Začínal v umeleckom praveku, no jeho piesne sú hitom aj dnes. F. K. Veselý nemal na ružiach ustlané, no stal sa legendou

František Krištof Veseelý si ako mladý talent zahral v mnohých československých filmoch. Zdroj FOTO: Archív

Jeho hudobné šlágre majú aj dnes jedinečnú patinu svojej doby, dávnych čias a elegantných kaviarní s pánmi vo frakoch a s dámami v róbach. František Krištof Veselý sa narodil 12. apríla pred 119 rokmi. Spolu s Gejzom Dusíkom a Pavlom Braxatorisom patria medzi zakladateľov slovenskej operety. Bol aj spoluzakladateľom divadla Nová scéna v Bratislave.

Keď bol František malý, jeho otec odišiel za prácou do Ameriky a už sa nikdy naspäť nevrátil. Po rozvode na diaľku sa druhýkrát jeho mama vydala za istého továrnika Krištofa z Budapešti, s ktorým mala druhého syna. Nevlastný otec však o Františka nemal záujem, preto ho vychovávali starí rodičia v Skalici, kde spieval v cirkevnom zbore. Keď mal 17 rokov, nevlastný brat mu zomrel a prázdno po tejto strate zaplnil práve František, ktorého si napokon nevlastný otec adoptoval. Odvtedy začal používať aj jeho priezvisko Krištof.

Presťahovaním do Budapešti sa mu otvoril úplne nový svet. Začal spievať ako zborista v Budapeštianskom operetnom divadle, popri gymnáziu vyštudoval aj štátnu hereckú školu. Neskôr získal miesto v Kráľovskom divadle v Budapešti. Aby získal angažmán, kočoval po rôznych divadlách v Maďarsku, často sa mu však nedostalo ani výplaty, ani jedla, inokedy narazil na podvodníkov. Zažil teda všeličo. O smrti matky sa dozvedel tesne pred premiérou, ktorú musel aj tak odohrať. S kočovným životom definitívne skončil v roku 1926. V roku 1930 podpísal zmluvu so Slovenským národným divadlom, kde operety aj režíroval.

F. K. Veselý stvárnil množstvo filmových postáv. FOTO: Archív

Ako nový talent natočil v Prahe niekoľko filmov s hviezdami československého filmu. Svoju prvú rolu stvárnil v roku 1936 v komédii Uličnice a v tomto istom roku nahral aj svoju prvú platňu. Archív Slovenského rozhlasu má uložených viac ako 250 jeho piesní. Bol spoluzakladateľom Novej scény v Bratislave, kde ako prvú hru uviedli Shakespearovu komédiu Skrotenie zlej ženy. Napísal vlastnú knihu spomienok s názvom S úsmevom a veselo, ktorá vyšla až v roku 2006 vo vydavateľstve Q111 pod názvom Moja cesta s piesňou.

V období Slovenského štátu naspieval aj niekoľko platní pre nemecké firmy. Po 2. svetovej vojne bol zatknutý a nejaký čas pracoval v pracovnom tábore v Novákoch.

Mal ešte jednu menej známu záľubu, ktorou bolo maľovanie. Práve to bolo jeho detským snom, ktorý chcel ísť študovať do Mníchova. Keďže jeho stará mama, ktorá ho v detstve vychovávala, považovala umelcov za komediantov a povaľačov, nebolo mu umožnené sa tomuto nadaniu venovať. Zachovalo sa však viacero jeho autoportrétov aj portrétov Františkových kolegov.

F. K. Veselý. FOTO: Archív

Odkaz Františka Krištofa Veselého zostáva živý aj naďalej. Album jeho šlágrov s názvom Ja som optimista od Milana Lasicu a Bratislava Hot Serenaders sa stal najpredávanejším CD a v roku 2002 získal zlatú platňu. O rok neskôr získal aj platinovú platňu a zlatú dostalo pokračovanie albumu, ktoré vyšlo pod názvom Celý svet sa mračí.

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k dnešnému dátumu:

  • dnes je Svetový deň letectva a kozmonautiky
  • 1606: Slávna Union Jack sa stala oficiálnou zástavou Veľkej Británie – obsahovala anglickú zástavu a škótsku zástavu
  • 1633: Galileo Galilei bol predvedený pred inkvizičný tribunál, ktorý vyšetroval jeho kacírstvo
  • 1961: Jurij Gagarin, sovietsky letec a kozmonaut, sa na palube kozmickej lode Vostok 1 stal prvým človekom, ktorý vyletel do kozmu
  • 1980: smrteľne chorý kanadský atlét Terry Fox začal svoj Maratón nádeje , pri ktorom zabehol za 143 dní viac ako 5300 km
  • 1981: štart letu STS-1, prvej misie amerického raketoplánu Columbia
  • 1988: Harvardskej Univerzite udelil americký patentový úrad po prvý raz patent na geneticky manipulovaného vyššieho tvora (transgénnu myš)
  • 2006: chýbajúci článok v evolúcii človeka objavil medzinárodný tím vedcov vo východoetiópskej púšti. Asi 4,1 milióna rokov staré fosílie patria primitívnej forme Australopiteka, ktorý sa považuje za predchodcu dnešného človeka
  • 2007: výstup na budovu Slovenského rozhlasu trval pavúčiemu mužovi Alainovi Robertovi len o niečo viac ako pätnásť minút. Pôvodne mal v pláne zdolať budovu Národnej banky, jej vedenie však nevydalo príslušné povolenie.
  • 2007: vedenie Svetovej banky (SB) sa začalo zaoberať milostnou aférou svojho prezidenta Paula Wolfowitza. Ten svojej milenke Shahe Rizovej údajne schválil plat, ktorý vysoko prekračoval význam funkcie, ktorú v SB zastávala