Komentár Iva Samsona: Útok na USA pred 20 rokmi a vírus konšpiračných teórií

Ivo Samson Bezpečnostný analytik Ivo Samson. FOTO Archív IS

Útok na USA 11. septembra 2001 sa zapísal do pamäti všetkých Američanov. Je zvláštne, že tak, ako si
každý Poliak presne pamätal alebo dosiaľ pamätá, čo robil v septembri 1939, keď zažil alebo sa
dozvedel o nemeckom a potom sovietskom útoku na Poľsko z druhej strany, ako každý Čech presne
vedel, čo robil 15. marca 1939 (obsadenie zvyšku Česka), ako každý ešte žijúci Slovák vám presne povie,
ako sa 21. augusta 1968 dozvedel o obsadení Československa, tak vám každý Američan povie, čo robil 11. septembra 2001, prípadne ako sa a tom dozvedel. V televízii videl, ako padajú “dvojičky”, ako dym vystupuje z Pentagonu, počul o páde štvrtého lietadla v Pennsylvánii. Tí pozornejší zaregistrovali, že napr. v Iraku rozhlas začal hrať ľudové piesne, v Palestínskej autonómii ľudia začali tancovať na uliciach a rozdávali sa zadarmo sladkosti – patologický prejav radosti, keď zabijú vašich nepriateľov.

Je tu ale rozdiel. Ak sa Nemci snažili vyrobiť konšpiračnú teóriu tvrdením, že Poliaci predtým zaútočili na Nemecko (Gliwice) a Sovieti argumentovali tým, že chcú zachrániť druhú časť slovanských bratov pred svojimi nemeckými súdruhmi, s konšpiračnými teóriami okolo útoku na USA sa roztrhlo vrece. Dnes ich môžeme rátať na tucty a priaznivcami sú aj všelijakí americkí odborníci náležiaci často k tomu istému druhu homo americanus, ktorí neveria, že človek niekedy vôbec vstúpil na mesiac.

Časť konšpiračných teórií patrila do technickej kategórie, iná do politicko-ideologickej výbavy. K tým najčastejšie uvádzaným “technickým” argumentom patria:
– Už pred útokom došlo k dohode medzi burzami a poisťovňami a obrovské čiastky sa vložili do United Airlines a American Airlines.
– Útok na washingtonský Pentagon bol “humbug”. Konšpirátori dokazujú, že lietadlo naletelo na nadzemný sektor Pentagonu, ktorý bol v renovácii, bol minimálne zaľudnený a že krátery po dopade lietadla boli malé a nezodpovedali veľkosti lietadla.
– Lietadlá sú predsa konštruované z ľahkého alumínia a nemohli preraziť ochranný štít “dvojičiek”. Ich zrútenie preto spôsobila kontrolovaná demolícia nariadená vládou.

K častým politicko-ideologickým argumentom, ktoré konšpiratívni teoretici hlásajú, patria v skratke tieto:
– Prezident G. W. Bush si musel po sporných výsledkoch vo voľbách upevniť svoju pozíciu a poveril CIA, aby niečo urobila.
– V USA existuje systém NORAD – Severoamerické veliteľstvo na obranu vzdušného priestoru – a ten v prípadoch únosov lietadiel okamžite vysiela stíhačky. 11. septembra sa tak nestalo na príkaz z vyšších miest.
– Oficiálna verzia o lete 93 je podvod. Ide o jediné zo štyroch lietadiel, ktoré nenašlo cieľ (možno ním mal byť Biely dom alebo budova Kapitolu) a zrútilo sa do voľného priestoru v Pennsylvánii po tom, ako sa pasažieri pustili do fyzického zápasu s únoscami. Toľko oficiálna správa z vyšetrovania. Podľa konšpiračných teórií však lietadlo pristálo, bezpečnostné zložky potom všetkých pasažierov zabili a ich mŕtvoly potom ukryli tak, aby ich už nikdy nikto nemohol nájsť.

So špecifickými teóriami prišli konšpirátori z arabského sveta, konkrétne zo zdokumentovaného vysielania v štátnej egyptskej televízii: Útok na USA vykonali Židia! Dôkazom je tvrdenie, že deň predtým neznámi ľudia obvolali všetkých Židov, aby zajtra nechodili do práce, preto ani jeden Žid 11. 9. 2001 neprišiel o život… Je to len ukážka z mnohých iných konšpiračných teórií, lenže na rozdiel od rozprávok z Tisíc a jednej noci síce prebúdzajú fantáziu, ale nie sú ani trochu krásne.