45 rokov od úniku rádioaktívnych látok na Slovensku. Roztavil sa plášť reaktora, hrozila katastrofa

Jaslovské Bohunice. Zdroj FOTO: jaslovske-bohunice.sk

22. február je 53. deň roka, meniny dnes oslavujú všetky Etely. Dnes je Svetový deň sesterstva. Pred 45 rokmi (1977) došlo v tento deň na Slovensku ku katastrofe. V atómovej elektrárni Jaslovské Bohunice A1 došlo k čiastočnému roztaveniu plášťa reaktora a do okolia uniklo veľké množstvo rádioaktívnych látok. Išlo o najzávažnejšiu nehodu jadrovej elektrárne v bývalom Česko-Slovensku.

Táto nehoda sa odohrala pri zavážaní čerstvého paliva za prevádzky reaktora a bola vyhodnotená stupňom 4 na stupnici INES (medzinárodná stupnica jadrových udalostí, slúži na meranie vážnosti jadrových udalostí, má osem stupňov vážnosti). V priebehu havárie došlo k poškodeniu jadrového paliva, jeho rozsiahlej korózii a úniku rádioaktívneho materiálu do priestoru elektrárne.

Išlo o druhú vážnu haváriu v reaktore A-1. Pri príprave čerstvého palivového článku si pracovníci všimli, že vrecko so silikagelom, ktorý sa vkladal do článkov ako absorbér vlhkosti po dobu jeho uskladnenia, je roztrhnuté a guľôčky sú vysypané v palivovej kazete. Silikagel povysávali, avšak nevšimli si, že istá časť uviazla vo vnútri kazety v dištančných mriežkach. Po zavedení palivového článku do reaktora nemohlo chladiace médium voľne prúdiť a lokálne prehrievanie spôsobilo roztavenie palivových prútov a prepálenie rúry nádoby moderátora. Tým prišlo k prieniku  do primárneho okruhu a v dôsledku toho k rýchlemu nárastu vlhkosti, ktorá viedla k poškodeniu pokrytia paliva nachádzajúceho sa v reaktore.  V dôsledku tejto havárie bola jadrová elektráreň A-1 uzavretá a od roku 1979 prebieha jej likvidácia.

Palivo je zavedené. Zdroj FOTO: jaslovske-bohunice.sk

Prvá a najzávažnejšia udalosť bola havária z 5. januára 1976, keď pri úniku oxidu uhličitého, ktorý sa používal na chladenie reaktora, zomreli dvaja pracovníci elektrárne. Príčinou bola technická porucha blokového mechanizmu, následkom bol vystrelený čerstvý palivový komplet z reaktora do reaktorovej sály.

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:

  • 1281: Martin IV. sa stal pápežom
  • 1288: Mikuláš IV. sa stal pápežom
  • 1440: Narodil sa v Komárne uhorský kráľ LADISLAV V., zvaný POHROBOK
  • 1940: bola na Slovensku rozdelené skonfiškovaná pôda patriaca Židom
  • 1997: V dôsledku neprijatia dohody medzi divadelníkmi a vtedajším ministrom kultúry Ivanom Hudecom (HZDS) sa začal ostrý štrajk hercov a pracovníkov divadiel, ktorý po týždni zmenili na kľúčový štrajk
  • 2000: sonda Stardust začala so zberom medziplanetárneho prachu
  • 2009: začal sa štátny smútok kvôli zrážke autobusu a vlaku, pri ktorom zahynulo 12 ľudí
  • 2009: v Losa Angeles boli udelené Academy Awards
  • 2009: Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová vybojovala na MS v biatlone v kórejskom Pjongčangu v pretekoch s hromadným štartom striebornú medailu pre SR