Prečo používa Ficov Smer dvojaký meter pri posudzovaní spoľahlivosti previerky NBÚ?

Budova NBÚ. FOTO wikipedia.org

Predseda strany Smer-SD podal trestné oznámenie na základe podozrení zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Ku pochybeniam malo prísť pri udelení bezpečnostnej previerky špeciálnemu prokurátorovi. Trestné oznámenie má právo podať každý, sú tu však dva zaujímavé postoje strany Smer.

Prvý je charakterizovaný zúfalými pokusmi. Zastaviť takzvanú kriminalizáciu opozície formou vedených trestných stíhaní zo strany orgánov činných v trestnom konaní proti nominantom strany Smer. Tu sa Fico snaží poukázať na akúsi neprávosť, skrivodlivosť v trestných konaniach. Zúčastňuje sa aj súdnych pojednávaní. Uvádza, že prostriedky trestného práva sú zneužívané proti opozícii v politickom boji. Dokonca sa pritom odvoláva na to, že tento fakt konštatujú európske inštitúcie. Je všeobecne známe, že D. Lipšic je dlhodobo politickým protivníkom R. Fica a je agendou strany Smer pri jeho kritike. Tu je zjavné, že ak sa jedná o nominantov strany Smer, ktorí sú stíhaní, kritizuje prostriedky trestného práva, ale sám iniciuje trestné stíhanie a rovnakými zbraňami bojuje nielen proti D. Lipšicovi. Veď podanie trestného oznámenia nestojí žiadne peniaze, OČTK sa ním musia zaoberať. Sám Fico sa vyjadril, že prostriedky civilného práva a ich vymáhanie súdnou cestou sú zdĺhavé a časovo náročné. Tento prístup nie je možné hodnotiť ináč ako farizejský, nakoľko v prípade špeciálneho prokurátora opravený výbor NR SR už konštatoval, že vyhotovenie previerky bolo v súlade so zákonom. Práve toto trestné oznámenie bolo prezentované tlačovou besedou, kde pri strane sociálno-demokratického zamerania vidíme, že absentujú sociálne témy. Témy, ktoré sú pre sociálnu demokraciu v krajinách EÚ blízke. Naopak, prostriedky trestného práva, ktoré sám kritizuje pri svojich nominantoch , ale ich bohato využíva, a to nielen pri Lipšicovi, ale aj pri prezidentovi PZ Hamranovi, pri ministrovi Mikulcovi a podobne. Takto sa poctivá politika nerobí, nakoľko je tu jasný dvojitý meter, čo vrhá veľmi zlé svetlo na celú stranu, ako aj na skutočné motívy a pohnútky pri podaných trestných oznámeniach.

Robert Fico. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Druhý postoj je spojený s jeho aktivitou podávať trestné oznámenia iba a výlučne na oponentov alebo povedzme „nepriateľov“. Prečo takisto nepodal trestné oznámenie v prípade podozrení pri bezpečnostnej previerke Viliama Jasaňa, kde bolo vo výbore konštatované v roku 2018, že došlo k pochybeniam pri vydaní previerky NBÚ? Prečo rovnako nekompromisne nepostupoval v prípade Ľ. Makóa, ktorý bol nominantom Smeru a nemal trištvrte roka previerku NBÚ – v čase, keď zastával post šéfa KUFS-u? Alebo pri podozreniach voči špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi, kde jeho syn pracoval v NBÚ a preverovala sa jeho spoľahlivosť pri prijatí platby na účet v sume 205-tisíc eur? Je to povšimnutia hodné hlavne preto, lebo z tohto dôvodu Smer stratil moc v štáte, práve z dôvodu, lebo tu bol dvojitý meter pre „našich ľudí“ a pre tých ostatných.

Smer sa nepoučil. Rovnaké chyby, ako robil v minulosti, robí aj v súčasnej dobe. Je na mieste ministerky spravodlivosti, aby tieto skutočnosti pri preverovaní trestných oznámení podchytila pri novele trestného zákona a trestného poriadku. Takisto je zaujímavé, že trestné oznámenie podali na Generálnej prokuratúre SR, pričom v súčasnosti je GP vyzývaný, aby sa dištancoval od opozície kvôli rôznym vyjadreniam politikov.

Toto všetko spolu súvisí a má vzájomné dôvody. Ak by rovnako postupoval pri ochrane práv a právom chránených záujmov iných fyzických osôb, nevzbudzovalo by to také otázniky a podozrenia o jeho skutočnom záujme o zákonnosť v Slovenskej republike.