Trest smrti za účasť v bojoch na Ukrajine, obavy z cholery aj viac spolupráce medzi NATO a Japonskom. Takto vyzeral ďalší vojnový týždeň

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Telegram

15. vojnový týždeň priniesol opäť dôležité posuny, napríklad sexuálne násilie páchané na Ukrajine, blokovanie desiatok miliónov ton obilia či zníženie úrokových sadzieb v ruských bankách.

Svetová banka varovala, že ruská invázia na Ukrajinu “zväčšila spomalenie globálnej ekonomiky, ktorá vstupuje do obdobia, ktoré by sa mohlo stať zdĺhavým obdobím slabého rastu a zvýšenej inflácie”. Nová správa banky Global Economic Prospects predpokladá pokles globálneho rastu z 5,7 % v minulom roku na 2,9 % v tomto roku.

Ukrajinské ministerstvo zahraničia na Twitteri napísalo, že Rusko blokuje vývoz 22 miliónov ton obilia. Najvyšší diplomat Európskej únie Josep Borrell obvinil Rusko z ničenia veľkého obilného terminálu v južnom prístavnom meste Mykolajiv. Tým sa zvyšujú ceny potravín a destabilizujú celé regióny. Predseda Európskej rady v pondelok na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN povedal, že Kremeľ používa potraviny ako raketu proti chudobnejším krajinám, čo spôsobilo odchod ruského veľvyslanca. Medzitým USA obvinili Rusko, že sa snaží predať obilie, ktoré ukradlo z okupovaných častí Ukrajiny.

Japonsko a NATO sa dohodli na zvýšení spolupráce počas návštevy šéfa Vojenského výboru NATO Roba Bauera v Tokiu. Dohoda vzišla z obáv z ruskej invázie na Ukrajinu. “Bezpečnosť Európy a Ázie je úzko prepojená. A to najmä teraz, keď medzinárodné spoločenstvo čelí vážnym výzvam,” povedal japonský minister obrany Nobuo Kishi. Ak sa premiér Fumio Kishida zúčastní najbližšieho summitu NATO, ktorý sa bude konať koncom júna v Španielsku, stane sa prvým japonským lídrom, ktorý tak urobí.

Na Ukrajine sa zišla Bezpečnostná rada OSN, ktorá sa zamerala na sexuálne násilie v konflikte. Osobitná predstaviteľka OSN pre sexuálne násilie Pramila Pattenová varovala pred “krízou obchodovania s ľuďmi”. Dodala, že ženy a deti, ktoré utekajú pred konfliktom, sa stávajú cieľom obchodovania a vykorisťovania – v niektorých prípadoch čelia ďalšiemu vystaveniu sa znásilneniu a iným rizikám pri hľadaní útočiska.

Americké ministerstvo spravodlivosti získalo príkaz na zabavenie dvoch lietadiel patriacich ruskému oligarchovi Romanovi Abramovičovi v hodnote viac ako 400 miliónov dolárov. Luxusné lietadlá vyrábané v USA sú teraz “aktívne prenasledované” a budú známe ako “poškvrnené aktíva”. Lietadlá leteli do Ruska po tom, čo sa po ruskej invázii na Ukrajinu zmenili pravidlá upravujúce takéto lety.

Z aktuálneho života na Ukrajine. Zdroj FOTO: Telegram

Rusko vydalo telá 210 ukrajinských vojakov zabitých v Mariupole, informovalo o tom ukrajinské ministerstvo obrany. Mnoho vojakov zahynulo pri obrane oceliarní Azovstaľ. Rusko ovládlo Mariupoľ v máji po týždňoch obliehania, ktoré vyvrcholilo krutými bojmi proti ukrajinskému pluku. Rusko uviedlo, že viac ako 2 400 bojovníkov sa vzdalo. Ukrajinská vláda uviedla, že pozostatky padlých obrancov Azovstaľu dorazili do Kyjeva po výmene vojnových obetí s Ruskom.

Tureckí a ruskí ministri zahraničných vecí rokovali v Ankare, ale nepodarilo sa im dosiahnuť prielom v preprave miliónov ton obilia uviaznutého v ukrajinských prístavoch v Čiernom mori. Ukrajina je veľkým exportérom kľúčových potravín, ako je pšenica, na ktorú sa spoliehajú krajiny v Afrike a na Blízkom východe, no ruská invázia zablokovala ukrajinské prístavy. Turecko uviedlo, že ak Rusko súhlasí s vytvorením bezpečného koridoru, Západ by mal zvážiť požiadavku Moskvy na zrušenie sankcií. Ukrajina nebola súčasťou rozhovorov a vzniesla námietky proti návrhu koridoru s tým, že sú potrebné bezpečnostné záruky. Rusko tiež žiadalo, aby Ukrajina odstránila míny z Čierneho mora.

Predseda ukrajinského parlamentu predniesol v Európskom parlamente žiadosť o členstvo v Európskej únii. Ruslan Stefanchuk v prejave k poslancom varoval, že akýkoľvek signál by inak len povzbudil ruského prezidenta Vladimira Putina. Očakáva sa, že vedúci predstavitelia EÚ prijmú žiadosť Ukrajiny o štatút kandidátskej krajiny EÚ koncom tohto mesiaca.

Dvaja Briti a Maročan dostali na súde v proruskej separatistickej oblasti Doneck rozsudok smrti za boj na strane Ukrajiny. Ruská agentúra RIA Novosti uviedla, že dvaja muži zo Spojeného kráľovstva a jeden z Maroka sú obvinení zo žoldnierstva. Všetci traja sa v apríli vzdali v Mariupole. Majú mesiac na odvolanie sa proti rozsudku, uviedla štátna tlačová agentúra. Britský minister zahraničných vecí odsúdil rozsudok ako “falošný rozsudok, ktorý nemá absolútne žiadnu legitimitu”.

Detektory žiarenia v zaniknutej jadrovej elektrárni v Černobyle sú opäť online. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu uviedla, že detektory zaevidovali normálnu úroveň radiácie v Černobyle, na mieste jednej z najhorších svetových jadrových katastrof z roku 1986. Rusko sa zmocnilo elektrárne v prvý deň svojej invázie vo februári. Ruské kroky v tejto oblasti vyvolali medzinárodné obavy, že by mohli spôsobiť prudký nárast radiácie v uzavretej zóne okolo elektrárne. Ukrajina opäť prevzala kontrolu nad oblasťou koncom marca.

Ruská centrálna banka znížila svoje úrokové sadzby na predvojnovú úroveň z dôvodu spomalenia inflácie na 9,5 %, čo je viac, ako západní ekonómovia očakávali, keďže Rusko ustúpilo od 20-percentného zvýšenia mimoriadnej sadzby, keď začala vojna a nasledovali západné sankcie. Guvernérka banky uviedla, že účinok doterajších sankcií bol “menej akútny”, ako sa obávali, hoci priznala, že nedosiahli svoj plný účinok.

Rastú obavy z prepuknutia cholery v Ruskom okupovanom meste Mariupoľ. Starosta mesta, ktoré teraz sídli pri Mariupole, uviedol, že pri ruskom obliehaní južného prístavného mesta mohlo zomrieť 20 000 civilistov a mŕtvoly kontaminovali studne. Britské ministerstvo obrany uviedlo, že zdravotnícke služby v Mariupole sú blízko kolapsu, keďže Rusko má problémy s poskytovaním verejných služieb v okupovaných oblastiach.