Dredy patria k najstarším účesom sveta. Ich popularita rastie nielen v subkultúre, ale prenikli aj do šoubiznisu

Michal Golian je majiteľ vlasového štúdia, dredy nosí už 10 rokov a má ich po pás. Je to životný štýl, presvedčenie a sloboda. Zdroj: Archív M.G. Michal Golian je majiteľ vlasového štúdia, dredy nosí už 10 rokov a má ich po pás. Je to životný štýl, presvedčenie a sloboda. Zdroj: Archív M.G.

Dredy sú staré ako ľudstvo samo. Patria k najstarších účesom a známe boli ešte pred naším letopočtom. Ich popularita stále rastie a z prostredia subkultúr prenikli až do sveta šoubiznisu. Nosia ich rôzne generácie, ženy, muži, športovci, umelci aj politici. Vyjadrujú špecifický postoj k životu, môžu symbolizovať slobodu, duchovno aj revoltu. V každom prípade sú pekne urobené dredy neprehliadnuteľnou a štýlovou úpravou vlasov. Svojou prácou to dokazuje aj talentovaný Michal Golian z vlasového štúdia Dredy Bratislava.

Dredy nosili starovekí Egypťania, poznali ich aj Kelti, Rimania a Vikingovia. V mnohých kultúrach vyjadrovali náboženské presvedčenie, odkazovali na príslušnosť k etnickej skupine alebo politickým názorom. V modernom svete ide predovšetkým o módnu záležitosť, ktorej k popularite dopomohlo rozšíreniu reggae hudby na čele s Bobom Marleym v 70-tych rokoch 20. storočia. Napriek svojej ohromnej histórii bývajú dredy stále opradené mnohými poverami. K tým najčastejším patria predstavy, že smrdia, sú špinavé, prebýva v nich hmyz, nedajú sa rozpliesť, ale vlasy sa musia oholiť, alebo že sa na ich výrobu používa popol, oheň či vosk zo sviečok.

V minulosti boli možno viaceré z týchto tvrdení pravdivé, no dnes je ich pletenie aj údržba na celkom inej úrovni. Potvrdzuje to aj zakladateľ a vlastník prvého vlasového štúdia špecializovaného na tvorbu a starostlivosť o dredy v Bratislave Michal Golian, ktorý patrí k špičke na Slovensku.

Zapletaniu dredov sa venuje už  približne sedem rokov, z toho už štyri roky vlastní vlastné štúdio. Prvýkrát mu dredy do života vstúpili, keď mal približne pätnásť rokov a bolo to práve prostredníctvom hudby. Ako oddaný fanúšik reggae obdivoval charizmatických spevákov s dredmi aj po vizuálnej stránke a natoľko sa mu to páčilo, že jednoducho musel mať dredy aj on.

Michalovo hobby a robenie dredov pre kamarátov prerástlo až k vlastnému vlasovému štúdiu. Zdroj: Archív M.G.

V pletení dredov sa Michalovi darí pravdepodobne aj vďaka umeleckým vlohám, ktoré uplatňoval už počas štúdia na Strednej umeleckej škole v odbore dizajn interiéru a nábytku. Neskôr študoval geológiu na Prírodovedeckej fakulte v Nitre a na Univerzite Komenského v Bratislave. V tom čase nič nenasvedčovalo tomu, že by mal kariérne plány spojené s dredmi. „Dredy som začal robiť popri škole, čo bol vtedy iba koníček,“ objasňuje. Keďže o žiadnych existujúcich kurzoch na robenie dredov na Slovensku Michal nevie, naučil sa ich robiť sám na sebe. K nečakanej kariére sa tak dostal celkom nenápadne a pozvoľna, keď robil dredy každému, kto ho oslovil. „Upravoval som si svoje dredy a kamaráti chceli, aby som ich urobil aj im, tak som to skúsil a celkom to išlo. Pokračoval som, no a učím sa doteraz.“ Ako skromne, ale potešene vysvetľuje, ak to aj bol splnený sen, tak o tom spočiatku vôbec nevedel. Keďže mu však počet záujemcov viditeľne narastal a bolo ich stále viac, chtiac-nechtiac sa musel posunúť ďalej, čo znamenalo zriadenie vlastného vlasového  štúdia.

Aktuálne sa tento kreatívny mladík teší, že sa štúdio presťahovalo do nového, väčšieho priestoru, ktorý prináša ešte viac možností, a preto smelo pripúšťa aj rozširovanie tímu. Priznáva, že už má vyhliadnutých aj niekoľko vhodných adeptov. „Výber je pre mňa veľmi dôležitý, hlavne si musíme „sadnúť“ ako ľudia, rozumieť si, ale tiež  našim zákazníkom. No a samozrejme musí to byť šikovný človek, ktorého robenie dredov absolútne baví, pretože toto je viac ako len robota. A tak to musí cítiť aj niekto, kto chce so mnou robiť,“ vysvetľuje.

V štúdiu pracujú dvaja, Michal a Lenka, ktorá je pôvodom z Čiech. „V podstate je to jedna z mojich prvých klientok. Dredy som robil približne rok, keď ma vyhľadala, ani neviem, ako sa jej to podarilo, ale urobila dobre, lebo už spolu robíme 3 roky a je to skvelé,“ pochvaľuje si majiteľ štúdia. Pandémia bola, samozrejme, ťažším obdobím, najmä obdobie úplného lock downu.

Michal upravuje vlasy mnohým ľuďom zo šoubiznisu. Aktuálne je štúdio čerstvo presťahované v nových, väčších priestoroch. Zdroj: Archív M. G.

Donedávna boli takto upravené vlasy len subkultúrnou záležitosťou, dnes naopak dredy prenikli aj do mainstreamu a komerčného sveta módy. Michal tieto tendencie vníma pozitívne, rovnako ako citeľnú premenu Bratislavy, ktorá postupne dorastá do svojej veľkomestskejšej a kozmopolitnejšej podoby. To, že v nej už nájdeme aj salón špecializovaný len na dredy, celkovo pestrejšie ulice a skutočnosť, že sa dredy stali súčasťou bežného života a nosia ich rôzni ľudia, pokladá Michal za ďalší nečakane splnený sen.

„Veľmi ma teší, že už sa ľudia nepozerajú na dredy s odporom ako kedysi, čo nebolo až tak dávno. Možno je to aj tým, že existujú nové techniky, vďaka ktorým sa dajú spraviť dredy presne podľa predstavy a sú pekné, čo vedia oceniť aj ľudia, ktorí dredy nikdy predtým nevideli.“

Preňho samého sú však dredy viac ako len pekný účes, je to predovšetkým životný štýl, presvedčenie a sloboda. „Dredy ma robia tým, kto som. Samozrejme sú ľudia, ktorí si dredy dávajú „len“ preto, že je to pekný účes, no aj tak si myslím, že človek musí byť minimálne odvážny. Stále sa totiž nájde dosť ľudí, ktorí tento účes odsudzujú. Takže rešpekt každému, kto nosí dredy, nech už má dôvod akýkoľvek.“

Aj napriek pokrokom mávajú stereotypy hlboké korene a nie všetci v spoločnosti vedia prijímať pestrosť. Michal priznáva, že ešte vždy sa môžu vyskytnúť aj negatívne reakcie, i keď on osobne ich výraznejšie nevníma. Dredy sú už desať rokov jeho bytostnou súčasťou, má ich až po pás a nezamýšľa sa nad tým, že by svojím účesom vzbudzoval pozornosť. „Keď je niekto na mňa protivný alebo nepríjemný, ani mi nenapadne, že by to mohlo byť kvôli môjmu účesu,“ a hneď veselo pokračuje: „ Podľa mňa je to o nastavení človeka, skôr sa stretávam s pozitívnymi reakciami, tie niekedy vedia prekvapiť! Napríklad som si nemyslel, že mi niekedy pochváli dredy staršia pani.“

V súčasnosti už dredy nosí aj viacero známych osobností na Slovensku, zväčša z umeleckých kruhov, ale ich čaru podľahla aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorej sa Michal tiež stará o úpravu vlasov. Michalov salón najčastejšie vyhľadávajú speváci, raperi, hudobní producenti i herci. „Som rád, že som vďaka dredom mohol stretnúť inšpiratívnych a príjemných ľudí ako napríklad rapera Zaya, speváka z Medial banana Pokymana, Rida radara, speváka z Heleniných očí Martina, infulencerku Rachellku, a je ich, samozrejme, viac.“

Michal robí dredy viacerým známym osobnostiam na Slovensku, napríklad aj Pokymanovi, spevákovi kapely Medial Banana. Zdroj: Archív M. G.

Možno cítite volanie rebelského ducha, túžite po troche exotiky v bežnom živote, alebo vami lomcuje zvedavosť a potreba zmeny. Akékoľvek pohnútky vás vedú, v prípade, že premýšľate nad dredmi, je dobré si okrem predstavy o účese vyhradiť aj čas a peniaze. Všetko, samozrejme, závisí od toho, aké dredy by ste chceli a aké máte vlasy. „Väčšinou, ak niekto chce dredy po celej hlave a má dlhšie vlasy, zaberie to aj celý deň, niekedy aj 10-12 hodín. Cenovo je to o dohode, hlavne podľa predstavy, náročnosti a času,“ objasňuje Michal. Realizáciu vašej predstavy s vami štúdio skonzultuje a dohodne online, ideálne pomocou fotiek.

Na dredy si môžete trúfnuť aj vtedy, ak máte kratšie vlasy, dajú sa predĺžiť už od 5 – 6 cm. Podľa Michala sú vhodné všetky typy vlasov, aj keď z niektorých sa dredy robia ťažšie. Dredy zapletajú šetrne a poctivo pomocou špeciálneho tenkého háčika. Ak chcete tento neprehliadnuteľný účes vyskúšať nanečisto, môžete si nechať na skúšku urobiť dočasné pseudodredy zo syntetického vláka zvaného kanekalon. Ide o ľahký, cenovo dostupný materiál, ktorý pripomína ľudský vlas a vyzerá veľmi efektne v najrôznejších farebných variáciách.  

Pletenie dredov je však vždy niekoľkohodinový proces s klientom, a tak vyžaduje aj isté komunikačné zručnosti a priateľské nastavenie voči ľuďom. Ako Michal približuje: Hlavne sa rozprávame a počúvame hudbu, občas si pustíme film, ale väčšinou je celkom výživná debata a sranda,“ a so smiechom dodáva: „A keď prídu nejakí mladší klienti alebo deti, tak máme aj playstation.“

Pekne urobené dredy môžu byť podľa všetkého aj praktickým riešením účesu odolným voči dažďu a vetru, ktorý ráno pred odchodom do práce ušetrí veľa času a dokonca šetrí aj kozmetiku na vlasy. Dredom vraj stačí jeden dobrý šampón a umývanie raz za týždeň či dva. Raz za dva až štyri mesiace však treba dredy upevniť: „Dotiahnu sa odrasty a sú top.“ Teda, keď vlasy z dredov vyrastajú, doháčikujú sa späť. Dajú sa aj farbiť, ako Michal objasňuje: „Sú to stále iba vlasy, len sú pospájané. Treba viac farby, ale ide to viac menej bez problémov.“

Zapletanie dredov trvá hodiny, v Michalovom štúdiu čas ubieha v rozhovoroch, pri hudbe, filmoch alebo playstation. Zdroj: Archív M.G.

On sám najviac na dredoch oceňuje, ako vyzerajú a praktickosť celého účesu, ktorý si vie dobre poradiť aj s teplom: „Je pravda, že keď ich mám rozpustené, je mi teplo na chrbát, keďže ich mám až po pás, tak mám na chrbte koberec, ktorý hreje. Viem si ich však hodiť do drdolu alebo turbanu a je dobre.“ A presvedčivo dodáva: „Veľakrát mi „zachránili krk“, keď nebol vankúš, spravil som si ho z dredov.“

Rozpletanie dredov je pomerne náročná, ale nie nemožná činnosť. Podľa Michala však treba postupovať maximálne trpezlivo: „Rozpletať je potrebné pomaly, po pár dredoch denne, hoc aj celý mesiac. V tomto prípade platí „pomaly ďalej zájdeš“ a vlasy budú vyzerať určite lepšie, ako keby ste ich rozplietli za jeden deň.“

Na skúsenom majiteľovi salónu sa už odzrkadľuje aj profesionálna „deformácia“ a priznáva, že dredy v uliciach sleduje a hodnotí ich stav. O kvalite jeho práce určite svedčí aj fakt, že dredy už nosí aj jeho mama, ktorú nijako neprehováral: „Rozhodla sa sama, keď videla, aké pekné dredy máme obaja s manželkou,“ smeje sa a v budúcnosti nevylučuje ani rozširovanie salónu do iných miest: „Možné je všetko!“