Slovensko sa zobudilo do zelenej. Čakajú nás miernejšie opatrenia

Slovensko prechádza od 19. júla 2021 do zelenej fázy. Zdroj: NCZt, MZ, ÚVZ

Zdá sa, že pandémia na Slovensku ustupuje. Od 19. júla (pondelok) na COVID automate zasvieti zelená pre celé Slovensko. Čakáme už len na tri okresy, Humenné, Ružomberok a Turčianske Teplice, ktoré sú posledný týždeň v žltej fáze.

Vyzerá to tak, že ústup pandémie na Slovensku je na dobrej ceste. Signalizuje tak COVID automat, ktorý od pondelka, mení farbu na zelenú. Bude to znamenať zmenu len pre tri okresy, Humenné, Ružomberok a Turčianske Teplice, ktoré prechádzajú budúci týždeň zo žltej fázy do zelenej. Informoval o tom Denník N.

Zelená fáza predstavuje pre celé Slovensko miernejšie pravidlá.

Rúška zostávajú naďalej v platnosti. Nosiť ich musíte aj stále vo všetkých interiéroch verejných budov, verejnej hromadnej doprave, taxislužbách a podobne. Na hromadných podujatiach, a to aj v exteriéri, sú rúška či respirátory taktiež potrebné.

Výnimky z nosenia rúšok majú deti do 6 rokov, deti v materskej škole, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. Rúškam sa vyhnú osoby pri výkone športu, nevesta a ženích pri sobáši, umelci v momente, kedy podávajú umelecký výkon, ale aj tlmočníci do posunkovej reči v rámci výkonu povolania.

Výnimka z nosenia rúška platí aj pre pracovníka na pracovisku, ktorý sa tam nachádza sám. Výnimka platí aj v interiéri zariadení verejného stravovania, ale len v čase konzumácie. Návštevníci prírodných a umelých kúpalísk či wellness centier nemusia mať rúška. Výnimku z nosenia rúšok majú aj zariadenia poskytujúce starostlivosť o ľudské telo.

Kde potrebujete negatívny výsledok testu na COVID?

Aj naďalej si niektoré oblasti vyžadujú negatívny výsledok testu na COVID. Preukázať sa ním musíte v interiéri akvaparkov, na podujatiach, akými sú svadby, kary i večierky, ktoré sú organizované v prevádzkach.

Negatívnym výsledkom testu na COVID sa musíte preukázať aj v akvaparkoch. FOTO TASR – Branislav Caban

Ak pôjdete na športové podujatie – či už ako divák alebo súťažiaci, negatívnemu testu sa nevyhnete.

Preukázať sa môžete PCR alebo Lamp testom, nie starším ako 72 hodín, prípadne antigénovým testom, tiež nie starším ako 24 hodín. Pokiaľ ste zaočkovaní alebo ste prekonali COVID, môžete doložiť doklad.

Kapacitným obmedzeniam sa nevyhneme

Pri bohoslužbách, cirkevných a civilných obradoch sobáša, krstu a pohrebu je povolené na státie do 50 % kapacity priestoru. V Interiéri je povolený maximálny počet do 500 osôb a v exteriéri do 1000 osôb. Na sedenie je vyhradených do 75 % kapacity priestoru. Výnimkou sú pohreby, ktoré nemajú kapacitné obmedzenia.

Podobne je to aj s divadelným, filmovým, hudobným a iným umeleckým predstavením, ktoré povoľujú v interiéri najviac 500 ľudí a v exteriéri najviac 1000 ľudí.

Vo fitnes centre je povolených najviac 50 zákazníkov alebo 1 zákazník na 15 metrov štvorcových.

Vo fitnes centre je povolených najviac 50 zákazníkov alebo 1 zákazník na 15 metrov štvorcových. FOTO TASR – Erika Ďurčová