Odborník na bezpečnosť: Cudzí bojovníci na Ukrajine nepomôžu, skôr spôsobia problém

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Intebrigadisti sú známi ako medzinárodní dobrovoľníci zo španielskej občianskej vojny 1936 – 1939, kam išli bojovať proti falangistom, teda španielskym nacionalistom. Zúčastnili sa bitiek na niektorých dôležitých úsekoch frontu, najlegendárnejšou bola obrana Madridu, na ktorej sa pozliepané medzinárodné jednotky zúčastnili až do rozhodnutia Spoločnosti národov v roku 1938, že musia zo Španielska odísť.

Zloženie interbrigád bolo národnostne pestré, niektoré z nich ako americké a československé sa stali aj etnicky homogénne. Do Španielska odchádzali komunisti (nábor organizovala Kominterna), socialisti, nezamestnaní robotníci, dobrodruhovia a idealisti. Ich počet nie je napriek tuctom vedeckých kníh presne známy, odhady sa pohybujú okolo 30 000 bojovníkov. Interbrigadistom v literatúre venoval nesmrteľnú knihu britský spisovateľ George Orwell pod názvom Hold Katalánsku. Pôsobil ako idealista na fronte v regióne Barcelony a musel utiecť, keď zistil, že na neho po anarchistoch rovnako ako nekomunistických republikánoch poľujú komunisti. K vášnivému socializmu a antifašizmu Orwell pridal ešte antikomunizmus a v období komunizmu jeho “veci” nedovolili prekladať, to možno len v bývalej Juhoslávii.

Guernica a Mariupoľ

Otázne je, či sa k interbrigadistom majú rátať aj nemeckí, talianski a iní účastníci. Hlavne tí nemeckí, ktorí zväčša bojovali za inú stranu a ako letcom sa im spravidla pripisuje bombardovanie baskickej Guernicy v roku 1937, udalosti zvečnenej v známej maľbe Pabla Picassa. Nepochybujem o tom, že raz niekto namaľuje obraz zničeného Mariupoľa, dúfam, že nie rozbombardovaného Kyjeva. Ale na to militaristická klika v Moskve ľahko nájde odpoveď: Ukrajinci to sami zničili a ak omylom nejaký civilný cieľ zasiahli ruské granáty, bomby a rakety, potom za to môže ukrajinský prezident, ktorý sa nechcel vzdať, pričom nemocnice, divadlá a školy používal ako ľudské štíty. Veď Ukrajinci sa mali správať rozumne ako Čechoslováci v roku 1968, nie ako tí blázni Poliaci v roku 1939, keď sa odmietli vzdať Nemcom a zabíjali svojich slovanských bratov Rusov, ktorí ich prišli oslobodiť z východnej strany ich hraníc!

Interbrigadisti alebo žoldnieri na Ukrajine?

Podľa údajov a kamerových záberov zo serveru Kyiv Independent vyplýva, že na strane Ukrajincov bojujú príslušníci iných národov. Server explicitne spomína Čechov. Lenže v Česku, podobne ako na Slovensku, občania, ktorí išli bojovať do zahraničia, potrebujú predchádzajúci súhlas prezidenta ako najvyššieho veliteľa ozbrojených síl krajiny, inak sa vystavujú trestnému stíhaniu. V Česku však očividne demoralizovaný prezident Zeman (pridal sa k nemu aj premiér Fiala) vyhlásil, že českí dobrovoľníci pôsobiaci na Ukrajine majú zaručenú beztrestnosť. Nie je však jasné, či sa to týka iba tých, ktorí bojujú na ukrajinskej strane za Ukrajincov, ukrajinských Rusov, čiže za Ukrajinu. Už dávnejšie je známe, že niektorí českí a slovenskí ozbrojenci “kopali” v Luhansku a Donecku za Rusko, niektorí o tom poskytovali aj anonymné rozhovory pre médiá. Lenže Rusko dobre platí, s rozbitou Ukrajinou to vyzerá horšie. Tam zrejme bojujete iba za stravu a ubytovanie v kasárňach, často podzemných.

Rusko sa k interbrigadistom stavia inak. Ukrajinský bezpečnostný analytik Roland Bartečko cituje ruské vyhlásenie, že Ruská federácia nebude považovať účastníkov z krajín NATO bojujúcich za protistranu za vojnových zajatcov. Fakticky to znamená, že tu nijaké Haagské konvencie neplatia.

Interbrigadisti síce môžu Ukrajine dodať pocit medzinárodnej solidarity, ale vojensky budú skôr prekážať. Ukrajinská vojna 2022 nie je Španielsko tridsiatych rokov, kde sa puškami strieľalo od domu k domu a od zákopu k zákopu. V ukrajinskej vojne je treba ovládať mechanizmy modernej vojenskej technológie a na to potrebujete (okrem iného) aj presnú znalosť oboch ukrajinských jazykov – ukrajinčiny a ruštiny. Ale, klobúk dolu pred idealistami, ktorí v sebe chovajú španielske republikánske heslo no pasarán – neprejdú!

Ivo Samson, bezpečnostný analytik