Jedenásť zachránených detí, milióny ton „zaseknutého“ obilia aj odpor v oceliarni. Takto vyzeral uplynulý týždeň na Ukrajine

Život na Ukrajine dnes vyzerá aj takto. Zdroj FOTO: Alexei Alexandrov

Ruská invázia stále pokračuje. Ukrajina je už takmer dva a pol mesiaca pod tlakom ruskej armády. Čo dôležité sa udialo tento týždeň v súvislosti s vojnou na Ukrajine?

Ukrajinské sily vo vnútri obliehanej oceliarne Azovstaľ v Mariupole pokračujú v odpore. Pomocní pracovníci Organizácie Spojených národov (OSN) tlačia na evakuáciu ďalších ľudí z bunkrov a tunelov v továrni a tvrdia, že pri poslednej operácii sa podarilo zachrániť ďalších 50 civilistov vrátane 11 detí.

Bezpečnostná rada OSN vydala svoje prvé vyhlásenie o Ukrajine od ruskej invázie. Členovia Bezpečnostnej rady, medzi ktoré patrí Rusko, dosiahli dohodu o vyjadrení „hlbokého znepokojenia v súvislosti s udržaním mieru a bezpečnosti na Ukrajine“, ako aj „silnú podporu pre snahy nájsť mierové riešenie“.

Globálna ľudsko-právna organizácia Amnesty International uviedla, že zdokumentovala vojnové zločiny ruských vojakov na Ukrajine. Nová správa založená na „rozsiahlom vyšetrovaní na mieste“ ukazuje na nezákonné útoky a úmyselné zabíjanie civilistov v regióne severozápadne od Kyjeva.

Ľudia v Mariupole prišli o svoje domovy. Prežívajú, ako vedia. Zdroj FOTO: Alexei Alexamdrov

Zablokované prístavy a prerušenia dopravy uväznili na Ukrajine takmer 25 miliónov ton obilia určených na vývoz. Tvrdí to predstaviteľ potravinovej agentúry OSN. To je jeden z kľúčových dôvodov, prečo globálne ceny potravín dosiahli v marci historické maximum, hoci nové údaje ukazujú, že v apríli mierne klesli.

Prvá dáma USA, Jill Bidenová, strávi Deň matiek pozdĺž slovensko-ukrajinskej hranice, kde sa stretne s ukrajinskými matkami a deťmi, ktoré utiekli zo svojej krajiny po ruskej invázii. Dnes (sobota) pristála na bratislavskom letisku Milana Rastislava Štefánika krátko po pol piatej poobede. Privítal ju minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Počas štvordňovej návštevy Rumunska a Slovenska navštívi aj školy, ktoré prijali ukrajinských utečencov, a stretne sa s americkými vojakmi umiestnenými pozdĺž východného krídla NATO.