Od začiatku vojny na Ukrajine bol zabitý už ôsmy novinár. Všeobecne vzaté ide o 32. zástupcu médií. Na dodržiavanie medzinárodných humanitárnych noriem vyzýva riaditeľka UNESCO, smrť novinárov vyšetruje aj Výbor na ochranu novinárov.
Ďalší zabitý novinár je Fréderic Leclerc-Imhoff. Francúzsky reportér bol zabitý v pondelok 30. mája po tom, ako sa obrnené evakuačné vozidlo dostalo do nepriateľskej paľby, kedy ruské jednotky vstúpili na predmestie ukrajinského mesta Severodoneck. Francúzska ministerka zahraničia Catherine Colonna uviedla, že Leclerc-Imhoff bol zabitý “keď si plnil svoju povinnosť informovať.”
„Výbor na ochranu novinárov je hlboko zarmútený smrťou Frédérica Leclerca-Imhoffa a vyzýva ruské a ukrajinské úrady, aby dôkladne vyšetrili okolnosti jeho smrti,“ uvádza sa v oficiálnej správe Výboru na ochranu novinárov. „Jeho zabitie je ďalším príkladom ohavnej obete, ktorú si od nebojujúcich vyžiadala ruská vojna na Ukrajine. Novinári sú civilisti, ktorí prejavujú osobitú odvahu tým, že podávajú správy z vojnových oblastí, nikdy by nemali byť terčom svojej práce.“
“Pred niečo vyše mesiacom som poskytol rozhovor tomuto konkrétnemu televíznemu kanálu. Toto bol môj prvý rozhovor s francúzskymi médiami počas totálnej vojny. Úprimnú sústrasť Frédéricovým kolegom a rodine. Stal sa 32. zástupcom médií zabitým po 24. februári,” povedal v príhovore na sociálnych sieťach prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.
Mapoval dianie v Iraku aj Afganistane, zabili ho na Ukrajine
Výbor na ochranu novinárov potvrdil, že okrem Fréderica zomrelo ďalších najmenej sedem novinárov počas informovania o konflikte. Medzi nimi aj americký videožurnalista Brent Renaud. Zabitý bol v bojoch v Irpini na predmestí Kyjeva. Ďalší novinár bol na mieste zranený.
Spolu s bratom Craigom boli filmári a fotografi. Na Ukrajine dokumentovali denný život vo vojne. Roky strávili rozprávaním o humanitných skutočných príbehoch z vojnou zmietaných i ťažko skúšaných krajín sveta, ako sú Irak, Afganistan či Haiti.
Výbor na ochranu novinárov útok okamžite odsúdil: “Tento druh útoku je absolútne neprijateľný a je porušením medzinárodného práva. Ruské sily na Ukrajine musia okamžite zastaviť všetko násilie voči novinárom i civilistom. Všetci, ktorí toto páchajú, by mali brať zodpovednosť za svoje konanie.”
Na zabíjanie novinárov reagovala aj generálna riaditeľka UNESCO, Audrey Azoulay: “Novinári by nemali byť terčom, keď informujú o konflikte. Odsudzujem ich zabíjanie. Vyzývam na rešpektovanie medzinárodných humanitárnych noriem, aby sa zabezpečila ochrana novinárov a pracovníkov médií.”