Po výmene policajného prezidenta skončili vo funkciách obaja viceprezidenti a šéfka NAKA. Dočasný policajný prezident začal s personálnou deratizáciou a má v pláne pokračovať ďalej smerom k expozitúram NAKA a k jednotlivým krajským riaditeľstvám.
Verejnosť si všimla, že obaja vyšetrovatelia inšpekcie ministerstva vnútra Diana S. a Michal V. sa nenápadne snažia (popri týchto zmenách) o preloženie na iné miesta. Druhý spomínaný je už údajne zaradený na Okresnom riaditeľstve PZ a dočasný policajný prezident sa vyjadril, že je zvedavý, aké výkony tam podá. Keď sa pozrieme na okolnosti prestupu, je zreteľné, že sa takto obaja menovaní vyšetrovatelia rozhodli po zrušení väzby štyrom príslušníkom NAKA Krajským súdom v Bratislave. Ak sa zriadi vyšetrovací tím (hlavne na takej zložke, akou je inšpekcia), mali by tam byť nasadení najkvalitnejší ľudia, čo sa týka vzdelania, odbornej praxe a odslúžených rokov. (Doteraz to tak nebolo. Na inšpekciu sa dosadzovali politicky preverení policajti – Smer pozitív, respektíve ak niečo na nich mali). Ľudia vyčlenení v špecializovanom tíme nepodliehajú riadiacej právomoci riaditeľa úradu, v tomto prípade povereného generálneho riaditeľa SKIS MV SR. Sú podriadení vedúcemu tímu. Na tomto útvare existuje OBKOK, čo je špeciálny odbor určený na boj s korupciou a organizovaným zločinom. Je pravdepodobné, že obaja vyšetrovatelia tam boli (alebo sú) zaradení. V práci boli nadopovaní rôznymi príplatkami, a to od osobných, cez vysoké platové triedy a určite aj štvrťročné, koncoročné odmeny plus preplácané nadčasy.
A tu je možné vidieť dôvod „preloženia“ oboch osôb. Určite by sami len tak z takého miesta neodchádzali. Na okresnom riaditeľstve je práca vyšetrovateľa oveľa náročnejšia, hlavne kvôli kvantám spisov a počítajme tiež s tým, že jednotlivec, ktorý odíde z 8. platovej triedy do 6., to poriadne pocíti nielen na plate, ale hlavne (ako to u nás býva zvykom) na hodnote policajta ako zdroja pre politikov, oligarchov, SIS… Druhý problém je, že v kolektíve ho nemusia prijať, nakoľko z inšpekcie sa odchádza vo väčšine prípadov do civilu. Je to kvôli tomu, že stíhajú policajtov, a ak sa potom má takýto policajt začleniť do kolektívu v PZ, je to pre neho náročné (podľa mojich zistení ľudí z inšpekcie v policajnom zbore skôr nenávidia, sú neustálym terčom posmeškov a nenávisti) hlavne na psychiku. Dehonestuje to prácu vyšetrovateľov z okresného riaditeľstva, lebo pri tom prestupe si môžu povedať, že sú takpovediac odkladiskom neschopných a nechcených policajtov, čo je tiež veľmi zlé. Keďže sa druhý menovaný policajt rozhodol ku takému kroku, môžeme sa domnievať, že nemá dostatok odslúžených rokov na odchod do výsluhového dôchodku. Inšpekcia je samostatná zložka mimo kompetencii policajného prezidenta. Policajti inšpekcie väčšinou prípady nevyhľadávajú, práca je to pohodlná, nakoľko medzi policajtami fungujú toky informácií, čiže inšpekčný dôstojník dostáva hotové prípady na stôl. To však neplatí o práci vyšetrovateľa na okrese.
Obaja sa rozhodli ku odchodu. Bola to ich reakcia na rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave. Navyše, v snahe obviniť vlastného šéfa Petra Sch. Nedokážem si ani len predstaviť, že takto budú „policajti z inšpekcie“ každý deň „makať“ v práci a šéf, ktorý sa dostal z väzby von na slobodu, navyše po konštatovaní, že stíhanie je nedôvodné, sa na ich „samouloženie“ bude len prizerať. Je to takpovediac blamáž a medzinárodná hanba. Chápem, prečo sa to samopreloženie deje. Chápem aj to, že potrebujú výsluhové dôchodky a istotu mesačného platu. Otázkou ostáva, či policajti, ktorí vďaka informáciám SIS umelo vytvorili z elitných policajtov (NAKA a vlastného šéfa) zločincov, vôbec majú morálne právo pokračovať v polícii? Treba si uvedomiť, že obidve osoby sa tým stávajú „policajnými mŕtvolami“, keďže svoju šancu dostali, premrhali ju a majú to aj v personálnom spise. Navyše agent z NAKA, ktorého použili, je sám obvinený a je na neho vydaný zatykač.
Pri druhom prestupe sa pozastavme nad dôvodmi, ktoré spomínanú vyšetrovateľku vedú k preloženiu na východ. Východ je aj do dnešnej doby silná bašta Branislava Z., bývalého riaditeľa NAKA, ktorý počas obdobia vlády Smer-u pôsobil ako zástupca riaditeľa OBKOK-u pod vtedajším generálnym riaditeľom Ivanom Ševčíkom. Ten bol spolu s Lučanským kandidátom na prezidenta PZ. Obaja podali v minulosti trestné oznámenie za ohováranie na súčasného poradcu ministra vnútra Jaroslava Spišiaka. Ten bol asi dva roky obvinený. Na východe má Branislav Z. svojich ľudí, ktorí sú aktívni v riadiacich funkciách polície (preto prišli kukláči z východu do Bratislavy zatknúť operatívcov NAKA). Sú známe prípady z minulosti, kedy inšpekcia vyšetrovala dosť neštandardným postupom niektorých funkcionárov. Je preto možné sa domnievať, že šéf východu na inšpekcii je pripravený „poskytnúť súčinnosť“. Ale miesto na OBKOK-u na východe nejestvuje, iba v Spišskej Novej Vsi. Ak bude pani Diana S. preložená, bude musieť odovzdať celú spisovú agendu v Bratislave a v Košiciach, na Východnom Slovensku jej bude pridelená nová agenda. Buď bude vyslaná na služobnú cestu na 6 mesiacov, kde jej budú patriť diéty a náklady na dopravu (keďže nemá trvalý pobyt v mieste, kam žiada o preloženie), alebo musí ísť do riadneho výberového konania na voľné tabuľkové miesto. Keďže je potrebné, aby podstúpila psychotesty a detektor lži, ktorý odmietla, bude zaujímavé sledovať, či sa jej tento prestup aj podarí zrealizovať. Personálnu právomoc má totiž šéf, ktorý bol ňou vyšetrovaný a prepustený z väzby. Pri výbere musí prejsť výberovým konaním, kde to po svojom pôsobení v antitíme a písaní listov ústavným činiteľom bude ťažké (musím dodať, že za jej osobou stoja bývalí šéfovia polície, mnohí sú buď vo väzbe, alebo právoplatne odsúdení súdom, vedenie SIS a má podporu celej politickej opozície a strany Sme rodina).
Začať život na opačnom konci republiky sa môže zdať ako náročný životný krok, obzvlášť pre ženu-policajtku. Inšpekcia MV SR má celoslovenskú pôsobnosť a ona môže z pozície, ktorú zastáva, vyšetrovať aj problematiku na teritóriu východného Slovenska. Avšak zjavne chce byť čím ďalej od vedenia úradu, ale zároveň ostať v inšpekcii, aj keď odmietla vyšetrenie na polygrafe! Bratislavský kraj je známy poddimenzovanosťou ľudí v policajnom zbore, preto je tento prestup zvláštny. Navyše je tu paragraf, kedy minister môže bez udania odvolať policajta pracujúceho na inšpekcii ministerstva vnútra. Toto ustanovenie platí špeciálne pre príslušníkov inšpekcie. Blíži sa reorganizácia, ktorá sa bude týkať aj inšpekcie. Po dvoch generálnych riaditeľoch inšpekcie (Ševčík a Lučanský), ktorých je možné považovať za oponentov Spišiaka a nominantov Smer-u, je po odsúdenom riaditeľovi Adriánovi SZ. potrebné zmeniť organizačnú štruktúru a fungovanie inšpekcie. V európskych krajinách tento orgán chráni a pomáha policajtom, u nás slúži na vybavovanie si účtov medzi policajtami, na odstraňovanie nepohodlných oponentov a to sa musí zmeniť. Je známe, že Adriána Sz. si do funkcie vybral práve Milan Lučanský. Ševčík, Lučanský a Zurian paralelne prechádzali štruktúrami špeciálnych útvarov ako ÚBOK, NAKA a na inšpekcii vo vysokých riadiacich funkciách. Všetci traja už raz opustili rady polície, vždy po príchode Jaroslava Spišiaka.
Šéf inšpekcie Adrián Sz. odsúdený za korupciu je obrovskou hanbou pre Slovenskú republiku a políciu zvlášť! Aj preto sú nutné čistky, a to doslova od podlahy. Je nutné osloviť expolicajtov, na ktorých sa tieto predajné policajné kreatúry vyvŕšili a liečili si svoje komplexy menejcennosti, aby poskytli informácie o mafii na inšpekcii. Aby ste mali predstavu, kto riadil inšpekciu, tak len dodám, že Adrián Sz. mal brať opakovane úplatky za vynášanie citlivých informácií – okrem hotovosti mal vraj dostať aj mobilné telefóny a televízor. Pritom jeho hlavnou úlohou bolo odhaľovať korupciu v policajnom zbore a bojovať s mafiou v policajnom zbore. Namiesto toho naťahoval za úplatkami ruku a vynášal politickej mafii informácie. Adrián Sz. sa priznal a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste.
Na úplný záver len dodám: Sudkyňa Ružena Sabová návrh dohody o vine a treste napokon schválila. Mala ale pomerne veľké výhrady ku kvalifikácii skutku, z ktorého bol Adrián Sz. obvinený. Domnievala sa, že v prípade šéfa inšpekcie išlo o viacčinný súbeh zločinu prijímania úplatku a zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. A to už je prisilná káva, ktorá nastavila zrkadlo reálnemu stavu v polícii. Toto je hlavný dôvod, prečo vláda Igora Matoviča zlyhala, keď od podlahy hneď na začiatku vládnutia nevymenila všetkých riadiacich policajtov na všetkých úrovniach. Dnes vidíme, ako sa skorumpované štruktúry snažia za každú cenu udržať v polícii a pripraviť sa na reštart – to znamená návrat medzi elitných policajtov po predčasných voľbách a rozbehnúť biznis tak, ako to tu fungovalo 12 rokov za vlády ministra Nosatého (predtým dlhé roky člena klanu Takáčovcov). Policajný stredovek neskončil, policajný stredovek trvá!
Autor je investigatívny novinár.