Najšťastnejšou krajinou sveta zostáva Fínsko. Slovensko sa v rebríčku prepadlo o 16 priečok

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Najspokojnejší sú obyvatelia krajín zo severnej Európy. Už siedmy rok po sebe sa stalo krajinou s najšťastnejším obyvateľstvom na svete Fínsko. Za ním sa umiestnilo Dánsko, Island a Švédsko. Prvú päťku uzatvára Izrael. Vyplýva to z údajov, ktoré tento týždeň zverejnila nezisková organizácia spojená s OSN. 

Do prvej desiatky sa dostali ešte Holandsko, Nórsko, Luxembursko, Švajčiarsko a Austrália. Slovensko sa v rebríčku Svetovej správy o šťastí umiestnilo na 45. mieste. Predbehli nás Rakúsko (14. miesto), Česká republika (18. miesto) aj Poľsko (35. miesto), ale aj Slovinsko (21. miesto), Kosovo (29. miesto), Rumunsko (32. miesto) či Srbsko (37. miesto). Maďarsko skončilo 56. mieste a Chorvátsko na 63. mieste. Posledná 143. priečka patrí Afganistanu.

Pri zostavovaní rebríčka sa hodnotili viaceré kritériá. Zdroj FOTO: pixabay.com

Tohtoročná správa o šťastí v krajinách sveta analyzovala obdobie medzi rokmi 2021 a 2023. Medzi kritériá, ktoré ľudia posudzovali, patrila dĺžka života, korupcia, HDP na obyvateľa, sociálna podpora, sloboda pri životných rozhodnutiach. Tohtoročná správa ako prvá obsahuje samostatné rebríčky podľa vekových skupín a prináša aj zlé správy o spokojnosti so životom medzi mladými ľuďmi v niektorých častiach sveta.

Čo sa týka vekových skupín a života na Slovensku, ľudia do 30 rokov rozhodli, že sa Slovensko umiestnilo na 38. mieste a ľudia vo veku 60 rokov rozhodli o umiestnení Slovenska na 60. mieste.

Už siedmy rok po sebe sa stalo krajinou s najšťastnejším obyvateľstvom na svete Fínsko. Zdroj FOTO: pixababy.com

Podľa tvorcov správy najvýraznejšia zmena nastala v top dvasiatke, do ktorej sa dostala Kostarika (12) a Kuvajt (13).  

20 najšťastnejších krajín sveta v roku 2024: 

1. Fínsko
2. Dánsko
3. Island
4. Švédsko
5. Izrael
6. Holandsko
7. Nórsko
8. Luxembursko
9. Švajčiarsko
10. Austrália
11. Nový Zéland
12. Kostarika
13. Kuvajt
14. Rakúsko
15. Kanada
16. Belgicko
17. Írsko
18. Česko
19. Litva
20. Spojené kráľovstvo