Rusko verbuje do armády inzerátmi v Kazachstane, s mobilizáciou mu pomáhajú aj oligarchovia. Čo ešte priniesol týždeň vojny?

Aj toto je braz vojny. Zdroj FOTO: pixabay.com

Poľská armáda premiestnila k bieloruským hraniciam vrtuľníky, ktoré budú v režime okamžitej reakcie a budú na nich lietať piloti, ktorí ich používali v Afganistane a v Iraku. Dôvodom je napätie na poľsko-bieloruskej hranici. To narastá, odkedy sa z Ruska do Bieloruska po neúspešnej vzbure premiestnila súkromná žoldnierska skupina predtým bojujúca na Ukrajine pod vedením J. Prigožina. Z posledných rozhovorov s bieloruským prezidentom Lukašenkom vyplýva, že vagnerovcov na území Bieloruska nemá pod kontrolou. Podľa informácií z Varšavy mali začiatkom tohto týždňa dva bieloruské vrtuľníky narušiť poľský vzdušný priestor.

Od začiatku ruskej invázie vydala prezidentka Zuzana Čaputová celkovo 35 rozhodnutí týkajúcich sa výkonu vojenskej služby v ukrajinských ozbrojených silách. Z nich v 26 prípadoch Slovákom výkon v ukrajinskej armáde nepovolila a len v 9 prípadoch vydala súhlasné stanovisko. Službu v cudzích ozbrojených silách musí podľa zákona o brannej povinnosti povoliť prezident krajiny, pričom žiadosť sa podáva na okresnom úrade.

Vojaci 21. storočia. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Súd v Moskve odsúdil v piatok (4. 8.) kritika Kremľa Alexeja Navaľného na 19 rokov väzenia pre obvinenia spojené s extrémizmom. Ide už o tretí trest, ktorý ruský súd udelil tomuto lídrovi opozície. Navaľného predtým odsúdili na dva a pol roka väzenia za porušenie podmienky. Neskôr dostal ďalších deväť rokov za spreneveru a pohŕdanie súdom. Najnovšie obvinenia sa týkajú aktivít jeho protikorupčnej nadácie. Tú ruské úrady označili za extrémistickú organizáciu.

Pred nedávnom bolo do Maďarska privezených 11 ukrajinských vojnových zajatcov z Ruska, ktorých mali podľa portálu Slobodná Európa previesť cez Turecko. Len jeden zo zajatcov mal pritom ovládať maďarčinu, ostatní sa dostali do skupiny zrejme len preto, lebo mali maďarsky znejúce mená. Podľa webu ich maďarské orgány chceli presvedčiť, aby sa nevracali na Ukrajinu. Nie je vylúčené, že do Maďarska dovezú aj ďalšie skupiny zajatcov, ktoré sprostredkúva Ruská pravoslávna cirkev.

Pohrebisko ruskej munície pri Charkove. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Rusko verbuje do armády inzerátmi na webovej stránke v susednom Kazachstane. V krajine žijú vyše tri milióny etnických Rusov, tamojšia vláda však inváziu na Ukrajinu nepodporuje. Zapojenie sa do vojenských konfliktov v zahraničí je tiež podľa kazašského zákona ilegálne. Za vstup do ruskej armády sľubujú jednorazovú odmenu 495-tisíc rubľov (vyše 4800 eur), mesačný žold minimálne 190-tisíc rubľov (približne 1800 eur) a nespresnené výhody.

Obeťou ruského útoku na nemocnicu v juhoukrajinskom meste Cherson v uplynulom týždni stal lekár Dmytro Bilyj, ktorý utrpel mnohopočetné smrteľné zranenia spôsobené črepinou munície. „Zabili ho v utorok, v prvý deň v práci po dokončení odbornej stáže, keď ruskí teroristi ostreľovali mestskú nemocnicu v Chersone,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo obrany, podľa ktorého je toto mesto pod neustálymi ruskými útokmi.

Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ruskí oligarchovia pomáhajú Kremľu s mobilizáciou. Dohodnú si budúcich žoldnierov, ktorí uzatvoria zmluvu s ministerstvom obrany. Mzda takéhoto dobrovoľného vojaka má pritom dve zložky. Portál Vážnyje istorii popisuje napríklad prípad bojovníka dobrovoľníckeho práporu Sokol, ktorého plat tvorí 200 000 rubľov (cca 1700 eur) od ministerstva obrany a 100 000 rubľov (cca 800 eur) od „firmy vojensko-priemyselného komplexu“, ktorá ho zamestnala. Telefónne čísla na registráciu do práporu patria spoločnosti Rusal Management oligarchu Olega Deripaska, na ktorého sú uvalené sankcie. Na jeho firmu sa však nevzťahujú, nakoľko v nej znížil svoj podiel.