Dôchodcom volajú falošní policajti. Podvodníci na vylákanie úspor využívajú novú fintu

Podvodníci kontaktujú seniorov telefonicky. Zdroj FOTO: pixabay.com

Uplynulé dni polícia riešila niekoľko prípadov falošných telefonátov starším ľuďom. Zatiaľ čo doteraz využívali na získanie financií od ľudí príbehy v podobe nehôd detí, zaplatenie liečby či dlhov, teraz začali využívať úplne novú fintu.

“Neznáme osoby telefonicky kontaktujú vytipovaných seniorov, že sú pracovníci Sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne alebo pošty a že im potrebujú doručiť zásielku. A preto zisťujú adresu volaného seniora. Krátko na to seniorom volá ďalšia osoba a predstaví sa ako policajt, zväčša ako pracovník kriminálnej polície a pýta sa na predchádzajúci hovor. Zároveň ho informuje, že to bol podvodný telefonát,” priblížil Daniel Džobanik, hovorca polície v Prešovskom kraji.

Falošný policajt sa postupne pýta na cennosti, ako sú šperky alebo peniaze. Seniora sa pýta na adresu, aby k nemu z bezpečnostných dôvodov s “kolegami” mohli prísť osobne, všetky tieto cennosti vziať so sebou a uložiť na bezpečné miesto. Argumentuje tým, že v prípade, ak senior podá mylné informácie a zlodeji ho vykradnú, majetok prepadne v prospech štátu.

Polícia upozorňuje na nové finty podvodníkov, ktoré využívajú najmä na oklamanie seniorov. Zdroj FOTO: Archív LK

Od Ivanovej 70-ročnej mamy sa tiež pokúšali podvodníci zistiť s kým býva a či má blízko príbuzných. “Akonáhle povedala, že bývam hneď vedľa v byte, čo nie je pravda, a že som doma, pretože som chorý, tak volajúci zložil telefón. Našťastie sa vďaka médiám nenechala oklamať, keďže v televízii stále hovoria o rôznych spôsoboch vylákania peňazí od dôchodcov,” vraví.

Žiaľ, takto pozorných dôchodcov je stále málo. Vo februári polícia riešila prípad, kedy 79-ročnú dôchodkyňu obrali podvodníci o 10-tisíc eur. Pre vymyslený príbeh nehody jej syna, ktorý zrazil dieťa, žena išla vybrať peniaze do banky, kde ju pred budovou čakala “advokátka”, ktorej peniaze odovzdala.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Páchateľom v takomto prípade hrozí väzenie na tri až desať rokov. Ich stotožnenie ale nie je jednoduché. “Vyzývame preto širokú verejnosť a najmä seniorov, aby sa takéhoto konania vyvarovali, aby nekomunikovali s neznámymi osobami a hlavne, aby im nezasielali žiadne peniaze, resp. im neposkytovali žiadne osobné ani platobné údaje. Falošné tvrdenia páchateľov je potrebné okamžite overiť,” dodal hovorca polície Džobanik.