Komentár Iva Samsona: Voľby v Česku už o mesiac – ostane “ľavica” pri moci?

Ivo Samson Bezpečnostný analytik Ivo Samson. FOTO Archív IS

Vlastne, už to nie je ani mesiac, parlamentné voľby u západných susedov Slovenska sú naplánované na 8. až 9. októbra. Podľa oficiálnych údajov sa volebne kvalifikovalo 22 politických strán, hnutí, aliancií a koalícií. Ak chce niektorý z týchto 22 subjektov získať príspevok na úhradu volebných nákladov, musí získať aspoň 1, 5 percenta platných volebných hlasov.

Vstup do Poslaneckej snemovne ČR je podmienený minimálnou hranicou 5 %, teda rovnako ako na Slovensku. Dvojčlenná koalícia musí dosiahnuť 8 %, viacčlenná 11 %. Toľko volebné pravidlá. Treba pripomenúť, že český parlament je skúpejší na počet zástupcov ľudu, má iba 200 poslancov. Na slovenské pomery vzhľadom na počet obyvateľov by ich mal mať 300. K voľbám patria, pochopiteľne, aj prieskumy predvolebných preferencií. Tie posledné dávajú šancu na prienik do parlamentu len šiestim subjektom, čo sa však môže do volieb ešte zmeniť. Navyše sa údaje rozchádzajú čo do jednotlivých agentúr. Ale zdá sa byť isté, že do Poslaneckej snemovne sa dostane strana ANO – vznikla ako skratka z hnutia Akcia nespokojných občanov (preferencie okolo 30 %) na čele s volebným lídrom Andrejom Babišom. Mali by to bez problémov zvládnuť aj dvojkoalícia Piráti so Starostami a nezávislými (STAN) na čele s “dredovým” pirátom Ivanom Bartošom a trojkoalícia SPOLU, ktorú vedie prízvukovo milý Juhomoravák Petr Fiala, menovite občianski demokrati z ODS, „ľudáci“ z KDÚ-ČSL a TOP 09. Zhruba desať percent prieskumy pridelili údajne extrémistickej SPD – strane Slobody a priamej demokracie síce japonsky vyzerajúceho, ale bez prízvuku po česky hovoriaceho Tomia Okamuru. Päťpercentné kvórum by mali zvládnuť aj KSČM (komunisti) na čele s marx-leninským veteránom Vojtěchom Filipom. Čo sa týka nešťastnej ČSSD, t. j. socialistov, resp. sociálnych demokratov, ktorí nechali Jana Hamáčka ako personálne volebné baranidlo, tam sa preferencie tejto kedysi vládnucej strany v Česku, ktorá postavila niekoľko premiérov, pohybujú na hrane
zvoliteľnosti. Ostatným uchádzačom sa veľa šancí nedáva. To sa týka Trikolóry, Prísahy, Strany zelených
a iných.

Dôležité azda nie je to, ktorá zo strán tieto voľby vyhrá, ale to, ktorá bude schopná zostaviť vládu. Ostatné voľby mali Česi v r. 2017 a vládu sa až po úmorných rokovaniach podarilo zostaviť Andrejovi Babišovi, ktorý ako Slovák hovorí obecnou češtinou so západným “naťahujúcim” českým prízvukom, v infinitívoch slovies nevyslovuje tvrdé “t”, ale slovenské “t”, v parlamente sa priznáva, že “česky mluví blbě”, ale získal si už vo voľbách v r. 2017 takmer tretinu voličov. Celé medzivolebné obdobie sa nieslo v znamení konsenzuálneho opozičného antibabišizmu a nulovej tolerancie proti Babišovi. České mestá (aj tie na Morave a v Sliezsku) zažili masové, ale bezmocné demonštrácie proti Babišovi, volajúce “odstúpiť”, “vráť sa na Slovensko” a desiatky iných sloganov. Aj keby Babiš voľby vyhral, vláda sa mu bude zostavovať ťažko, keďže piráti a starostovia čestným pionierskym deklarovali, že s Babišom, SPD a KSČM do vlády nepôjdu. Tento sľub im bude ťažké porušiť, inak by stratili tvár. Bolo by to možné len vtedy, ak by vymenili vedenie alebo by vyhlásili, že sa obetujú za štát českého leva a moravskej orlice.

Takže vyzerá to tak, že Česko bude po riadnych voľbách opäť v slepej uličke. Babiš sa bude môcť spoľahnúť na komunistov. Tí pôjdu s každým, no ak sa začne loď potápať, opustia ju ako prví. “Socani” sa v takom prípade asi tiež pridajú, pravda, ak sa dostanú. Budú si ale musieť byť predtým vedomí faktu, že Babiš je dominantný požierač koaličných partnerov. Koalícia s SPD je čírou špekuláciou. Táto strana si získala sympatie časti verejnosti tým, že sa ostro vymedzila proti imigrácii, čo nie je veľmi v rozpore s ostatnými stranami. Okamura je však aj za vystúpenie Česka z EÚ, čo by zasa znamenalo mať vo vláde koaličného partnera, ktorý môže žiadať “Czechexit”. To by sa akémukoľvek českému premiérovi v Bruseli len ťažko vysvetľovalo. Veľkou neznámou je aj prezident Zeman, brilantný rečník a demagóg, starý, prešibaný, vyhodený komunista. Ale do jeho politických hier, ak do volieb prežije svoje zdravotné problémy, nikto nedovidí.

Autor je bezpečnostný analytik.