Kolaps nemocníc je zažehnaný! Lekári sa s vládou dohodli na týchto podmienkach

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

„Dohodli sme sa, našli sme zhodu aj na platoch,“ povedal premiér Eduard Heger po rokovaní na Úrade vlády SR a dodal: „Kríza je zažehnaná.“

„Ministerstvo zdravotníctva predloží v pondelok dohodnuté zmeny s Lekárskym odborovým združením (LOZ) na parlamentný výbor pre zdravotníctvo,“ povedal minister zdravotníctva, Vladimír Lengvarský.

Vláda podľa premiéra ustúpila požiadavke 40 miliónov navyše, ktoré žiadali lekári na platy. Platný ale zostáva aj stabilizačný príspevok pre ďalších pracovníkov v zdravotníctve.

Od januára 2023 budú mať atestovaní lekári koeficient rastu platov 2,5. Každý odpracovaný rok sa zvýši o 0,025. Od roku 2025 sa zvýši koeficient na 0,03.

Neatestovaných lekárov sa týka koeficient 1,5 a za každý odpracovaný rok 0,05.

„Veríme že 30. novembra sa neudeje nič, aby pacient k 1. decembru mohol dostávať štandardnú úroveň zdravotnej starostlivosti,“ povedal Lengvarský.

„Ďakujem vláde a pánovi premiérovi, ktorý spravil veľký kus práce, aby sme boli v dohode,“ reagoval predseda LOZ, Peter Visolajský.

Ešte predvčerom lekári s ponukou ministra financií a premiéra nesúhlasili. Včera dokonca začali ohlasovať rušenie plánovaných operácií.