Knihy som dávala do knižnice obuvákom, priznáva známa moderátorka, ktorej dal manžel k narodeninám netradičný dar

Prečítanie jednej knihy jej trvá dva-tri dni. FOTO: IG Hankine knihy

Poznáte ju z televíznych obrazoviek. Hana Zavřelová Gallová je známa moderátorka, málokto o nej však vie, ako veľmi miluje knihy. A tak jej manžel daroval nevšedný a výnimočný darček – na sociálnych sieťach jej založil knižný blog Hankine knihy.

Hani, mnohí Vás poznajú ako televíznu redaktorku spravodajstva. Vy ste však poriadny knihomoľ! Čítali ste radi už v detstve? Spomínate si na svoju prvú knihu?

Prvá bola najskôr nejaké leporelo, ale najvýraznejšie si pamätám, a tá asi ukotvila aj moju lásku k napísaným príbehom, Pipi Dlhú Pančuchu. Čítavala mi ju najprv mamina, ktorá jej prepožičala úžasný hlas. Bol to zážitok, keďže je vyštudovaná herečka. Naučila som sa čítať ako päťročná, potom som už bola samostatnejšia a životný objav pre mňa bola detská knižnica, ktorá ešte aj bola v našom paneláku. Tam som bola skutočne veľmi často, dodnes si pamätám tituly, čo som čítala viackrát, jedným z naj bola okrem Pipi aj Lujza a Lotka od Ericha Kästnera.

Knihy sú jej vášeň. Číta denne a takmer všade. Foto: IG Hankine knihy

Kedy vznikol nápad založiť blog Hankine knihy?

Keď som počas druhej materskej dovolenky začala hltať knihy ako už dlho nie, delila som sa o svoje dojmy s priateľmi na Facebooku. Rozhodla som sa sprístupniť ich najprv na Instagrame, kde som dovtedy mala iba súkromný účet, ale priatelia stále písali, že by bolo fajn mať tie texty niekde pokope. Tak môj muž nelenil a na narodeniny mi venoval stránku Hankine knihy, ktorú vytvoril na Facebooku. Dnes môžem povedať, že fungujem na oboch kanáloch, ale na Instagrame podstatne viac, tam to v tomto smere všeobecne dosť žije, je tam veľká čitateľská komunita. Nuž, a je to teda aj po dvoch rokoch na úrovni hobby, žiadna komerčná aktivita. Mám obrovské šťastie, že prácu mám, a dobrú prácu, ktorá mi poskytuje aj luxus v podobe škrečkovania kníh.

Všimla som si, že pri písaní článkov si robíte aj sama fotky. Toľko kníh a toľko fotografií… Ešte máte dosť inšpirácií ako knihu zachytiť?

Nemala som ju asi nikdy (smiech). Nebyť toho Instagramu, kde musíte vizuálne zaujať a o text, žiaľ, ide až v druhom rade, asi by som sa k hraniu sa s fotkami nikdy v živote nedostala. Takže po značnej frustrácii na začiatku som začala hľadať kompromis, keď si viem povedať, že fotka sa mi páči, ale zároveň som ju „nestajlovala“ dve hodiny. Odmietam tomu venovať more času, už teraz mi táto časť zaberá viac minút ako napísanie textu. Niekedy mám nápad hneď počas čítania, inokedy premýšľam dlhšie, kam knihu šupnúť. Keď natrafím na pekné priestory napríklad na dovolenke, pofotím si tam všetko, čo mám so sebou – veru, už som ťahala aj kufor s knihami, lebo ťažko vypočítať, aká bude moja spotreba. Toto ale mám od detstva, už vtedy som čítala veľa a dosť rýchlo a vždy som mala so sebou málo kníh.

Blog o knihách nie je len o texte, ale aj o peknej fotografii. Foto: IG Hankine knihy

Mám pocit, že naň prispievate veľmi často. Kedy stačíte popri práci a dvoch deťoch toľko čítať? Máte to aj spočítané, že koľko kníh prečítate mesačne, prípadne za rok?

Tá frekvencia je tak každé dva – tri dni, niektorí to robia kvôli tzv. algoritmu Instagramu, ja preto, aby sa mi tu nekopili neprečítané knihy, o ktorých som ešte nepísala. Prečítanie jednej knihy mi totiž trvá priemerne tie tri dni. Tie náročné a prípadne ešte aj hrubé zaberú, samozrejme, viac. Čítam, keď mám čas – keď mám voľno, cez víkend, cez obedný spánok mladšieho syna, keďže spáva stále pri mne. No a takmer denne aj večer pred spaním. Beriem si knihu so sebou tam, kde viem, že budem mať šancu čítať, neraz aj do práce.

Aký žáner preferujete a kde knihy najčastejšie nakupujete? Vyhľadávate aj antikvariáty či bazáre kníh?

Najčastejšie čítam spoločenské romány, myslím si, že takto sa ten typ kníh definuje. Objavujem klasiku, ktorú som roky hanebne zanedbávala. Občas to ale preložím kvalitnou non-fiction knihou. Chcela by som sa dostať aj k čítaniu poézie, tu mám veľké resty od strednej školy. No a antikvariáty absolútne milujem! Novinky kupujem v kníhkupectve, chodím najmä do Artfóra, ale veľa kníh dostávam aj od vydavateľstiev, s ktorými mám neraz až kamarátske vzťahy. Ale tie antikvariáty sú skutočná vášeň a veľa pokladov mám odtiaľ. Milujem staré vydania, mnohé mám aj od rodičov. Asi najofukovanejší je vlastne taký zošitok – slovenské vydanie Salome od Oscara Wilda z roku 1925.

Ktorá kniha je pre vás „top“ a prečo? Je taká, ktorú odporúčate alebo darujete častejšie svojim známy, priateľom či rodine? A máte aj nejaký knižný klenot, na ktorom vám veľmi záleží?

Veľmi dlho som milovala Portrét Doriana Graya od Oscara Wilda, ale vytlačila ho kniha Majster a Margaréta od Michaila Bulgakova. Zo súčasných autorov som sa zamilovala do Nicole Krauss, Elizabeth Strout alebo Etgara Kereta. Teraz postupne spoznávam najmä ruských klasikov. Učarovali mi poviedky Vladimira Nabokova… Je toho veľmi veľa, každú chvíľu objavím niečo nové a úžasné. Naposledy som bola úplne hotová z Lászlóa Krasznahorkaia a jeho Melanchólie vzdoru a čerstvo mám za sebou svoju zatiaľ najoriginálnejšiu knihu v živote – Solenoid od rumunského spisovateľa Mirceu Cărtăresca.

Hanka s obľúbenými knihami. Foto: IG Hankine knihy

Ľudia v mojom okolí ma občas žiadajú o radu, ale priznám sa, v tomto mám vždy dosť stres, lebo čo sadne mne, môže u iného zostať bez odozvy a to, čo iný považuje za knihu svojho života, môže zase totálne minúť mňa. Mám pár takých skúseností, preto som vždy síce poctená, keď mi aj na FB alebo Instagrame niekto napíše, že si kúpil knihu vďaka mojim dojmom z nej, ale zároveň mám pocit istej zodpovednosti. Asi by som nemohla byť influencerka a ponúkať produkty len preto, aby som na tom zarobila.

Na sociálnych sieťach sa ľudia často chvália svojimi knižnicami. Máte aj vy takú? Kde knihy skladujete?

Mám, začali sme takou na stene, keďže máme vysoké stropy, je pomerne veľkorysá. Jeden mesiac som riešila, čím ju zaplniť a o rok som do nej pchala knihy pomaly obuvákom. Ja som totiž strašný škrečok, a keď navyše dostanem tip na dobrú knihu, musím ju mať, hoci sa k nej hneď ani nedostanem. Nuž a už nám pribudla menšia knižnička a ešte mám dva vozíky prepchaté knihami v spálni.

Ste mamou dvoch malých detí – vediete ich tiež k čítaniu? Aké knihy preferujete ako mamina?

So starším synom čítame asi od roka v podstate denne. Mladší to mal vďaka bratovi ešte skôr. Je zaujímavé sledovať, ako ich nadchýnajú iné knihy ako kedysi mňa. Ale možno si ich niektoré počkajú. Vyberáme si knihy, ktoré sú milé, kde sa nedeje nič kruté a násilné, kde sú dobrodružstvá, humor, priateľstvo, kde sa hovorí o pocitoch. V tomto máme naozaj úžasné „dodávky“ aj od vydavateľstiev, kde nás už dosť dobre poznajú a dostávame knihy, o ktorých som ani nevedela, ale ktoré sú pre mojich synov úplné „bomby“. Som za to veľmi, veľmi vďačná. Práve včera sme riešili situáciu, keď chcel starší pozerať ešte jednu epizódu rozprávky a keď dostal na výber, či kniha pred spaním, alebo tá telka, vybral si knihu. Toto ma nesmierne teší…