Milujú ho modelky i svetové hviezdy. Základom cvičenia Barre je využívanie baletnej tyče, tvrdí Mária Kopecká

Mária je manželkou známeho hokejistu Tomáša Kopeckého. Foto: Archív MK

Milujú ho modelky i svetové hviezdy. Barre je nový megaboom v cvičení. Mnohí však o ňom doteraz ani nepočuli, tak sme sa o intenzívnom posilňovaní pri baletnej tyči porozprávali s majiteľkou Barre štúdia Máriou Kopeckou.    

Mária, vo svojom štúdiu precvičujete cvičenie s názvom Barre. Mnohí však o tomto cvičení ešte nepočuli. Čo to vlastne Barre je?    

Barre je kombinácia Pilatesu, baletu a kardia. Vďaka princípom Pilates metódy sa posilňuje hlboký stabilizačný systém, baletnými prvkami zase telo ponaťahujete a získate tak ladnosť. No a kardiom spálite tuky.

Mária sa k cvičeniu Barre dostala v Amerike, kde s rodinou žili desať rokov. Foto: Archív MK

Ako ste sa k tomuto cvičeniu dostali?   

Keď sme žili s rodinou v Amerike. Desať rokov som Barre cvičila v Barre štúdiách, ktoré sú na veľmi vysokej úrovni, a to ma inšpirovalo pokračovať v tom aj na Slovensku, kde som si túžila otvoriť vlastné Barre štúdio. Získala som medzinárodnú certifikáciu Barre inštruktora, ktorá je celosvetovo uznávaná, taktiež som aj certifikovaný Pilates inštruktor. Neustále sa snažím vzdelávať a naberať v tejto oblasti nové vedomosti.                                            

Preraziť s niečím neznámym na Slovensku musí byť náročné a asi si to žiada aj riadnu dávku odvahy a vytrvalosti, je to tak?  

V začiatkoch ma veľmi podporila rodina, kamarátky, ktoré so mnou na úplnom počiatku začali cvičiť. Postupne sa moja klientela začala rozrastať. To ma aj veľmi povzbudilo otvoriť si vlastné priestory. Do toho prišiel covid, štúdio sa zavrelo a ja som mala pred sebou ďalšiu výzvu, ale zvládla som ju. Takže online skúsenosť mám za sebou. A ako sa hovorí: Všetko zlé je na niečo dobré.

Výsledkom Barre je krásne, štíhle a vytvarované telo. Foto: Archív MK

Pre koho je toto cvičenie určené a načo je zamerané?   

Základom cvičenia a jeho filozofiou je využívať baletnú tyč, pričom sa snažíme sústrediť najmä na problematické ženské časti, ako je panvové dno, stehná, zadok a paže, s využitím základných baletných prvkov. Cvičenie je zostavené tak, aby svalstvo nerástlo takpovediac do objemu, ale aby sa spevňovali najmä dlhé svalové vlákna, čím sval pôsobí štíhlejšie a nie mohutnejšie. Využívaním pilatesových cvikov posilňujeme aj vnútorné svalstvo, čo je pre stavbu a držanie tela veľmi dôležité. Barre je pre každého, má množstvo modifikácií. Ako inštruktor upozorním, navediem, počas cvičenia veľa rozprávam, ak je to nutné korigujem, snažím sa robiť všetko preto, aby cvičenie splnilo svoj účel.

V zahraničí je toto cvičenie veľmi obľúbené nielen u modeliek, ale aj u svetových hviezd. V čom je také populárne?

Áno, máte pravdu. V zahraničí sú Barre štúdiá vo veľkej obľube. Navštevujú ich aj Daniela Peštová či Simona Krainová. Cvičenie je populárne, pretože sa po ňom cítite veľmi dobre, jeho výsledkom je krásne, štíhle a vytvarované telo. 

Je toto cvičenie ideálne aj ako forma cvičenia doma?  

Áno, dá sa zacvičiť aj doma s použitím stoličky alebo kuchynskej linky. V štúdiu však máte zrkadlá, do ktorých sa celý čas pozeráte, čo vám nesmierne pomáha odkontrolovať sa a, samozrejme, inštruktora, ktorý vám ochotne a rád poradí, hlavne v začiatkoch.

Mária má so svojím štúdiom ešte veľa plánov. Foto: Archív MK

Barre je spojením baletu s rehabilitačným cvičením… Je teda vhodné aj pre rekonvalescentov?    

Určite, ale pod dohľadom skúseného inštruktora, ktorý bude oboznámený s vašim zdravotným stavom a prípadnými obmedzeniami.   

Sú k tomuto cvičeniu potrebné aj nejaké pomôcky?     

Používáme pomôcky ako overball, ľahké činky, gumy, zavážia na nohy a hlavne Barre tyč.

Aké cvičenia ešte precvičujete a čo plánujete?

V štúdiu cvičíme Pure Barre, Totall Barre – čo je náročnejšia hodina Barre, teda rýchlejšie a ťažšie tempo, potom Pilates hodiny, Jogu a Piloxing. V pláne mám pridať viac hodín a otvoriť nové kurzy Pilates, workshopy, o ktoré je naozaj veľký záujem. Tak uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť.