Vojenskí hrdinovia na jedno použitie: Ako sa darí Moskve neustále náborovať do armády bez všeobecnej mobilizácie?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO. pixabay.com

Nie sme prví ani poslední, ktorí si kladú otázku, ako Rusko stíha dopľňať veľké straty na
bojisku aj bez vyhlásenia ďalšej vlny mobilizácie. Áno, nájdu sa hlasy obdivovateľov ruskej duše, že predsa patriotizmus, láska k vlasti a podobne (bla-bla).

Nebudeme sa ale teraz venovať extrémnej štátnej propagande, policajnému režimu v Rusku
a ani vymývaniu mozgov štátnymi a pro-štátnymi mediálnymi „práčkami“. O tom sa písalo a píše na kvantá.

Nižšie si však celkom zreteľne ukážeme, a to na úplne jednoduchom príklade, že základným
kameňom úspechu ruských náborových orgánov je, čuduj sa svete, bieda obyvateľov Ruskej
federácie.

Zdroje blízke redakcii nám zaslali fotografiu náborovej vývesky, ktorá bola koncom augusta 2023 umiestnená vo verejnom priestranstve na okupovanom Kryme. Výveska obsahuje náborovú výzvu pre dobrovoľný vstup do armády na kontrakt, pričom vyzdvihuje výhody podpísania kontraktu s Ministerstvom obrany RF (MO RF), a to:

  • mesačný kontraktný plat od 200.000 RUB / mes., čo je aktuálne cca 2.000 eur (s dôvetkom, že vyplácanie bude stabilné, bez zdržaní),
  • jednorazový náborový príspevok vo výške 195.000 RUB po podpísaní kontraktu (cca 1980 eur),
  • bezplatné zabezpečenie stravovania, odevov a lekárskej starostlivosti,
  • kariérny rast (s dôvetkom, že tzv. kontraktnici sú ustanovovaní do vyšších funkcií prioritne),
  • možnosť rýchleho získania bývania prostredníctvom MO RF hypotekárneho programu.

Náborová činnosť je zameraná predovšetkým pre potreby doplnenia stavov útvarov Ozbrojených síl RF (OS RF) operujúcich na okupovaných územiach Chersonskej a Záporožskej oblasti, trpiacich vysokými stratami na živej sile. Podľa ukrajinských aktivistov sa v poslednej dobe kampaň na Kryme stále zosilňuje, čo môže nepriamo potvrdzovať, že odhady vysokých strát na živej sile útvarov OS RF sú viac-menej reálne.

Náborová výveska – Republika Krym, august 2023. Zdroj FOTO: Reprofoto

Môžeme pokojne konštatovať, že finančné zabezpečenie vojakov na kontrakt je na ruské
pomery nadštandardné, aj keď sa oproti februáru 2023 zrejme znížilo (nie je zaznamenané navýšenie, skôr zníženie platových náležitostí). O výške platu vtedy iný zdroj z Krymu informoval, že plat „kontraktnika“ nasadeného do invázie v rámci pechotných útvarov mal predstavovať min. 300.000 RUB/mesačne (cca 3000 eur).

Zdroje v Simferopole (hl. mesto Krymu) vo februári 2023 tiež hlásili, že priemerný mesačný
príjem zamestnaného človeka predstavoval vtedy cca 90.000 RUB (cca 900 eur). Ako vidieť, mať 90-tisíc a 200- až 300-tisíc + ďalšie (na ruské pomery vysoko nadštandardné) sociálne výhody, môže byť pre mužov silná motivácia pre riskovanie života v prednej línii. Naviac, výveska propaguje ako výhody také sociálne zabezpečenie, ktoré je aj pre iné ozbrojené sily bežné a štandardné. Môžeme takmer s istotou teda povedať, že základnou a permanentnou motiváciou občanov v Rusku a na okupovaných územiach, nie je pre vstup do OS RF na kontrakt patriotizmus a boj s „banderovcami“, ale predovšetkým nadštandardné finančné zabezpečenie a možnosť zrýchleného získania bývania.

Autor článku: bob