Chcete rýchlo a zároveň lacno vytvoriť aplikáciu? Pozrite sa, ako na to!

V roku 2020 sa do trendu dostali takzvané cross-platformové technológie, ktoré umožňujú programátorom naprogramovať softvér iba raz a vytvoriť z neho počítačovú, mobilnú aj webovú aplikáciu. Tieto technológie sú založené na webových programovacích jazykoch ako HTML, CSS, JavaScript.

Pred tým, ako sa do popredia dostali cross-platformové technológie, aplikácie pre mobily museli byť vyvíjané špeciálne v programovacom jazyku, ktorý vyhovuje operačnému systému telefónu. Konkrétne pre Android sa používa jazyk Java alebo Kotlin a pre Apple Objective-C alebo Swift. Takto vyvinuté aplikácie sa označujú ako “natívne”.

Každý zo spôsobov vývoja aplikácií má svoje výhody aj nevýhody.

Natívne aplikácie

Natívne aplikácie sú omnoho drahšie na vývoj aj údržbu. Je potrebné mať pre každú verziu aplikácie vývojára, ktorý ovláda daný programovací jazyk. Okrem iného aj vývoj trvá dlhšie, pretože treba vyvinúť, vyladiť a vydať de facto 3 odlišné aplikácie – jednu pre Android zariadenia, druhú pre iOS zariadenia a tretiu pre počítače.

Samozrejme, natívne aplikácie majú aj výhody. Najväčšia výhoda spočíva v tom, že takéto aplikácie vedia lepšie využiť výkon telefónu a vo výsledku má užívateľ lepší pocit z používania.

Natívne aplikácie vedia lepšie využiť výkon telefónu. Zdroj: pixabay.com

Cross-platformové aplikácie

Ich najväčšími výhodami sú cena a rýchlosť vývoja. Cena aj dĺžka vývoja sa dajú takto znížiť aj o dve tretiny. Stačí jeden tím, ktorý vyvinie aplikáciu aj pre Apple, Android a počítač naraz.

Tieto aplikácie však majú svoje nevýhody, a to najmä v rýchlosti aplikácie. Navyše aj funkcionalita je mierne limitovaná. Avšak obe tieto nevýhody sú aktívne riešené tvorcami daných technológií a v blízkej budúcnosti by sa cross-platformové aplikácie mohli výkonnostne a rýchlostne vyrovnať natívnym aplikáciám.

Aký je teda verdikt? Aký postup vývoja je ten najvhodnejší?

V prípade, v ktorom hrajú rolu najmä peniaze a aplikácia nebude musieť pracovať s veľkým množstvom dát, je určite vhodnejšie použitie cross-platformových technológií.

Ak by ste mali záujem o tvorbu aplikácie, ktorá by pracovala s veľkým množstvom dát a mala by veľa funkcionalít, vyhrávajú natívne aplikácie. Rovnako aj v prípade, ak by sa jednalo o aplikáciu iba na jedno zariadenie.