Emkin otec musel odísť do vojny. Hrou na flaute mu chce pomôcť získať peniaze pre armádu, v ktorej bojuje

Emka sa hrou na flaute snaží pomôcť ukrajinskej armáde, v ktorej bojuje jej otec. Zdroj FOTO: Facebook

Ukrajina je už desiatky dní vystavená útokom Ruska. Milióny ľudí boli nútení odísť z krajiny do neznáma, iní sa zasa musia skrývať v úkrytoch pred raketovými útokmi. Tí, ktorí ostali, žijú síce v strachu, no aj kvôli svojim rodinám sa snažia žiť čo najviac tak, ako pred vojnou.

V uliciach Užhorodu bol vždy život plný zábavy, ľudí a hudby. Z každého rohu bolo počuť muzikantov hrajúcich na klaksónoch, píšťalách či harmonikách. Tiež rozmanitý spev, ktorého ozveny sa šírili z ulice do ulice. Dnes, vo vojnových časoch, sa po niekoľkých týždňoch vracia symbolika mesta k ľuďom. V jednej z užhorodských ulíc hrá iba 10-ročná Ema na flaute. Jej otec musel odísť bojovať. Veľmi túžila po tom, aby mohla pomôcť svojmu ockovi aj armáde, nech sa vojna skončí a rodiny sa vrátia domov. Nevedela však, ako na to. Mama jej však poradila, aby robila to, čo vie najlepšie. Tak sa rozhodla, neďaleko ich domu bude hrať na flaute. „Študujem na hudobnej škole. Myslím si, že viem hrať dobre,“ vraví Emka. Na zemi má položenú schránku, z ktorej vyzbierané peniaze venuje ukrajinskej armáde. Informuje o tom aj papier, na ktorý ručne napísala: „Zbieram pre môjho vojenského tatka.“

Emka študuje hudbu. Hrou na flautu zbiera peniaze pre armádu, v ktorej bojuje jej otec. Zdroj FOTO: Facebook

Zbierka pre Cherson, ktorý obsadili Rusi

Elena, ktorá z Ukrajiny utiekla do Karlových Varov, vyrába s deťmi rôzne suveníry v ukrajinských farbách. Z dobrovoľných peňazí, za ktoré ďakujú ľuďom práve suvenírmi, nakupujú dojčenské výživy pre deti v Chersone.

Elena, ktorá musela s deťmi ujsť pred vojnou, vytvorila zbierku na pomoc pre deti, ktoré zostali v Chersone. Zdroj FOTO: Elena Z.

Cherson je mesto na juhu Ukrajiny, vzdialené zhruba 450 km od Kyjeva. Posledné dostupné informácie hovoria o kontrole, ktorú nad týmto mestom prevzali po bojoch ruské vojská. Niekoľkohodinový výpadok internetu pred viac ako týždňom ukázal pri opätovnom pripojení, že „sieť smeruje cez ruský internet namiesto ukrajinskej telekomunikačnej infraštruktúry“. Cherson bol Rusmi obsadený ešte začiatkom marca. Podľa informácií britského ministerstva obrany začal v tomto meste štvormesačný prechod z ukrajinskej hrivny na ruský rubeľ. „Pretrvávajúca kontrola nad Chersonom a jeho dopravnými trasami zvýši schopnosť Ruska podporovať svoj postup na sever a západ, ako aj zlepšiť bezpečnosť ruskej kontroly nad Krymom,“ dodáva rezort.