Nikita Slovák: Sociálne siete sa zmenili na hniezdo sršňov. Aj najväčší hlupák má právo na názor, ale umelci a intelektuáli musia byť ticho

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Tak to prišlo, protiofenzíva. Stále bude ťažšie nevšímať si postup hrdinských Ukrajincov. Stále ťažšie je veriť Kremľu. Už zverstvo typu vyhodenie priehrady Kachovka do vzduchu vyvolalo vo svete pobúrenie. Mŕtve hospodárske zvieratá, utopené psíky, zúfalí starí ľudia, ktorým odplávali domy, aj mŕtve telá ľudí plávajúce v mĺkvych zástupoch do mora.

Do toho ruskí vojaci páliaci zúrivo zo samopalov na záchranárov. Svet sa zbláznil. Ale najviac to pociťujeme u nás, v krajine, ktorú štyridsať rokov okupovali sovietske vojská. V štáte, ktorého napredovanie a túžbu po demokracii zastavili sovietske zbrane. Rovnaká, ale ešte tupšia propaganda voči USA ako za socializmu kosí rady našich dôchodcov, ale aj ľudí všetkých vekových kategórií. Napriek tomu, že pomaly v každej rodine majú niekoho, kto odišiel do USA za lepším životom. Napriek tomu, že to silné Rusko (tvorí cca 4 percentá svetového HDP a vyváža hlavne suroviny), ktorému sa pomaly klania časť nášho extrémistického politického spektra spolu so svojimi vazalmi, sa prepadá vo všetkých ukazateľoch, či už ekonomických, politických alebo zdravotných. Na Slovensku má však neuveriteľný fanklub. Ľudí, ktorí neveria vlastným očiam a ušiam.

Sociálne siete sa zmenili na hniezdo sršňov. Neviem, kto spravuje napríklad taký facebook, ale skúste nahlásiť vulgarizmy, vyhrážky zabitím, falošné profily, na všetko dostanete odpoveď, že príspevok neporušuje pravidlá komunity. Moje kolegyne, herečky, ktoré celý deň pomáhali charite a znevýhodneným deťom, uverejnili v eufórii fotky z prijatia u pani prezidentky. Hneď ich zaplavili hanlivé a útočné komentáre, lebo však aj ten najväčší hlupák má právo na svoj názor. Ale nikdy nie umelci alebo intelektuáli.

Nikto tu ešte nebol súdený za poplašné správy, za šírenie konšpirácií. Vyzerá to tak, akoby štát rezignoval na svoju bezpečnosť. Všetci vieme, že sem už roky prúdia peniaze z Kremľa, že tu majú svoju piatu kolónu politikov, že ich ľudia sú nasadení v armáde, polícii a na prokuratúre. Ale všetci sme aj videli, že primitívny vyzvedač dostal za svoju špinavú prácu proti svojej vlasti pokutu a podmienku. Všetci vieme, že ruské zastupiteľstvo dvadsaťštyri hodín denne šíri lži, ale stále si užívajú komfort a nadštandardnú ochranu polície. A ja dúfam, že sa ešte nájde politik, ktorý povie: „Začnime s vysťahovaním.“

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér