Jeho vízie sveta a technických vymožeností stále ohromujú čitateľov. Francúzsky spisovateľ a vizionár Jule Verne vo svojich dielach predpovedal mnoho vedeckých a technických objavov. V jeho knihách natrafíte na videofón, elektrický motor, vrtuľník, ale aj projekty lietadiel, stavbu mrakodrapov a využívanie televízie.
Jules Gabriel Verne sa narodil 8. februára 1828 vo francúzskom meste Nantes. Bol najstarší z piatich detí parížskeho právnika Pierra Vernea. Detstvo trávil na ostrove Feydau uprostred rieky Loiry, kde s kamarátmi pri hrách sníval o dobrodružných cestách. Tieto ich sny o živote v ďalekých krajoch ešte viac podfarbovali kresby rôznych krajín od Julesovho strýka, ktorý bol maliarom a ktorého diela neraz počas návštev obdivoval.
Spolu s bratom Paulom chodili do cirkevnej školy. Julesovi sa v štúdiách darilo, získaval ocenenia zo zemepisu, latinčiny aj gréčtiny. V štúdiách pokračoval v seminári Saint-Donatien. Keď mal jedenásť rokov nechal sa najať na loď Coralia do Indie ako plavčík. Našťastie, rodičia tento jeho zámer odhalili a nepremyslenom „úteku“ mu zabránili. Oni ho totiž videli celkom inak – ako pokračuje v otcovych šľapajách v právnickej kariére. Na istý čas sa im celkom podarilo presvedčiť ho, po maturite aj nastúpil na Lyceé Royal v Nantes, právo vyštudoval, odmietol však nastúpiť do otcovej kancelárie. Maopak, zohnal si prácu v parížskom divadle a neskôr sa živil ako obchodník na burze.
Do umeleckého sveta a literárnych salónov Paríža ho uviedol strýko. Tento svet ho úplne pohltil a čím skôr chcel doň zapadnúť. Začal s písaním divadelných hier, no väčšina z nich zostala zabudnutá. Zato jeho cestopisy, ktorými pokračoval, rýchlo zožali veľký úspech. Hneď jeho prvý román Päť týždňov v balóne (1863) mu zabezpečil exkluzívnu zmluvu na 20 rokov. V rámci nej sa Verne zaviazal napísať každý rok dva romány, za čo mal inkasovať honorár vo výške 20-tisíc frankov, čo mu umožnilo živiť sa iba písaním. No keďže bol vydavateľ s úspechom jeho kníh veľmi spokojný, postupne mu honorár za rukopisy ešte zvyšoval. Verne sa sťažovať skutočne nemohol, umožnilo mu to kúpu vily aj jachty. Práve na nej podnikal svoje dobrodružné cesty a zážitky potom spracovával do svojich cestopisných diel, v ktorých dej vystupňoval svojimi technickými víziami. V auguste roku 1892 bol aj na Slovensku, kde ho sprevádzal študent Ján Maliarik. Z tejto cesty v tom istom roku vyšlo dielo Tajomný hrad v Karpatoch.
V roku 1888 sa Verne dokonca stal starostom mesta Amiens, kde napokon aj vo veku 77 rokov (24. marca 1905) zomrel. Celkovo napísal vyše 50 románov, medzi najznámejšie patria – Cesta do stredu Zeme (1864), Cesta na mesiac (1865), Dvadsaťtisíc míľ pod morom (1871), Cesta okolo sveta za 80 dní (1873), Dva roky prázdnin (1888). Jules Verne je považovaný za jedného zo zakladateľov vedeckofantastickej literatúry.
- To najlepšie z našej kuchyne. Pozrite sa, ktoré slovenské jedlá ocenili svetoví gurmáni
- Okrem upadajúcej ekonomiky majú ďalší problém. V Rusku prudko vzrástol alkoholizmus, ľudia sa upíjajú k smrti
- Maďarsko sa teší na nástup Trumpa a nového amerického ambasádora. Ten doterajší na Orbánovi nenecháva nitku suchú
- Bezpečnosť počas zlej viditeľnosti: Chodci, ktorým nebola odňatá svojprávnosť, sú povinní poznať pravidlá cestnej premávky
- Ako zabrániť obnove veľkého Ruska? Precedens tu už je – hospodársky, nie vojensky ho zraziť na kolená. Ako kedysi Sovietsky zväz