Nikita Slovák: Dokážeme lietať na Mars, ale nevieme ľudom vyhnať z hlavy triviálne sprostosti

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Diskutujme ako priatelia. V inej, vyspelej krajine by to mohla byť výzva na nejaké priblíženie pozícií, začiatok konštruktívnej debaty. U nás je to len začiatok nekonštruktívnej hádky.

Ak som si dobre všimol, vplyvom hybridnej vojny sa rýchlo dostávajú do slovníka tej menej vzdelanej skupiny obyvateľstva argumenty, ktoré sa potom používajú ad hoc. Bez toho, aby im argumentujúci rozumeli.

Často sa stávalo, najmä v začiatkoch okupácie Ukrajiny, že diskutéri (obrancovia okupácie) mlčali, lebo im jednoducho chýbala munícia. O niečo staršie slovné spojenie ako liberálny fašista, ktoré sa začalo používať asi pred dvomi rokmi, je logický nezmysel. Kým liberál je slobodomyseľný človek, fašista je jedinec, ktorý by chcel diktovať ostatným. Liberálny fašista je teda ten, kto chce nadiktovať ľuďom slobodu. Pravdaže sa nad tým užívatelia tohto slovného spojenia nepozastavujú, im sa to slovné spojenie len páči a používajú ho ako argument.

Jediný dostatočne fundovaný tlmočník medzi ľuďmi je intelekt, preto nie je prienik medzi tolerantným, zväčša vzdelaným človekom a hulákajúcim primitívom, ktorý vrhá kamene po prisťahovalcoch.

Krádež pojmov je dnes absolútne bežná, preto popred tábor vystrašených a vyzimených imigrantov tiahne procesia s krížmi a doslova znesväcuje a stavia na hlavu Kristov odkaz o milosrdenstve. Žijeme v postfaktuálnej dobe, rôzne indivíduá šíria svoje bláznivé videá plné faktických chýb, nahrávané v autách a jednoduchí ľudia ich nekriticky šíria ďalej. Na týchto konšpiráciách sa viezla aj veľká časť politickej reprezentácie, aj koaličnej, preto sa jej dnes nevieme zbaviť. Je na to, samozrejme, recept – spájanie inteligentných a schopných ľudí, používanie pravdivých argumentov a ochota viesť vojnu proti hybridnej hrozbe. No a tiež nutnosť vygenerovať osobnosti, ktorým národ bude veriť. Lebo každá, hoci aj najtupšia lož je pre istý druh ľudí zaujímavejšia ako čistá pravda. A nikde nie je napísané, že tento boj vyhráme. Dokážeme lietať na Mars, ale nedokážeme ľudom vyhnať z hlavy triviálne sprostosti.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér