Milan sa venuje kresleniu slovenských velikánov. Portrét Lasicu nakreslil za neuveriteľných 5 hodín

Milan Berky Milan sa venuje kresleniu portrétov. FOTO Archív MB

Je amatérsky umelec, nemá za sebou žiadnu školu, v ktorej by ho učili kresliť a maľovať, ale umenie má zrejme v krvi. O jeho obrazy, na ktorých zachytáva velikánov slovenského umeleckého sveta, je totiž veľký záujem.

Milan Berky má 60 rokov, je invalidný dôchodca a venuje sa kresleniu. Pochádza z Mýtnej pri Lučenci, no momentálne žije v Panických Dravciach. „Kresleniu sa venujem asi osem rokov, a to z dôvodu, ktorý už asi každý pozná. Prišiel som o prácu, kde som pracoval na jednom mieste takmer 35 rokov. Prepúšťalo sa a prepustili nás naraz asi dvadsiatich. Nevedel som, ako doma zabiť čas, a tak som si spomenul, že som v detstve rád kreslil, preto som to skúsil,“ vysvetľuje Milan Berky.

Najradšej kreslí portréty ľudí, ktorí ho zaujmú svojim výrazom. Zvyčajne si osobu sám odfotí a podľa predlohy ju pretaví na plátno. Ako vraví, nakreslil už mnoho známych Slovákov, ako najinšpiratívnejšiu osobu vníma prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. „Najznámejšia osoba, ktorú som nakresil, bola pani prezidentka, s ktorou som mal aj stretnutie a obraz som jej podaroval. Povedala mi, že nikto ju ešte tak živo nezachytil ako ja,“ hovorí s nadšením.

Obraz prezidentke Zuzane Čaputovej daroval. FOTO Archív MB

Vo svojej galérii má už celkom slušnú zbierku diel. Okrem prezidentky nakreslil aj portréty takých zvučných mien ako Ladislav Chudík, Milka Vášáryová, Jozef Kroner, ale na plátno zachytáva aj hollywoodske hviezdy. „Len pred pár dňami som dokončil portrét Milana Lasicu, ktorý som mal v pláne nakresliť dávnejšie, no vyšlo mi to až teraz, deň po jeho úmrtí,“ vraví amatérsky umelec a dodáva: „Tohto človeka som veľmi obdivoval pre jeho postoj k životu, rozvahu a pokoj, s akým k životu pristupoval. Zároveň som obdivoval jeho pohotové humorné odpovede na čokoľvek, v ktorých bol inteligentný humor, ktorý vie len málokto prezentovať tak ako on.“