Jeho najväčšou láskou bola futbalová lopta. Legendárny Dibarbora sa stal hercom na želanie svojho otca

František Dibarbora a Stanislava Seimlová v snímke Dovolenka s Andělom (1952). Zdroj FOTO: čsfd

Tvrdil, že komediantstvo zdedil po svojich talianskych predkoch. František Dibarbora, legenda slovenského filmu, mal rád knihy, no v prvom rade bol zanietený športovec. Ako hokejový brankár odohral v slovenskej reprezentácii tri stretnutia. No jeho najväčšou láskou bola futbalová lopta, s ktorou to dotiahol do známeho klubu ŠK Bratislava.

František Dibarbora sa narodil 19. novembra 1916 v Bratislave. Jeho starý otec Giacomo DiBarbara bol talianskym podnikateľ, pochádzal z Udine a pri Viedni vlastnil továreň na výrobu textilných farieb. Po jej vyhorení sa presťahoval do Bratislavy. Františkov otec Filip Dibarbora bol železničiar. Práve on rozhodol o Františkovom divadelnom a hereckom smerovaní. Na jeho žiadosť popri gymnáziu vyštudoval Hudobnú a dramatickú akadémiu v Bratislave.

Hoci sa vybral hereckým smerom, František bol v mladosti veľký športovec, aktívne hrával ľadový hokej, ako brankár dokonca odohral v slovenskej reprezentácii tri stretnutia. No jeho obrovskou záľubou bola aj futbalová lopta. So svojím talentom to dotiahol do mládežníckych družstiev Športového klubu Bratislava, kde hrával v jeho rezerve. Neskôr si zahral aj ľavú spojku v Slovane SND. 

František Dibarbora vo filme Skalní v ofsajde rok 1960. Zdroj FOTO: čsfd

Po jej absolvovaní Hudobnej a dramatickej akadémie, kde študoval triede zakladateľa slovenského profesionálneho divadla Janka Borodáča, nastúpil do Činohry SND. Neskôr spolu s hereckými kolegami Martinom Gregorom, Drahošom Želenským, Ladislavom Chudíkom, Petrom Karvašom a Magdou Lokvencovou zakladali bratislavskú Novú scénu. Do SND opätovne vstúpil v roku 1951, kde pôsobil ešte aj v čase, keď už bol na dôchodku.

Celkovo hral Dibarbora na javisku v 210 inscenáciách, 431-krát v televíznych literárnodramatických dielach no a ako jeden z najčastejšie obsadzovaných hercov v slovenskom filme si zahral v 35 filmoch (napríklad Varúj…! (1946), Vlčie diery (1948), Posledná bosorka (1956), Šťastie príde v nedeľu (1958), Skalní v ofsajde (1960), Jánošík I., II. (1962), Majster kat (1966) a iné). Tiež si 286-krát zahral v rozhlasových hrách pre dospelých a 88-krát v rozhlasových hrách pre deti a mládež. Ako jeden z najznámejších slovenských divadelných a filmových gercov získal v roku 1986 titul zaslúžilý umelec. „Teší ma to, že keď idem po ulici, ľudia sa na mňa usmievajú, aplaudujú v divadle. Zbiera sa to v duši každého herca,“ povedal F. Dibarbora.

František Dibarbora, Zita Furková a Július Satinský vo filme Výlet po Dunaji z r. 1962. Zdroj FOTO: čsfd

Dibarbora, ktorý bol tiež pedagógom na VŠMU, veľmi rád jazdil na autách. Osudným sa mu stal novootvorený Most hrdinov Dukly (dnešný Prístavný most) v Bratislave, kde došlo k havárii -nedal prednosť v jazde a na následky zranení (pomliaždený hrudník), ktoré skomplikovali jeho zdravotné ťažkosti so srdcon, 4. septembra 1987 v Bratislave zomrel.