Známy americký profesor kritizuje svojho prezidenta – pomáha Hamasu

Biely dom je sídlom prezidenta USA. Zdroj FOTO. pixabay.com

Alan M. Dershowitz patrí už dlhé roky k najznámejším americkým profesorom (Harvard Law School) a venuje sa prednostne právu. Vo svojich knihách, štúdiách a článkoch takmer bezvýhradne vždy podporoval Demokratickú stranu a jej prezidentských kandidátov. Výnimkou neboli ani Barack Obama alebo Joe Biden.

Teraz sa však do „svojho“ prezidenta pustil veľmi zostra a fakticky ho v článku publikovanom v Gatestone Institute podozrieva z rozvratu svetového poriadku. Bidena obviňuje z toho, že robí všetko pre to, aby Hamas vyhral vojnu s Izraelom a aby sa mu oplatili zverstvá, únosy a znásilňovania. „Čo sa stane, keď vyhliadky na mier v regióne a v slobodnom svete sa podarí vážne oslabiť?“ „A čo sa stane, keď sa podarí vážne narušiť vzťah medzi Izraelom a svet stratí dôveru v USA ako v garanta slobody?“

Dershowitz tvrdí, že Bidenova administratíva sa chystá odmeniť palestínskych teroristov jednostranným uznaním Palestínskeho štátu, ktorý sa nutne veľmi rýchlo zmilitarizuje a začne ďalšiu vojnu sprevádzanú teroristickými útokmi na civilistov. Hamas koniec koncov tvrdí, že to urobí „opäť a opäť“, a to nielen v Izraeli, ale aj v ďalších štátoch.

Dôvera v mierové sily OSN je úplne bezpredmetná, ich neschopnosť sa plne prejavila v pôsobení jednotiek tejto organizácie v Libanone (UNIFIL) a naprostom zlyhaní Úradu OSN pre utečencov (UNRWA), ktorého pracovníci dokonca vo veľkom spolupracovali s teroristami.

Ak Biden vyhovie požiadavkám Hamasu, ktorý teraz šermuje „utrpením“ vlastného obyvateľstva, ktoré plánovane a vedome sám spôsobil, bude to návod na opakovanie zločinov a násilia všade vo svete. Bude jasné, že zločinnosť sa predsa vypláca.

Profesor Alan Dershowitz v roku 2009. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Dvojaký meter americkej administratívy

Dershowitz porovnáva postoj Bidena k vojne, ktorú vedie Rusko proti Ukrajine s konfliktom na Strednom východe, ktorý rozpútal Hamas (v podstate Irán) proti Izraelu. Zatiaľčo o Rusku sa vyjadruje, že nie je možné tolerovať jeho zločiny na Ukrajine a že ak toto Rusku dovolíme, len ho povzbudíme k útoku na ďalšie štáty, prečo toto nepovedal aj o Hamase? – pýta sa Dershowitz. Prečo sa snaží zabrániť Izraelu poraziť Hamas: Bojí sa straty voličov krajne ľavicových protiizraelských Demokratov? 

Dershowitz pripúšťa, že Biden správne ignoruje proputinovských voličov, ale nechápe, prečo „kapituluje pred vyhrážkami krajne ľavicového krídla Demokratickej strany“. Je to podľa neho zlé morálne aj diplomaticky, ale je to hlúpe aj politiky. Optimisticky však dodáva, že to nebudú extrémistickí protiizraelskí fanatici, ktorí rozhodnú o výsledku prezidentských volieb v jeseni 2024. Rozhodnú o nich centristickí voliči a tí podporujú Izrael proti Hamasu.

Protiizraelskí ľavičiari, nazdáva sa Dershowitz, nebudú, samozrejme, voliť Trumpa, ktorý je proizraelský. Ale ani neostanú v deň volieb doma, pretože by tým pomohli Trumpovi. Centristickí voliči budú ale pravdepodobne hlasovať proti Bidenovi, ak nadobudnú dojem, že je pod vplyvom radikálnej ľavicovej úderky v Kongrese a protiamerického extrémistického prúdu z prostredia woke.  

Dôsledky Bidenovej miznúcej podpory Izraela budú tragické

Dershowitz považuje postoj „bidenistov“ proti židovskému štátu za vnútropoliticky závažný, ale medzinárodné dôsledky za tragické. Ak sa Izraelu neumožní poraziť Hamas a rozvinúť jeho vojenské schopnosti, stane sa svet veľmi nebezpečným miestom. Zatiaľčo víťazstvo Ruska v rusko-ukrajinskej vojne je pre Bidena neprijateľné, víťazstvo Hamasu je ochotný akceptovať.

Tento jeho prístup je podľa Dershowitza z hľadiska racionálnej americkej politiky, ale aj z hľadiska elementárnej ľudskej slušnosti neakceptovateľný. Biden musí byť porážke Ruska oddaný rovnako ako porážke Hamasu, ktorý bol pristihnutý pri tom, ako strieľa po vlastných občanoch, ktorí reagovali na výzvu Izraelu, aby sa odobrali do južnej časti Gazy.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik