Po Prigožinovej smrti buduje Putin novú žoldniersku armádu v Donbase

Ruský prezident V. Putin. Zdroj FOTO: FB VP

O povestnej Wagnerovej skupine sa prestalo písať, ale množia sa správy, že pre vojnu sa na Ukrajine vyvára nová žoldnierska skupina. Tá má byť plne podriadená ruskej politike, aby sa tak neopakovali problémy s Wagnerovou skupinou, ktorá sa Kremľu vymkla spod kontroly.

Rebélia Jevgenija Prigožina v lete minulého roka prinajmenšom na niekoľko hodín zatriasla režimom ruského prezidenta, pričom pozadie tejto vzbury a následná Prigožinova smrť sa zrejme nikdy nedozvieme. Mnohí pozorovatelia ruskej scény sa hneď po skončení vzbury zhodli v názore, že Prigožin nebude dlho žiť a nemýlili sa. Koncom augusta 2023 zahynul bývalý „Putinov kuchár“ pri tragickej a záhadnej leteckej nehode. Jeho smrť však na Ukrajine nikto neľutoval, jeho žoldnieri bojovali s bezprecedentnou brutalitou a suverénne porušovali všetky zásady medzinárodného vojnového práva. Vymazali zo zemského povrchu napr. dlho sa brániace mesto Bachmut.

Noví wagnerovci

Teraz sa objavili správy, podľa ktorých sa zriaďuje ďalšia žoldnierska vojenská jednotka, ktorá má prevziať špinavú prácu bývalých wagnerovcov. Nepôjde však o úplne novú bojovú skupinu a dá sa predpokladať, že do nej vstúpia aj mnohí bývalí wagnerovci. Spravodajská tajná služba ukrajinského ministerstva zahraničia avizuje, že po smrti Prigožina sa v Rusku vytvorilo žoldnierske vákuum, ktoré bude potrebné rýchlo vyplniť.

Ruská strana vraj predbežne túto skupinu aj pomenovala ako „Espanola“. Prečo takýto zvláštny názov? Jej dezignovaný veliteľ – Stanislav Orlov – je známy futbalový „ultra“ a už roky má prezývku „Španiel“. Žoldniersku armádu si vzala pod svoje krídla politická strana Jednotné Rusko, ktoré už začalo s rozsiahlou náborovou kampaňou, ktorú, samozrejme, financuje.

Zárodky tejto skupiny siahajú do roku 2022, kde jej príslušníci už bojovali na ruskej strane na Donbase. Okrem toho sa fotografie tejto žoldnierskej skupiny objavili na ruských telegramových kanáloch aj v iných sociálnych médiách a ruskojazyčnej wikipédii sa tejto skupine venuje zvláštny príspevok.

Reštrukturalizácia žoldnierskej scény

Espanola by mala na žoldnierskom trhu v Rusku zaujať vedúcu úlohu, ktorú predtým vykonávala Wagnerova skupina, aj keď tej sa vo svete venovalo neúmerne viac pozornosti.

Model regrutovania bude tiež podobný. Účastníci sa budú vyberať z asociálneho prostredia, napr. z futbalovej ruskej scény, teda z radov „ultras“. Podľa ukrajinskej tajnej služby odsunuli stovky „ultras“ a chuligánov svoje staré rivality a mnohí z nich už mesiace bojujú na Donbase. Ide pritom o priaznivcov veľkých moskovských klubov (CSKA, Spartak, Lokomotiva, Torpédo), o Zenit St. Petersburg, FK Orel alebo o bývalých fanúšikov Šachtara Doneck. 

Už predtým bojovalo na východnej Ukrajine množstvo príslušníkov tzv. práporu „Východ“ (“Vostok“). Ale fanúšikovia futbalových klubov tvoria jen zlomok a predstavujú ich najagresívnejšiu časť.

V náborovej kampani Rusko opäť siahlo k bývalým väzňom, notoricky známym ruským nacionalistom a násilníkom a, samozrejme, najmä k ľuďom z chudobných a najchudobnejších pomerov. Podľa informácií ukrajinskej tajnej služby dostávajú dobrovoľníci jednotky Espanola mesačne okolo 220 000 rubľov, čo je v prepočte 2 200 eur.

Ruské úrady si však musia dávať veľký pozor, aby sa nové žoldnierske zoskupenie príliš neosamostatnilo a nestala sa z neho podobne neriadená strela ako kedysi z Wagnerovej skupiny.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik