Nikita Slovák: Slovensko sa prepadlo na dno tabuliek. Dražoba, mizerné školstvo a rozhádaní ľudia potrebujú iné zákony ako lex Fico

Slovenský premiér R. Fico. Zdroj FOTO: FB RF

Mali sme skvelú prezidentku. Empatickú a súcitnú. Bola pre mnohých symbolom nádeje pre Slovensko, niečo ako slncový kôň. Kam prišla, tam priniesla svetlo. Bola uznávaná vo svete, určite viac ako doma. V zahraničí by nikomu nenapadlo dávať jej prívlastky ako princezná zo skládky a podobne.

Videl som ju plakať nad osudom dvoch zabitých chlapcov zo Zámockej. Videl som ju žiariť na diplomatických návštevách. Bola nezameniteľná. Hlavne preto, že bola nadstranícka. Žiaľ, nedá sa to povedať o Petrovi Pellegrinim. Namiesto vystúpenia zo strany Hlas má len pozastavené členstvo. Namiesto svojho názoru len opakuje Ficove naratívy. A veru, je to obrovské sklamanie pre tých, ktorí si mysleli, že nový prezident bude mať vlastnú tvár.

Celá koalícia čakala s mnohými zákonmi len na chvíľu, kedy im ich nový prezident slušne popodpisuje. A je pripravený slušný hardcore. Úplne zbytočné rozbitie fungujúcej RTVS kvôli pár ľuďom, ktorých koalícia pokladá za nepriateľov. Nové logo, prijímanie nových ľudí, strata kontinuity a nulová vážnosť u partnerov v zahraničí. To všetko čaká novú televíziu, o ktorej cisár Andrej Danko tvrdí, že nebude verejnoprávna, ale štátna.

Ďalší zákon, ktorý koalícia prijíma v zrýchlenom konaní, je takzvaný lex atentát. Doživotná renta pre Fica má zrejme zabezpečiť jeho väčšiu bezpečnosť, tak ako razantné zvýšenie platov ústavných činiteľov v časoch, kedy si celé Slovensko uťahuje opasky, má zrejme zabezpečiť kvalitnejšie návrhy zákonov. Lebo zatiaľ sa tu pre ľudí nič nerobí. Teda okrem nevysvetliteľného obratu v zahraničnej politike, ktorý pramení iba z toho, že vládna koalícia má o troch poslancov viac. Mimochodom, naša zahraničná politika je pre naozajstných vlastencov zdrojom neutíchajúcej hanby. Množstvo Slovákov by chcelo vedieť, na základe akých faktov alebo informácií sa Slovensko prikláňa k agresívnej a zaostalej okupantskej veľmoci. Mali sme šťastie, že vďaka Dzurindovej vláde sme sa dostali na diaľnicu s rýchlymi, omnoho modernejšími autami. Na základe čoho ideme dnes v protismere? Na základe čoho je tu ruský veľvyslanec Bratčikov ako doma? Namiesto vyhostenia sa po Slovensku premáva s ústavnými činiteľmi. Veľvyslanec teroristického štátu!

Ostáva len dúfať, že najhoršia vláda, aká sa tu dala zostaviť, nenapácha nenapraviteľné škody a že my ostatní nezabudneme dávať najavo svoj odpor a nechuť k momentálnemu politickému dianiu. Slovensko sa prepadlo na dno všetkých tabuliek, dražoba, zlá atmosféra, mizerné školstvo, dramaticky rozhádané obyvateľstvo zúfalo potrebujú iné zákony ako lex Fico, nie zákazy zhromažďovania a siahanie na slobodu médií. Možno raz zistíme, kto všetko je na výplatnej listine Kremľa a bude nám všetko jasné. Ale dovtedy treba jasne dávať najavo, že my nie sme Rusko a ani Maďarsko.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista