S modelingom začala ako 97-ročná, predtým viedla biznis s textilom. Podľa ikonickej Iris vznikla aj bábika Barbie

Iris Apfel na obraze. Zdroj FOTO: FB K. Nowak

Iris Apfel bola americká podnikateľka, interiérová dizajnérka, módna návrhárka a herečka, známa svojím okázalým štýlom, výraznou osobnosťou a veľkými okuliarmi.

Narodila sa v auguste 1921 v New Yorku ako jediné dieťa židovského podnikateľa S. Barrela, ktorého rodina vlastnila spoločnosť na výrobu skla a zrkadiel. Jej mama Sadya pochádzala z Ruska, v Amerike vlastnila butik s módnym oblečením.

Iris v detstve trávila veľa času na farme u starých rodičov. Už ako malá sa zamilovala do starožitností, chodievala si ich obzerať a občas aj čo-to nakúpila v obchodoch so starožitnosťami, čím si od destva budovala impozantnú zbierku šperkov z celého sveta. Vyštudovala dejiny umenia a tiež umeleckú školu.

V mladosti pracovala ako textárka pre Women’s Wear Daily, kde zárabala 15 dolárov týždenne. Bola tiež asistentkou ilustrátora Roberta Goodmana. No keďže dizajn bol jej veľkou vášňou, začala pracovať aj pre interiérovú dizajnérku Elinor Johnson, pre ktorú zariaďovala byty určené na predaj a zároveň sa aj posúvala v zveľaďovaní svojej zbierky vzácnych starožitných predmetov.

Iris Apfel sa stala modelkou krátko pred svojou storočnicou. Zdroj FOTO: FB A. Giannecchini

Začiatkom roka 1948 sa vydala za Carla Apfela, s ktorým o dva roky neskôr založili textilnú firmu Old World Weavers. Špecializovali sa na reprodukciu látok zo 17., 18. a 19. storočia. Dvakrát ročne cestovali do Európy, kde vyhľadávali textílie, ktoré v Spojených štátoch nemohli získať. Za látkami však cestovali aj do rôznych ďalekých oblastí, z cudziny si Iris nosila domov kúsky nezápadného remeselného oblečenia, ktoré potom nosila na večierkoch klientov vo vysokej spoločnosti. Svoju firmu viedla s manželom až do dôchodku v roku 1992. Počas tejto doby urobila Iris znamenitú kariéru v obchode s textilom, exkluzívnu zmluvu mala aj s Bielym domom (pracovala pre 9 prezidentov a ich úrady – od Harryho Trumana po Billa Clintona).

V roku 2011 sa Iris Apfel stala hosťujúcou profesorkou na Texaskej univerzite, v roku 2016 účinkovala v televíznej reklame na francúzsky automobil a bola tiež tvárou austrálskej značky Blue Illusion. V roku 2016 začala spolupracovať s technologickým startupom WiseWear na kolekcii inteligentných šperkov. V roku 2018 spoločnosť Mattel vyrobila bábiku Barbie, ktorá bola jej kópiou, čím sa stala najstaršou osobou, ktorá si kedy nechala vyrobiť Barbie na svoj obraz. Barbie, ktorá bola vydaná spolu s jej knihou, nebola na predaj, ale Mattel vyrobil aj dve bábiky Barbie „Styled by Iris Apfel“, ktoré boli komerčne dostupné.

Iris ako módna ikona. Na jej obraz bola vytvorená aj bábika Barbie. Zdroj FOTO: FB I. Apfel

V roku 2019 podpísala zmluvu s IMG a vo veku 97 rokov sa stala modelkou. V modelingu sa jej veľmi darilo, stala sa skutočnou ikonou. Bola známa svojimi výraznými outfitmi, milovala krikľavé farby a ako doplnok nosila výrazné okuliare. Poukazovala na to, že ženy môžu byť trendy v každom veku.

S manželom nemali žiadne deti, bol to dôsledok značného cestovania, ktoré si ich práca vyžadovala. Keďže nechceli, aby ich potomkov vychovávali vychovávateľky, radšej sa rozhodli, že zostanú sami. Jej manžel Carl zomrel v roku 2015 vo veku 100 rokov, Iris 1. marca 2024 vo veku 102 rokov.