Zažila už niekoľko svadobných trapasov. Mária otvorene o tom, čo je na príprave svadby najťažšie a aké svadby teraz letia

Mária svoju prácu miluje. Foto: Lenka Matušková a Milan Matuška

Mária Fúseková Taligová mala byť učiteľkou. Tento odbor vyštudovala aj na vysokej škole, no nakoniec sa uplatnila v inom odvetví. Je majiteľkou agentúry Tali flowers, weddings, events, ktorej doménou sú svadby. V rozhovore prezradila, čo je na príprave svadby najnáročnejšie a aké svadobné trapasy už zažila.

Ako si sa dostala k svadbám?

Počas strednej školy som brigádovala vo veľkosklade kvetov. Už odvtedy som k nim mala blízky vzťah. Zo začiatku ma len oslovovali kamarátky, či im spravím gratulačné alebo svadobné kytice. Vtedy som to brala len ako hobby. Svadby som začala organizovať počas vysokej školy. Bol to spôsob, ako pomôcť kamarátkam s ich „veľkým dňom“. Po „výške“ som sa zamestnala v eventovej agentúre a cítila som sa v tomto biznise ako doma. Popri práci v agentúre som sa stále venovala aj svadbám a už to začínalo byť časovo náročné. Tak som sa rozhodla venovať im naplno a založiť si vlastnú agentúru.

Pamätáš si na svoje začiatky? Čo bolo najnáročnejšie?

Svadbám celkovo sa venujem viac ako sedem rokov, z toho štyri roky pod vlastnou značkou. Asi najťažšie bolo rozhodnutie osamostatniť sa a byť sama sebe šéfkou. Mám úžasného manžela a rodinu, všetci ma v tom od začiatku podporovali. Moja práca ma napĺňa, vďaka čomu zvládam aj náročnejšie situácie.

Niektorí ľudia si organizujú svadby sami, iní vyhľadávajú svadobné agentúry. V čom je rozdiel?

Myslím si, že svadobný deň je predovšetkým o novomanželoch a ich spoločnom ÁNO. Ostatné je vec detailov. Ja som tu práve pre to, aby si budúci novomanželia mohli užiť svoju svadbu bez starosti a v radosti. Minimálne im viem ušetriť pár šedín. Naša svadobná agentúra pomôže so všetkým, čo mladomanželia potrebujú. Zabezpečíme priestor, hudbu, catering, kvety, výzdobu, koláče. Rozplánujeme svadbu do najmenších detailov. Je veľmi dôležité mať na svadbe niekoho, na koho sa môžeš vždy spoľahnúť.

„Myslím si, že svadobný deň je predovšetkým o novomanželoch,“ hovorí Mária Fúseková Taligová. Foto: Lenka Matušková a Milan Matuška

Ako prebieha organizácia svadby podľa želania klienta?

Záleží na tom, čo svadobčania potrebujú a v akom štádiu plánovania sa nachádzajú. Vieme im zabezpečiť „svadbu na kľúč“. Na prvom stretnutí si povieme očakávanie svadobčanov a čo všetko požadujú. V rámci ich predstavy im vieme ponúknuť, poradiť a zabezpečiť priestor, dodávateľov, výzdobu a všetko potrebné. V prípade, ak majú priestor potvrdený, snažíme sa zladiť ostatných dodávateľov na termín a naplánovať svadbu tak, aby do seba všetko zapadlo. Ako agentúra spolupracujeme s viacerými overenými dodávateľmi a vieme pružne reagovať podľa potreby. Veľkým plusom je svadobná koordinátorka, ktorá myslí na všetko podstatné a má všetko pod kontrolou pred aj počas svadobného dňa.

Spomenieš si na niečo, čo ťa pri organizovaní svadby prekvapilo, pobavilo alebo šokovalo?

Nečakaná požiadavka sa vyskytne najčastejšie pri medzinárodných svadbách. Zatiaľ však boli všetky požiadavky realizovateľné. Snažím sa pristupovať ku každej svadbe profesionálne a za dôležitú považujem komunikáciu. Vždy sa dá všetko vysvetliť a dohodnúť. Hlavne je potrebné zachovať si pokoj a neriešiť veci s horúcou hlavou.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Ani jeden deň v týždni nie je rovnaký. Vždy v pondelok si naplánujem celý pracovný týždeň, pričom sa snažím nechať si nejaký čas na nečakané situácie. Paradoxne, tento čas sa mi naplní vždy najskôr. Začiatkom týždňa pripravujem cenové ponuky, časové harmonogramy svadobného dňa, ďalší deň objednávam kvety, pripravujem inventár, zabezpečujem dodávateľov. Pomedzi to mám naplánované stretnutia s klientami, zapracovávam prípadne zmeny a riešim nečakané situácie. Pár dní pred podujatím riešim vyzdvihnutie kvetov, grafiky, inventáru. Nasleduje samotná realizácia svadobnej výzdoby, koordinácia a po svadbe deinštalácia. Rozhodne sa nenudím.

Zostavenie cenových ponúk, harmonogramu, inventáru, ale aj grafiky, kvetov a inventáru – to všetko zahŕňa príprava na svadbu. Foto: Boris Džurňák

Zabezpečuješ nezabudnuteľné svadobné dni ostatným. Ako však vyzerala tvoja svadba?

Mali sme 180 ľudí a párty trvala do 7.30 ráno. V mojich a manželových očiach to bolo dokonalé aj napriek drobným kiksom. Ale to k tomu patrí. Ľudia sa bavili a my tiež. Možno si to na nejaké X-té výročie zopakujeme.

Neodmysliteľnou súčasťou sú trapasy a nečakané situácie. Spomenieš si na nejaký?

Napríklad sa stratil ženích pred čepčením. Keď sme ho našli, dal si vodu, pierko som mu spravila nanovo zo svadobnej výzdoby a bol pripravený a svieži na čepčenie. Našťastie s tou valaškou nemanipuloval on. Spomínam si ešte na jednu príhodu. Ku koncu svadby, ktorá bola v exteriéri, sme hasili slameného panáka. Keď sa zisťovalo, prečo horel, jeden zo svadobčanov sa ozval, že mu ten slamený panák vravel: „Podpáľ ma!“. Až keď mu to niekoľkorát zopakoval, tak ho naozaj podpálil. Našťastie, všetko dopadlo dobre, nikomu sa nič nestalo. Teda okrem toho panáka. Milé sú brepty počas svadobného sľubu, napríklad namiesto „budem Ti verný“ povedal „budem si verný“. Je toho viac, ale najdôležitejšie je brať to s úsmevom a ako vtipnú historku a hlavne sa nestresovať.

Každý rok sa svadobné trendy menia, čo je teraz „in“?

Stále viac sú preferovanejšie svadby v stodole, farme, záhradách a v prírode. Dominuje prírodný materiál. Priznávajú sa drevené stoly bez obrusov a stoličky. Tomu sa prispôsobuje aj celková výzdoba. Svadby sú skôr uvoľnenejšie ako uhladenejšie. Vychytené priestory sú obsadené častokrát aj viac ako rok dopredu.

Mladomanželia preferujú svadby v exteriéroch. Foto: Tatiana Wilhelm

Čo Covid? Ako ovplyvnil tvoje podnikanie?

Aj svadobné odvetvie, žiaľ, ovplyvnila pandémia. Niektoré svadby sa úplne zrušili, niektoré sa presunuli. S jednou nevestou sme oslavovali na svadbe tretie výročie, od kedy sme začali svadbu plánovať. Bolo to náročné, ale boli sme vďační, že cez leto, počas svadobnej sezóny, sa opatrenia uvoľnili a mohli sa konať svadby aspoň v nejakom režime. Počas horších mesiacov sme sa sústredili na vianočné dekorácie, kvetinové donášky k sviatkom ako MDŽ, Valentín, Deň matiek. Aj keď toto covidové obdobie je náročné, snažíme sa ostať pozitívni a svojou troškou spríjemniť svadobčanom ich deň a začiatok spoločného života.