Po miestami dramatických až hysterických reakciách za pomstu prírody za rozmnožujúcu sa svetovú populáciu v podobe kovidu prichádza to najhoršie, čo sa môže každej spoločnosti prihodiť: adaptácia, ľahostajnosť, bagatelizácia a dodatočné hľadanie vinníka za zažitý fašizmus a obmedzenia sebarealizácie či zárobkovej činnosti.
Vedecké argumenty
Chodiac po Slovensku načúvam vo vlakoch a v krčmách rôznym „týpkom“ druhu homo expertus zasväteným do problematiky kovidu. Všetci sme odborníkmi na túto tému, od znalcov medicíny až po machrov na politiku. Počujete od vakcinológov, že injekcie sú na nič, mal sa podávať Ivermectin, ľahko im oponujú zástancovia remdesiviru. „Kovidológ“ pripúšťa, že ešte nie je koniec, ešte stále je to vážne. Ale tie očkovania neboli zbytočné, vraví „vaxerológ“. Bol to nezmysel, namieta „antivaxerológ“. Vyhodené peniaze od samotného počiatku, vpadne do diskusie „testológ“. „Antivaxerológ“ si nedá vyvrátiť, že kauza je vymyslená a živia ju farmaceutické koncerny. Virológ si stojí za tým, že nejde o vírus, ale o bacil. Sú za tým blchy! „Pandemiológ“ udrie päsťou do stola a odkazuje na Bezpečnostnú stratégiu SR – poukazovali na to už vyše dve desaťročia! Bolo zrejmé, že chémia raz zničí biosféru, zapojí sa do diskusie „biochemiológ“. Na myšlienku o konci sveta zasa nedá dopustiť „zdravotný katastrofológ“. Súhlasí s ním „prognostiológ“, empiricky pritakáva a upozorňuje, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie.
Infektológ argumentuje, že kto už na nákazu zomrel, tak mu vlastne už nič nehrozí. „Optimológ“ čiastočne súhlasí a zastáva názor, že všetko zlé je na niečo dobré. Proti tomuto postoju protestuje „skeptológ“. „Kovidom sú nakazené plody už v prvom mesiaci tehotenstva ženy. A zárodky už v spermiách,“ huláka. „Kompromisológ“ navrhuje, aby sa prestali biť, každý má čiastočne v niečom pravdu.
„Cholesterológ“ zaryto mlčí, len utrúsi, že zajtra ide k lekárovi odovzdať moč a vyjadrí sa až po
výsledkoch. Imunológ uprednostňuje kúpiť si pitbula a namazať mu hubu penou na holenie, takže pred ním na trhu utečú aj predavači. Neminiete za nákup a máte zaručenú imunitu! Všetko to už ide na nervy neurológovi a objedná si fernet na ukľudnenie. Fyziológ filozofuje o
renesancii a ľutuje, že sme sa po sľubnom osvietenstve prestali venovať kráse ľudského teľa a presúvame pozornosť na iracionálne duchovno.
Politické a filozofické argumenty
Tu zistenia naberajú na obrátkach. Vedie „matovičológ“ a má dôkaz, že kovid (omikron, opravuje sa) sem predčasne zatiahol “ten šašo”, ktorý sa nakazil pri návšteve francúzskeho prezidenta Macrona, neznalosťou angličtiny, keď ho namiesto “teraz dovi” uistil, že “včera covi”. Sekunduje mu „ficológ“ a hlása tézu, že bez referenda o skrátenom funkčnom období vlády a obrannej zmluvy s USA sa Slovensko nie je schopné s kovidom vysporiadať. Na vine kovidu sú ženy, ktoré začali vládnuť svetu, príde s originálnou myšlienkou „feminológ“. Viete, čo dobré alebo zlé na ľudí prichádza, nemôžeme ovplyvniť, je to vopred určené, horlí predestinačný „bohológ“. „Etikológ“ sa opiera o presvedčenie, že korona nezmizne bez toho, aby zvíťazilo dobro. Dostáva sa do konfliktu s „militarológom“. „Všetkých treba vystrieľať!“ kričí („Okrem mňa a mojej mamy,“ upresňuje). „Sentimentológ je trochu zmätený, snaží sa vstúpiť do debaty, lenže si mýli semeno s citom. „Semitológ“ v tom má najjasnejšie a opatrne skúma terén, aby zistil, či
ostatní veria na vedeckú rozprávku Protokoly siónskych mudrcov, ktorí chcú rozvrátiť svet. Ale narazí a povie, že má veľa židovských priateľov a jeho prarodičia skrývali Žida v Seredi v pivnici. Ak nikto nemá námietky, vykľuje sa z neho filosemitský antisionista. „Kostológ“ má ale istotu: „Kataklizma vznikla už v 19. storočí, keď nás napadlo postaviť mrakodrapy vyššie ako merajú kostolné veže. Morálny teológ súhlasí a ľutuje, že sme prestali čítať Tomáša Akvinského. „Kremlológ“ príde s nekrofilným nápadom: „Lenina je nutné vykopať z mauzólea a spáliť, aj tak v tej diere zahníva.“
Vírus sa šíri z Moskvy, exceluje sexuológ a nepochybuje, že najlepším liekom na kovid je pohlavná sviežosť, pričom s veľkým záujmom pozoruje spolucestujúcu s výrazne vyvinutými pľúcami. Nemlčí ani „blbológ“ a zdôrazňuje, že všetci ľudia sú padnutí na hlavu. Korunu všetkému nasadí po česky hovoriaci postarší „hounológ“, ktorému je očividne ľúto za vysielaním Hlasu Ameriky a cituje Josefa Škvoreckého z jeho prvej návštevy ́pohostinstva ́v Toronte, keď si prisadne k neznámemu hosťovi a obligátne sa spýta: “How are you?” A český štamgast mu odpovie: “Stojí to za ho*no.”
Autor je bezpečnostný analytik.