Nikita Slovák: Kto otvoril Pandorinu skrinku?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ak poznáte grécke báje a mýty, viete dobre, čo bola Pandorina skrinka. Pri neopatrnom otvorení z nej vyletí do sveta všetko zlé, nenávisť, zloba, zúrivosť, chamtivosť, klamstvo. A nádej spolu s dobrom a láskou ostanú na dne skrinky. Čakajú, kedy ich niekto vyslobodí. Naši politici ju už otvorili neraz a radi.

Sami šírili konšpirácie vždy, keď mali pocit, že im to u masy pomôže získať body. Bez akejkoľvek zodpovednosti na sociálne siete postovali články a hlúposti z ruských webov. Strašili ľudí čipmi, imigrantami, niektorí s dešpektom písali o vakcínach. Vždy ma zarážala ich bohorovnosť.

Za predošlej vlády kvôli nepotrebným garážam pre poslancov zaliali do betónu ojedinelé keltské pamiatky a nič sa nestalo. Dokonca človek, ktorý na tomto doslova zločine spolupracoval, je neustále vo vysokej funkcii. Množstvo politikov z predošlej vlády nepokryte fandí agresorom. Neustále básnia o mieri (rozumej o ponižujúcom mieri nanútenom hrdej Ukrajine), pri ktorom by sa brali do úvahy hlavne požiadavky agresora.

Sú podozrenia, že sa tu pohybuje množstvo agentov Kremľa, predĺženej ruky ruskej propagandy. Už roky vieme od bezpečnostných služieb, že sa to deje, veľká časť pracovníkov ruského veľvyslanectva bola vyhostená. Napriek tomu až na dve malé ryby nikto nebol zatknutý a odsúdený.

Trollie fabriky s tisíckami falošných mien, bez fotografií, priateľov, histórie sa na sociálnych sieťach zapája do debát pod mienkotvornými médiami, kontaminujú ich svojim ačohentizmom a znechucujú svojou vulgárnosťou a agresivitou reálnych diskutujúcich. Neustále otravujú verejný priestor a naši politici im sekundujú rovnakým správaním. Nazývajú to autenticitou, zdvorilosť a tolerancia akoby nemali miesto.

Preto ma napĺňa nádejou zvolenie generála Petra Pavla za nového českého prezidenta. Priamy, rovný, proeurópsky politik je to najlepšie, čo si mohli naši susedia zvoliť. A čerešničkou na torte je návšteva našej prezidentky v jeho volebnom štábe.

Áno, na dne skrinky ostala nádej. A je na nás, aby sme ju odtiaľ vyslobodili. Nikto iný to neurobí, ak teda nechceme ostať v krajine, kde vládnu nepotrestaní zločinci vedno s nacistami. Demokracia nie je dar, je to nádherná záhrada, ktorú treba udržiavať, čistiť, okopávať a vytrhávať z nej jedovaté výhonky. Príležitosť na to už budeme mať o pár mesiacov. A dúfam, že sa dovtedy naučíme čítať volebné programy a rozoznáme pravdu od klamstva.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér