Mal rôzne práce, vďaka ktorým ledva vyžil. Bývalý vyhadzovač to však dotiahol na manažéra slávnych skupín

Peter Grant s kapelou Led Zeppelin. Zdroj FOTO: wikipedia.org

V svojich najlepších rokoch mal povesť jedného z najzúrivejších a najbezcitnejších manažérov rockovej histórie. Peter Grant, bývalý vyhadzovač z baru, sa preslávil ako manažér hudobných skupín Bad Company, the Yardbirds, ktorej členom bol aj svetoznámy gitarista Jimmy Page, a neskôr aj skupiny Led Zeppelin.

Známy anglický hudobný producent sa narodil 5. apríla 1935. Už ako 13-ročný sa pokúšal živiť v oceliarňach, no po pár týždňoch túto prácu opustil. Potom sa živil ako poslíček pre agentúru Reuters a vyskúšal si aj prácu v zábavnom priemysle. Po návrate z vojenskej služby sa živil ako vyhadzovač v slávnom londýnskom podniku The 2i´s Coffee Bar. Práve tu začínali mnohé osobnosti. Spoluvlastník tohto baru mu výrazne pomohol dostať sa do televíznych programov, kde ho uviedli ako zápasníka menom Count Massimo alebo Count Bruno Alassio of Milan, čo v ňom prebudilo záujem o herectvo. Viackrát sa stalo, že bol oslovený štúdiami, aby účinkoval ako epizódna postava, kaskadér, či dablér.

Medzi rokmi 1958 až 1963 Grant účinkoval vo viacerých filmoch (napríklad vo filme Cleopatra) a televíznych programoch (napríklad v Šou Bennyho Hilla), následne sa mu pošťastilo a začal robiť koncertného manažéra. Jeho klientmi boli napríklad The Animals, Little Richard, Gene Vincent, The Everly Brothers. O rok neskôr však už začal manažovať vlastných umelcov – The Nashville Teens, Stone the Crows. Krátko na to naštartoval vydavateľstvo RAK Records a krátko na to sa ujal skupiny The Yardbirds. Keď sa v nej členovia nepohodli a Jimmy Page založil New Yardbird a zvyšok skupiny založil Led Zeppelin. Bol to práve Grant, ktorý manažoval oba tieto rozhádané tábory na základe džentlmenskej dohody.

Peter Grant, manažér slávnych hudobných skupín. Zdroj FOTO: wikipedia.org

V roku 1995 však dostal pri šoférovaní auta infarkt, ktorému podľahol. Zrejme za to môže aj jeho povaha, nakoľko bol považovaný za jedného z najzúrivejších a najbezcitnejších manažérov rockovej histórie. Pripisuje sa mu zásluha na zlepšovaní platových a zmluvných podmienok pri jednaniach s koncertnými promotérmi. V roku 1996 mu udelilo MMF cenu za výnimočné výsledky v manažmente a na jeho počesť toto združenie zmenilo názov ocenenia na „Peter Grant Award“.

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k dnešnému dátumu:

  • 1355: korunovácia Karola IV. Luxemburského za cisára Svätej ríše rímskej
  • 1874: premiéra operety Netopier od Johanna Straussa ml.
  • 1848: v Skalici začal Daniel Gabriel Lichard vydávať prvé slovenské hospodárske periodikum: Noviny pre hospodárstvo, remeslo a domáci život
  • 1955: Winston Churchill rezignoval na funkciu britského ministerského predsedu
  • 1956: Fidel Castro sa počas vojny vyhlásil za kubánskeho prezidenta
  • 1959: prvýkrát vzlietol prototyp prvého čs. prúdového lietadla L-29 Delfín
  • 1975: štart a núdzové pristátie kozmickej lode Sojuz 18a
  • 1993: Začalo sa obchodovanie na Burze cenných papierov v Bratislave, ktorá vznikla 15. marca 1991
  • 1998: Na japonskom ostrove Awadži slávnostne otvorili v tom čase najdlhší dopravný visutý most na svete – most Akaši-Kaikjo s rozpätím 1991 metrov