Z piráta to dotiahol priamo do poslaneckého kresla. Kráľa oceánov pasovala Alžbeta I. za rytiera

Sir Francis Drake. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Anglická kráľovná Alžbeta I. povýšila piráta a moreplavca Francisa Drakea do rytierskeho stavu na lodi Golden Hind v londýnskom prístave Deptford po jeho návrate z plavby okolo sveta presne 4. apríla 1581. Sir Francis Drake bol anglický korzár, moreplavec, viceadmirál, spolubudovateľ alžbetínskeho obdobia a vďaka kráľovnej aj politik.

Francis Drake sa narodil vo veľkej Británii v sedliackej rodine. V mladosti slúžil na malej obchodnej lodi. Keď mal zhruba dvadsať rokov, vypravil sa pod vedením skúseného moreplavca do Afriky pre otrokov.

O niečo neskôr sa vybral na plavbu v karibskej oblasti, keď si všimol slabé miesto Panamského prieplavu. Prepadol tam kolónu mulíc, ktorá prevážala tovar a zlato zo západných kolónií do prístavu Nombre de Dios. O pár mesiacov neskôr prepadol aj samotný prístav a domov do Anglicka sa vrátil ako boháč a hrdina, ktorého ľudia oslavovali.

Mapa Drakeovej Veľkej cesty v roku 1585. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Jeho úspech zaznamenala aj vtedajšia kráľovná Alžbeta I., ktorá ho postavila na čelo expedície, ktorá sa mala plaviť okolo sveta a znepríjemniť život španielskym kolóniám. Smerom k Tichému oceánu vyplával F. Drake s piatimi loďami, no kým sa dostal do vôd Pacifiku, zostala mu len jediná. Ako prvý Európan sa na tejto plavbe dostal až ku Kanade a pokračoval k ostrovom Celebes a Jáva, oboplával Mys Dobrej nádeje a vrátil sa domov – s loďou plnou španielskeho bohatstva. Dostalo sa mu sprvu zdržanlivého prijatia, ale keďže vojna bola na spadnutie, kráľovná korisť napriek protestom španielskeho veľvyslanca prijala a v roku 1581 pasovala Drakea za rytiera. Neskôr sa stal dokonca členom parlamentu.

V neskorších rokoch podnikol ešte niekoľko plienivých výprav na španielske územia. Jeho posledná expedícia v roku 1596 mierila ku španielskym pevnostiam v Karibiku. Tam sa však nakazil úplavicou a zomrel v blízkosti Portobela v dnešnej Paname.

Miniatúra Sira Francisa Drakea. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k dnešnému dátumu:

  • 1814: Napoleon Bonaparte po prvý raz abdikoval
  • 1841: William H. Harrison zomrel na zápal pľúc a stal sa tak prvým americkým prezidentom, ktorý zomrel v prezidentskom úrade
  • 1945: oslobodenie Bratislavy, Liptovského Mikuláša a Piešťan
  • 1949: založená Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO)
  • 1950: vynesením ťažkých trestov sa skončil pražský proces s predstaviteľmi cirkevných rádov
  • 1957: Bill Gates a Paul Allen založili spoločnosť Microsoft