Dvaja mŕtvi po otrave jedovatým metanolom, tretia osoba bojuje o život

Zdroj FOTO: pixabay.com

Jedovatý metanol pripravil o život dvoch ľudí, tretí bojuje o život v nemocnici. Podľa informácií tvnoviny.sk došlo k incidentu v osade pri diaľnici medzi Košicami a Prešovom.

K otrave malo dôjsť vo štvrtok (25.5.) popoludní. Vtedy na mieste obhliadajúci lekár konštatoval smrť u 66-ročného muža.

Záchranári boli na rovnaké miesto pre rovnaký dôvod privolaní aj večer, o pár hodín neskôr. Vtedy lekár na mieste vyšetril 44-ročného muža, ktorého previezli do nemocnice a u 43-ročnej ženy rovnako ako pred pár hodinami potvrdil úmrtie.

Všetky tri osoby mali spolu ešte v utorok (23.5.) popíjať neznámu tekutinu. „Počas obhliadky miesta činu bola neznáma tekutina zaistená a zaslaná na kriminalisticko-expertízne skúmanie. O akú tekutinu išlo a či bola príčinou smrti muža a ženy, bude známe po jej analýze a výsledkoch pitvy nebohých. V súvislosti s nebohými začali policajti v oboch prípadoch trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia,“ informovala policajná hovorkyňa, Lenka Ivanová.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: FB

Viaceré prípady otravy na Slovensku

K hromadnej otrave metanolom došlo aj pred pár rokmi na rodinnej oslave v Prešove. Na infektológii skončilo po požití domácej pálenej slivovice z Česka desať ľudí. Testami potvrdili otravu u štyroch z nich. Nikto z hospitalizovaných ale neprišiel o zrak ani neskončil s fatálnymi následkami.

Na silnú otravu metanolom zomrel aj 43-ročný muž z okresu Medzilaborce, ktorý skonal na rozvrátené vnútornosti a zlyhanie obehovej sústavy. Polícia v tejto súvislosti začala aj trestné stíhanie pre prečin usmrtenia, nakoľko nebolo vylúčené, že muž bol otrávený niekým iným. Podľa slov jeho kamaráta totiž našli na ceste fľašu od kolového nápoja, v ktorej bolo niečo ako pálenka. Jeho kamarát ale nepoznal žiadne známky otravy.

Čo je metanol?

Metanol je najjednoduchší alifatický alkohol. Je to bezfarebná, alkoholicky zapáchajúca kvapalina, neobmedzene miešateľná s vodou. Je tekutý, horľavý a veľmi jedovatý.

Metanol sám o sebe nie je priamo toxický. V pečeni sa však pôsobením enzýmov alkoholdehydrogenáza a aldehyddehydrogenáza metabolizuje na kyselinu mravčiu, ktorá poškodzuje zrakový nerv a spôsobuje opuchy sietnice a acidózu vedúcu až k smrti.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Metanol sa používa aj ako denaturačné činidlo technického etanolu. V minulosti sa pripravoval destiláciou dreva za sucha, odtiaľ pochádza aj starší triviálny názov drevný lieh. Metanol sa vyrába hydrogenáciou oxidu uhoľnatého za vysokého tlaku a teploty (okolo 350 °C) a prítomnosti katalyzátora (zmes oxidu chromitého a oxidu zinočnatého).

Prvá pomoc pri intoxikácii metanolom je vypiť dva deci kvalitného 40 % alkoholu (napr. vodka) a okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Etanol spomalí rozklad metanolu a vytvorí tak priestor pre lekársky zásah.

Viac informácií zisťujeme a správu budeme aktualizovať.