Okolo smrti bieloruského ministra sa objavujú dohady, že mohol byť otrávený. Bol liberál, ktorý sa Moskve nepáčil

Makej bol jednou z hlavných osôb v politike manévrovania Lukašenka medzi Západom a Ruskom. Zdroj FOTO: A. Lukashenko, The President of Belarus

Smrť ministra zahraničných vecí Bieloruskej republiky Uladzimira Makeja nebude mať za následok žiadne zmeny v zahraničnej a vnútornej politike Lukašenkovho režimu. Bol jednou z hlavných osôb v politike manévrovania Lukašenka medzi Západom a Ruskom, mal prívlastok najeurópskejšieho funkcionára Bieloruska. Moskva s ním nebola spokojná.

Podľa oficiálnych informácií zomrel Makej 26. novembra 2022 na infarkt. Množstvo publikácií uvádza, že bol vplyvným predstaviteľom skupiny liberálov vo vláde. Presadzoval rozvoj spolupráce Bieloruska so Západom.

Táto téza sa mohla vzťahovať na obdobie do mája 2020, kedy bol vyhlásený termín prezidentských volieb a objavili sa prvé signály, že budú bezprecedentné, pokiaľ ide o rozsah represií. Zároveň treba poznamenať, že Makej bol „liberálom“ v zložení úplne neliberálnej vlády, bol organickým a účinným prvkom v systéme autoritárskej vlády. Makej bol jednou z hlavných osôb v politike manévrovania Lukašenka medzi Západom a Ruskom.

Makej presadzoval rozvoj spolupráce Bieloruska so Západom. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Rovnako ako ostatní vo vláde, aj on stál v roku 2020 pred voľbou, či z vlády odíde alebo zostane, aj keď s úplnou závislosťou od Ruska. Makej si vybral to druhé. Rovnako ako ostatní vo vláde, aj Makej obhajoval tvrdšie represie.

V niektorých publikáciách sa teraz objavila verzia, že Makej mohol byť otrávený, keďže Moskva v ňom videla pravdepodobného nástupcu Lukašenka. Makej sa však Moskve nepáčil. Ruská vláda mala dôvody na nespokojnosť s Makejom už v dosť dávnej minulosti. Ešte dňa 23. novembra však bol súčasťou delegácie Bieloruskej republiky na summite ODKB v Jerevane, o tri dni neskôr bol mŕtvy.

Lukašenkov režim je úplne závislý od podpory Ruska. Ak si Lukašenko bude vyberať svojho nástupcu, potom bude mať v tejto veci ruské vedenie rozhodujúci hlas.