Nikita Slovák: Spochybňujú pristátie človeka na Mesiaci a tvrdia, že Zem je plochá. Čo v ľuďoch úplne potlačilo hlas zdravého rozumu?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Európu obchádza strašidlo… Čoho? Ako nazvať húfy ľudí promenádujúcich sa po námestiach, zabalených do štátnych zástav, popri ktorých sa objavujú čoraz častejšie ruské alebo sovietske zástavy, znaky agresora Z alebo georgijevské stuhy? O čo im vlastne ide? Je to vzbura neúspešných, hnutie proti demokracii, alebo len mohutný hlas, ktorý kričí, všimnite si nás?

Alebo sú kremeľské naratívy také úspešné, že v istej vrstve obyvateľstva úplne potlačili hlas zdravého rozumu? Ako vyjednávať s ľuďmi, ktorí neveria ničomu a nikomu, ktorí už vidia spiknutie v označovaní zubných pást na obaloch alebo nálepkách na uhorkách? Ich skupiny na sociálnych sieťach, ktoré čítajú stovky tisíc ľudí, spochybňujú čokoľvek, stokrát dokázané veci, ako útok na dvojičky a ich následný pád, pristátie človeka na Mesiaci, dokonca u nás množstvo ľudí tvrdí, že Zem je plochá.

Ezoterici s ich čakrami, antivaxeri, anarchisti, náboženskí fanatici, všetci vedno kráčajú po námestiach s ruskými vlajkami. Na sociálnych sieťach jednoznačne vyhrávajú svaly a vyhrážky nad výchovou a intelektom, ak ktokoľvek nahlási sociálnej sieti vulgárnych a agresívnych ľudí s evidentne falošnými profilmi, dozvie sa len, že ich príspevky neporušili normy komunity. V susednom Česku sa aspoň štát bráni rozpadu demokracie, mnohí revolucionári sa už dozvedeli svoje nepodmienečné tresty, nezávislý súd pri ich spore s tlačou potvrdil, že SPD je fašistická parlamentná strana.

U nás sa však demokracia nijako nebráni, mestá len mlčky absorbujú nájazdy mierových aktivistov, ktorí si mier predstavujú ako bezpodmienečné víťazstvo ruských zbraní. Ľudia, ktorí nemajú najmenšiu predstavu o živote v Rusku, neprečítali si jedinú knihu v azbuke, nepoznajú jediného ruského umelca a nevedia ani ceknúť v ich zasľúbenom jazyku a proti akejkoľvek logike obhajujú agresora, ktorý aj u nás zvrátil slobodný vývoj o niekoľko desiatok rokov dozadu.

Ožívajú politické mŕtvoly a zaraďujú sa na čelo tohto bizarného sprievodu. A aby toho nebolo dosť, bývalé alebo terajšie posily klubu OĽANO sa predbiehajú vo svojich stupídnych návrhoch z 19. storočia. Som zvedavý, kto prvý zatrúbi na trúbu a začne spájať demokratické sily v našej ťažko skúšanej krajine. Dával som a dávam veľkú šancu Demokratom, aby spájali a obrusovali hrany medzi konzervatívcami a liberálmi, ale čas beží a zatiaľ sa mnohí nedokázali vymedziť voči hnutiu, ktoré nikdy nezaujímali ľudské práva a ktorého protikorupčný boj sa zastavil na paragrafe 363.

A my čakáme na politickú stranu, ktorá osloví aj inteligentnejšiu časť voličov, vráti štátne symboly do rúk ľudí, ktorí skutočne túto krajinu svojou prácou budujú a rozptýli pochybnosti nad budúcnosťou Slovenska.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér