Rusi podnikli v nedeľu takmer 400 útokov, Ukrajinci urobili raziu v pravoslávnom kláštore. Ako vyzeral vojnový konflikt uplynulý týždeň?

Zdroj FOTO: Telegram

Ruské sily podnikli v nedeľu na východe Ukrajiny takmer 400 útokov v rámci delostreleckej paľby. „Najtvrdšie bitky, ako predtým, sú v Doneckej oblasti. Aj keď dnes bolo kvôli zhoršeniu počasia menej útokov, množstvo ruského ostreľovania zostáva, žiaľ, extrémne vysoké,“ povedal ukrajinský prezident. V Luhanskej oblasti sa počas bojov pomaly Ukrajinci posúvajú vpred. Rusko po stiahnutí sa z Chersonu presunulo vojakov na posilnenie pozícií vo východnom Doneckom a Luhanskom regióne.

Jadrový dozorný orgán OSN vykoná hodnotenie jadrovej elektrárne v Záporoží, a to po tom, ako bola viac ako desaťkrát ostreľovaná. Výbuchy poškodili budovy a zariadenia, hoci žiadne z nich neboli „kritické“ pre jadrovú bezpečnosť a ochranu, uvádza to Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Jej šéf Rafael Grossi povedal, že sily stojace za ostreľovaním sa „zahrávajú s ohňom“ a dodal, že „to musí okamžite prestať“.

Ukrajinci budú pravdepodobne žiť s výpadkami energií minimálne do konca marca, uviedol v pondelok šéf významného dodávateľa energie, keď vláda začala bezplatnú evakuáciu ľudí v Chersone do iných regiónov. Polovica ukrajinskej energetickej infraštruktúry bola poškodená ruskými útokmi, povedal prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa neho milióny ľudí zostali bez elektriny a vody v čase, keď prichádza zima a teploty klesajú pod bod mrazu.

EÚ poskytne Ukrajine ďalších 2,5 miliardy eur na obnovu krajiny, oznámila to Ursula von der Leyen. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že je vďačný a pomoc „výrazne prispeje k stabilite Ukrajiny v predvečer ťažkej zimy“.

Zdroj FOTO: Telegram

Rusko uviedlo, že postaví pred súd tých, ktorí sú zodpovední za údajnú popravu ruských vojnových zajatcov na Ukrajine. Tiež urobí všetko pre to, aby upozornilo na to, že Ukrajina je vojnovým zločincom. Rusko obvinilo ukrajinských vojakov z popravy viac ako 10-ich ruských vojnových zajatcov s odvolaním sa na video, ktoré koluje na ruských sociálnych sieťach.

Nemecko ponúklo Poľsku protiraketový obranný systém Patriot, ktorý má zabezpečiť jeho vzdušný priestor po tom, čo sa v krajine minulý týždeň zrútila zatúlaná raketa. „Ponúkli sme Poľsku podporu pri zabezpečení vzdušného priestoru – s našimi stíhačkami Eurofighter a so systémami protivzdušnej obrany Patriot,“ povedala ministerka obrany Christine Lambrechtová. Pozemné systémy protivzdušnej obrany, ako je Patriot, sú postavené na zachytenie prichádzajúcich rakiet.

Nové výcvikové stredisko pre ukrajinských vojakov v stredošpanielskom meste Toledo začne fungovať koncom novembra, uviedol španielsky premiér Pedro Sánchez na parlamentnom zhromaždení NATO. Španielska polícia bude v najbližších týždňoch nasadená aj na Ukrajine, aby pomohla vyšetrovať údajné ruské vojnové zločiny.

Rusi vraždili, mučili a unášali Ukrajincov systematickým spôsobom, ktorý by mohol zapojiť najvyšších predstaviteľov do vojnových zločinov, uviedol v pondelok veľvyslanec amerického ministerstva zahraničia pre globálnu trestnú justíciu. Pribúdajú dôkazy, že ruskú inváziu na Ukrajinu „sprevádzali systémové vojnové zločiny spáchané v každom regióne, kde boli rozmiestnené ruské sily,“ povedala americká veľvyslankyňa Beth Van Schaack.

Zdroj FOTO: Telegram

Ruské raketové útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru spôsobili výpadky v polovici susedného Moldavska. Moldelectrica, štátna energetická firma, pracuje na opätovnom napojení viac ako 50 % krajiny na elektrickú energiu. Moldavský minister zahraničných vecí Nicu Popescu uviedol, že požiadal o predvolanie ruského veľvyslanca.

Ukrajinský bezpečnostný predstaviteľ uviedol, že pri razii v 1000-ročnom pravoslávnom kláštore v Kyjeve a na iných miestach zaistili hotovosť a dokumenty. Razia, ktorá sa uskutočnila v utorok, bola súčasťou operácií na boj proti podozrivým „podvratným aktivitám ruských špeciálnych služieb,“ uviedol tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov .

Európsky parlament vyhlásil Rusko za „teroristickú skupinu“ pre jeho brutálnu vojnu proti Ukrajine. V nezáväznom uznesení, ktoré schválila veľká väčšina poslancov, Európsky parlament vyzval 27 členských štátov EÚ, aby urobili rovnaké označenie „so všetkými negatívnymi dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú“.

USA oznámili nový balík pomoci Ukrajine vo výške 400 miliónov dolárov, ktorý bude zahŕňať zbrane, muníciu a vybavenie protivzdušnej obrany. Súčasťou balíka je aj viac ako 200 generátorov, ktoré majú Ukrajine pomôcť vyrovnať sa s výpadkami elektriny spôsobenými ruskými útokmi na energetickú infraštruktúru.

Zdroj FOTO: Telegram

Maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že parlament jeho krajiny ratifikuje členstvo Fínska a Švédska v NATO začiatkom budúceho roka. Maďarsko a Turecko sú jedinými členmi aliancie, ktorí doteraz nepovolili vstup.

Maďarsko poskytne Ukrajine finančnú pomoc vo výške 187 miliónov eur ako svoj príspevok k plánovanému balíku podpory EÚ v hodnote až 18 miliárd EUR v roku 2023.

V sobotu si Ukrajinci pripomenuli Pamätný deň hladomoru, každoročnú spomienku na milióny obetí ukrajinského hladomoru v 30. rokoch minulého storočia. Z veľkej časti je za to obviňovaný Stalin. Tento deň najmä tento rok zvýšil ohlas, keďže ruská invázia má na svedomí masové obete a humanitárnu krízu.