V živote je dôležité snívať a nasledovať svoj vzor, tvrdí boxerista Mário, ktorému detstvo uštedrilo bolestivé lekcie

Mário Zábojník. Foto: Archív MZ

Hovorí sa, že nie je nešťatie umrieť s nesplnenými snami, ale je nešťastie nesnívať. Nie je hanba nesiahať na hviezdy, ale je hanba nemať hviezdy, na ktoré by sme siahali. Svoje o tom vie aj Mário Zábojník, ktorý tvrdo išiel za svojim snom a dnes je z neho úspešný boxerista.

Mário Zábojník má 31 rokov, pochádza z Dubnice nad Váhom. Rómsky mladík priznáva, že jeho detstvo bolo ťažké. „Vyskúšal som si všetko. Viem, aké to je nemať nič a všetko si získať sám už od malička. Viem, aké to je vyrastať v ťažkých podmienkach,“ tvrdí Mário, ktorý vyrastal v prostredí, kde to nebolo vôbec ľahké. Aj preto na svoje detstvo nerád spomína: „Boli to lekcie, ktoré ma naučili veľmi veľa.“

Mário priznáva, že jeho detstvo bolo veľmi ťažké. Foto Archív MZ

Už odmalička ho bavilo športovať. „Pamätám si, že ako malý chlapec som mal koleso z auta. Hral som sa s ním tak, že som ho púšťal z kopca a bežal som za ním. Vlastne som sa s tým kolesom pretekal (smiech). Vždy som chcel byť profi športovec, čo sa mi sčasti aj splnilo,“ spomína na svoje detské sny Mário, ktorý sa dnes profesionálne venuje boxu.

Mário Zábojník. Foto: Archív MZ
Mário Zábojník hrával v detstve futbal, neskôr ho osud náhodou priviedol k boxu. Foto: Archív MZ

K tomuto úpolovému športu sa dostal naozaj rýchlo, pretože jeho potenciál bol očividný. „Predtým som len hrával futbal, no jedného dňa som išiel z futbalového tréningu okolo boxerskej telocvične a pozeral som sa na boxerský tréning. Bol tam pán Zachara, ktorý mi povedal: Daj si rukavice a poď si s nami zatrénovať. Videl vo mne potenciál, talent, tak mi povedal, že mám začať trénovať box,“ objasňuje Mário, ktorý nezaváha ani naminútu.

Mário Zábojník so svojím trénerom. Foto archív MZ

Dnes má za sebou už cez 200 zápasov. Mnohé z nich vyhral. Vlastne tých víťazných bolo podstatne viac než tých, ktoré prehral. Je z neho päťnásobný majster Slovenska v boxe mužov a je aj účastníkom majstrovstiev sveta v Miláne a víťazom viacerých medzinárodných turnajov. V športovej kariére mu najviac pomáha jeho rodina, a, samozrejme, jeho tréner Dušan Bučko, ktorý pri ňom stojí prakticky od začiatku jeho kariéry a venuje sa mu každý deň. Hoci je už pánom v rokoch, stále naplno žije boxom a dá sa povedať, že je Máriovým najdôležitejším vzorom.

Mário Zábojník na tréningu so svojím trénerom. Foto archív MZ

Mário je pre mnohých vzorom, a to najmä vďaka svojej vytrvalosti a cieľavedomosti. „Myslím si, že ľudia ma vnímajú úplne normálne. A čo sa týka Rómov, asi je to tak isto. Každý vie, že som športovec a že to, čo robím, robím na profesionálnej úrovni. Väčšinou mi ľudia držia palce a fandia mi,“ myslí si Mário. Jeho sen je získať prestížny opasok v profesionálnom boxe. A čo by odkázal mladým ľudom? „Len toľko, aby športovali, aby si vytýčili cieľ a nech si tvrdo idú za svojim. Nech sa držia ľudí, ktorí v živote niečo dokázali, aby ich vedeli motivovať a boli pre nich vzorom,“ dodáva na záver.