Reportáž z Ukrajiny: Kde je tá vojna proti teroru dnes? 40 rakiet, ktoré zničili viaceré ciele v srdci Ukrajiny

Zdroj FOTO: FB/UkraineWorld

Rusko vypálilo 40 rakiet, aby prelomilo ukrajinskú protiraketovú obranu a zničilo viaceré ciele v srdci krajiny. Spomínam na Americké dvojičky a nejako mi uniká, ako je toto vôbec možné – kde je tá vojna proti teroru dnes?

V tomto článku (1. časť) by som chcel zhrnúť prvotné reakcie, spolu s dostupnými fotkami, videami a dôkazmi. V časti druhej sa dočítate o situácii v nemocnici deň po útoku, keď som mal možnosť ju osobne navštíviť, vyspovedať miestny personál a dobrovoľníkov.

Ako ste už mnohí mohli počuť, v pondelok 8.7.2024 Rusko cynicky zasiahlo viaceré civilné ciele v centre Kyjeva, medzi ktorými bola aj najväčšia detská klinika na Ukrajine – Ochmatdyt (Охматдит).

Klinika bola uvedená do prevádzky len v roku 2020; bola to najnovšia a najlepšia vybavená detská klinika v celej Ukrajine. Liečili sa tu aj pacienti s onkologickými chorobami, ktorí by inak za liečbou museli cestovať do USA alebo Európy. Ročne sa starajú o približne 20 000 detských pacientov a vykonajú cez 10 000 operácií.

Takto vyzerala špičková nemocnica pre liečbu chorých detí pred ruským bombardovaním. Zdroj FOTO: https://ti-ukraine.org/en/news/equipment-for-okhmatdyt-to-be-purchased-competitively/

Oficiálna ruská pozícia – „zatĺkať

Ako sa dalo čakať, ruská strana raketový útok zaprela a obvinila z neho obeť. Aj keby, žiadne rakety by nad Kyjevom nebolo treba zostreľovať, ak by barbari z bažín neostreľovali mesto, k čomu sa hneď jedným dychom priznávajú.

Detská nemocnica zrovnaná so sezou po ruskom útoku. Zdroj FOTO: United24 Media
Zdroj FOTO: Oficiálny telegram ministerstva obrany RF

Dovolím si citovať časť príspevku od novinára Tomáša Dvořáka – sám by som to lepšie nenapísal: „Ruská propaganda aktuálne spolieha na to, že bežný divák nepozná technické špecifikácie rakiet a snaží sa tvrdiť, že tú obriu deštrukciu detskej nemocnice v Kyjeve spôsobila raketa z PVO systému NASAMS alebo Patriot.

Pro predstavu, raketa Ch-101, ktorá nemocnicu skutečne zasiahla, nesie 400 kg výbušniny, čo zhruba zodpovedá miere deštrukcie v mieste dopadu. Oproti tomu raketa AIM-120 zo systému NASAMS nesie iba 20 kg, rakety PAC-3 zo systému Patriot dokonca len necelých 9 Kg.

Rakety z PVO systémov totiž likvidujú ciele tým, že v blízkosti nich rozprášia tisíce šrapnelov a k tomu nepotrebujú zďaleka tak veľkú kinetickú energiu ako rakety k ničeniu pozemných cieľov. Ruské tvrdenia o zlyhanej ukrajinskej rakete sú preto očividne lživé, spoliehajúce sa čisto na neinformovanosť publika svojej propagandy.

Nenechajte se manipulovať a netolerujte propagandu totalitných štátov vo svojom okolí,“ uvádza.

Taktiež pridávam súkromné video od kamaráta z Kyjiva, ktorý býva neďaleko detskej kliniky:

Zdroj: Instagram story @protebe.tv

Ruské klamstvá taktiež vyvracia nasledujúce video, kde je vidieť, ako padajú presne cielené Ch-101 na Kyjiv:

Zdroj: Instagram story @nasa9773

Podľa úlomkov zo zasiahnutej budovy a okolia sa dá určiť, že išlo o raketu typu Ch-101.

Zdroj FOTO: telegram SBUkr

Na nasledujúcej fotke si môžete všimnúť detail z videa v porovnaní s fotkou Ch-101; je ním malý prídavný motor na konci rakety.

Zdroj FOTO: UA_Insider_UK

Pravdepodobnosť, že by štyri rakety poveternostnej obrany náhodne zlyhali/minuli a spadli na nemocnice neďaleko od seba, je matematicky skoro nulová. Nielen to, je to aj prakticky nemožné.

AIM-120 a podobné „stíhacie“ (anti-balistické) rakety sa samy zničia vo vzduchu, ak minú ciele alebo stratia spojenie s riadiacou jednotkou. Pravdepodobnosť, že AIM-120 minie svoj cieľ, že sa nezničí a potom presne pristane v detskej nemocnici, je taká mizivá, že to nestojí za zváženie.

K vyjadreniam sa pridala aj Danielle Bell, vedúca misie OSN pre monitorovanie ľudských práv na Ukrajine: „Analýza videozáznamov a posúdenie vykonané na mieste incidentu naznačuje vysokú pravdepodobnosť, že detská nemocnica utrpela priamy zásah, a nie škody spôsobené záchytným zbraňovým systémom.“

Útok odsúdili aj viacerí svetoví politici vrátane českého ministra zahraničných vecí Jan Lipavský.

Zdroj FOTO: X @JanLipavsky

Neznámy umelec dlho nečakal a takto „skrášlil“ fasádu ruskej ambasády v Prahe:

Zdroj FOTO: Archív AG

Reakcia súkromného sektoru tiež dlho nenechala na seba čakať

McDonald ponúkol previesť tržby z cheeseburgerov predaných v deň nešťastia priamo nemocnici Ochmatdyt. Podarilo sa vyzbierať niečo cez 100-tisíc dolárov.

Zdroj FOTO: Instagram @aktualneoukrajine

Zapojila sa aj organizácia razom.for.ukraine, v čase písania článku sa im podarilo vyzbierať cez stotisíc dolárov. Zbierok je momentálne viac, ak chcete pomôcť, odporúčam si vybrať nejakú menšiu zbierku, možno konkrétnu rodinu, ktorá bola útokom postihnutá. Na obnovu nemocnice už boli vyčlenené zdroje z EÚ, no samotným pacientom sa tejto pomoci často neujde.

Zdroj FOTO: Facebook/razom.for.ukraine 

Ukrajinská verejnosť sa nenechala zahanbiť a za necelé tri dni vyzbierala približne 8 mil. dolárov.

Autor reportáže: Andrej Gmitro