Švédsko, vitaj v NATO, Maďarsko to bez Turecka vzdalo

Štokholm. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ešte pred tromi rokmi to bolo ťažko predstaviteľné. Fínsko a Švédsko, dve chronicky neutrálne krajiny, požiadajú o vstup do Severoatlantickej aliancie, ktorú nám tu roky vykresľovali ako agresívny útočný pakt.

Fínsko sa cez parlamentné ratifikácie pôvodných odporcov jeho vstupu dostalo už v roku 2023, keď Turecko súhlasilo s jeho integráciou do agresívneho paktu NATO.  

Lenže ono stačilo prečítať si sovietske vojenské stratégie z „predgorbačovskej éry“, aby ste boli v obraze, ktorý blok sa tu chystá na útočný úder. Dokumenty členských krajín Varšavskej zmluvy – tu otvorené, tu tajné, dnes odtajnené –  prezentovali v nacistickom štýle Západ a jeho obranný štít – teraz NATO – ako  agresívnu, útočnú entitu zameranú proti táboru mieru a socializmu, čiže ako tábor expanzie a agresie. Ako sa zvyklo spievať v pokrokových pesničkách, SVET PATRÍ NÁM (a zabudlo sa dodať MIESTO JE TU IBA PRE NÁS). Varšavská zmluva plnila tzv. „vnútornú úlohu“ – potláčať nesúhlas vo vlastnom chlieviku – NDR 1953 (to ešte tento pakt neexistoval), Maďarsko 1956 (to už existoval, ale „sovietčíci“ to zvládli sami), Československo 1968 (to už si Moskva povolala k vstupu bratské štáty, hoci zbytočne, zvládla by to sama ľavou zadnou), Poľsko 1981 (stačilo „vážne varovanie“) a nasledoval vnútorný puč generality, Poľsko bolo ešte ďaleko od členstva v NATO a v EÚ…

Fínsko a Švédsko v NATO. Tak tomu sa hovorí „korerníkovský obrat“

Fínsko viedlo vojny s bývalým Sovietskym zväzom, k nim rátam aj tú studenú, oportunistickú. Vždy ťahalo za kratší koniec, ale ubránilo si suverenitu a neprestalo patriť k „Západu“. V roku 1940 odrazilo útok červenogvardejcov a spôsobilo Červenej armáde neskutočné straty. Historici v tom majú celkom jasno: 10 mŕtvych Sovietov na jedného Fína. Za Fínsko odchádzali bojovať do jeho ozbrojených síl chlapci vo veku od 15 rokov, pričom mnohí klamali a robili sa staršími. Keď už Fínom dochádzala munícia, uviedli do svetového povedomia pojem „molotovove koktejly“. Teda fľaše naplnené benzínom a inou zmesou, ktorými zapaľovali sovietske tanky. Názov bol reakciou na pakt Ribbentrop-Molotov, ktorých menom si tieto vtedy európske superveľmoci rozdelili Európu a rozpútali druhú svetovú vojnu.

Fínsko bolo (ako bývalá ´gubernia´ Ruska) odvtedy nútené k neutralite a pri zahraničnopolitických otázkach muselo svoje rozhodnutia komunikovať so sovietskym vedením. Rozpad ZSSR mu ale umožnil nezávislejšiu politiku a útok Ruska na Ukrajinu ho oslobodil od všetkých ponižujúcich záväzkov krajiny tisícich jazier voči Rusku. Nazývalo sa to finlandinizácia.

So Švédskom to bolo zložitejšie. Táto krajina neviedla vojny už 200 rokov a „neutralita“ sa stala alfou a omegou švédskej identity. Zlom nastal tiež až v r. 1995 vstupom do EÚ, ale táto organizácia (pri neschopnosti dokončiť projekt samostatnej európskej obrany) neposkytuje svojím členským krajinám vojenské záruky, ponúka iba „bezpečnostnú solidaritu“. Švédsko ani nemá pozemnú hranicu s Ruskom a je teritoriálne chránené Nórskom a Fínskom. Moderné spôsoby agresie a zverstvá ruských ozbrojených síl alebo zbombardované mestá na Ukrajine však vo Švédsku presvedčili vládu, parlament aj verejnú mienku, že vstup do NATO je momentálne najsľubnejšou zárukou bezpečnosti ich štátu.

Maďarská kapitulácia

Doteraz pragmaticky odmietavé Maďarsko vyhlásilo na tlačovej konferencii v piatok 23. februára 2024 ústami predsedu parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz, že maďarský parlament odsúhlasí vstup Švédska do NATO. Cesta do Aliancie pre Švédsko je teraz voľná. Že by sa niekto v maďarskom parlamente vzoprel Orbánovi z jeho vlastných radov, nevyzerá príliš realisticky.

Aby Maďarsko „neodišlo s prázdnou“ a nevyzeralo ako zbitý pes, musí sa chváliť kompromisom a tváriť sa, že vyhralo. Týka sa to najmä „ústupku“ Švédska, že predá Maďarsku ďalšie moderné lietadlá Gripen a predchádzajúce „Gripeny“, ktoré má Maďarsko od Švédska iba prenajaté, bude južný sused Slovenska v roku 2026 môcť odkúpiť, teda dostať do svojho výlučného vlastníctva. No to je víťazstvo Maďarska! V každom prípade, Švédi vitajte v NATO ako jeho 32. členská krajina.

PS: A tiež úprimnú sústrasť pánom Putinovi a jeho pudlíkom na Slovensku.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik