Expert z elitnej univerzity si servítku pred ústa nekládol. Nemilosrdné slová na adresu Ruska v Bezpečnostnej rade OSN

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Bezpečnostná rada OSN si na žiadosť Ruska vypočula nezávislé hodnotenie odborníka k rusko-ukrajinskej vojne. Tým odborníkom je už veľmi dlho známy americký analytik a profesor z elitnej univerzity Yale, Timothy Snyder, expert na východoeurópske dejiny.

Prejav v Rade bezpečnosti OSN, teda akejsi „rade vyvolených“, ktorá je možno o niečo málo užitočnejšia ako Valné zhromaždenie tejto organizácie, Rusko rozhodne nepotešil. Názory a fakty, ktoré Snyder prezentoval, nemali za cieľ presvedčiť nepresvedčených. Ruskí zástupcovia v OSN dobre vedia, čo sa na Ukrajine odohráva a prečo sa tak deje.

Studená sprcha pre ruský imperializmus

Snyder je známym obdivovateľom ruskej kultúry, vlastne „rusofilom“ a jazykovo dobre vybaveným znalcom východnej Európy. Začal tým, že ho síce uvádzajú ako historika regiónu východnej Európy, ale že na tejto pôde chce vystupovať predovšetkým ako historik masového zabíjania a zverstiev páchaných na Ukrajine. Z jeho prejavu (inak v origináli na https://www.youtube.com/watch?v=uBz9EeLeQ8w) vynímam pasáže venujúce sa „rusofóbii“ a používaniu tohto termínu režimnými ruskými médiami a vládnucou mocenskou kľukou.

Stúpenci útoku na Ukrajinu sú najväčšími rusofóbmi

Rusofóbia je svetu predkladaná ako krivdy na Rusoch a ich kultúre. S tým Snyder absolútne súhlasí. Tiež zdieľa obavy o ruskú kultúru a pripomína kroky Ruska, ktoré od začiatku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022 hrozivo poškodili Rusko.

Patrí k nim skutočnosť, že za jediný rok túto krajinu opustilo trištvrte milióna tých najkreatívnejších a najschopnejších Rusov (áno 750 000). Režim dokázal takmer úplne zničiť nezávislé médiá a spôsobil Rusku nenávratné škody.

Snyder porovnáva situáciu v Rusku s Ukrajinou. Na Ukrajine je možné vyjadrovať sa kriticky a verejne proti vojne po ukrajinsky aj po rusky. Môžete sa zhromažďovať a manifestovať pod heslami „nie vojne!“ bez obmedzenia. V Rusku si to v ruštine nesmiete dovoliť, v ukrajinčine už vôbec nie. Za vyjadrenie nesúhlasu s vojnou vám automaticky hrozí trestné stíhanie.

Zneužívanie a špinenie pamiatky Veľkej vlasteneckej vojny

Útok na ruskú kultúru zavedením cenzúry a diskreditácia Veľkej vlasteneckej vojny (do druhej svetovej vojny cynicky vohnala vlastné národy kremeľská politika kolaborácie s nacistami – pozn. autora) je formou rusofóbie. Podobne ako terajšie masové vyvražďovanie rusky hovoriaceho obyvateľstva na východnej Ukrajine. Dnes kremeľská politika ženie mladých Rusov umierať na Ukrajinu v záujme revanšistických ambícií ruského vedenia za prehranú studenú vojnu.

Popieranie existencie Ukrajiny a Ukrajincov

V Rusku sa beztrestne v štátom kontrolovaných médiách hlásajú tvrdenia, že „Ukrajina neexistuje“, že „Ukrajinci sú prasatá“, inokedy „paraziti“, uvádza Snyder. Verejne a bez zásahov štátnej moci sa ozývajú hlasy, že Ukrajincov treba vyhladiť, že trpia „duševnou chorobou zvanou rusofóbia“.

Pojem rusofóbia, hovorí Snyder, je rétorická stratégia známa z dejín imperializmu. Ide o typickú veľkú lož, keď sa imperiálna mocnosť vedúca útočnú krvavú vojnu sama označuje za obeť.

V tomto zmysle našiel ruský štát zvolaním tohto zasadnutia nový spôsob, ako sa priznať k vojnovým zločinom,“ uzavrel svoju expertízu Snyder a poďakoval cteným poslucháčom z prostredia Bezpečnostnej rady za pozornosť.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik