Talent je len nízke percento určujúce úspech. Dôležitá je motivácia, vraví Kamila, ktorá sa venuje letteringu

Foto: Instagram alettier_kamila_kabirov

Všimli ste si niekedy, ako je napísané logo Coca Cola, Nike alebo iné známe značky? Kamila Kabirovová pracovala v korporáte, ten vymenila za kreatávny lettering, ku ktorému sa dostala úplnou náhodou. Uchvátil ju natoľko, že chystá kurzy aj pre verejnosť.

Lettering je pre Slovákov pomerne neznámou oblasťou. Predstavíte nám, o čo konkrétne ide? Aký je rozdiel medzi letteringom a kaligrafiou?

Veľmi zjednodušene povedané – lettering je kreslenie písma. Pri letteringu vôbec nejde o to, či v bežnom živote píšete pekne alebo nie. Dôležité je vedieť základné princípy skladby písmen a zvyšok je na vašej kreativite. Kaligrafia je pre mňa remeslo. Je dôležité mať “vypísanú” ruku, vedieť správny postup, ako sa ktoré písmeno píše, písať konzistentnou šírkou ťahov. V kaligrafii sa ťahy opravovať nemajú, musíte ich napísať hneď správne. V letteringu si najprv urobíte návrh ceruzkou, môžete kľudne gumovať a skúšať iné tvary a kompozície, dokonca môžete aj porušovať pravidlá skladby písmen, ak to má pre konečný výsledok zmysel. Lettering je oveľa uvoľnenejšia disciplína, môžete naplno prejaviť svoju kreativitu.

Letteringu sa môžete venovať aj v prípade, že v bežnom živote nepíšete krasopisne. Foto: archív KK

Ako vnímajú lettering v zahraničí?

Na Slovensku sa letteringu venujú hlavne grafickí dizajnéri. Veľa ľudí sa s týmto pojmom nestretlo, nevedia si predstaviť, ako sa dá využiť. V zahraničí môžeme nájsť viacero celosvetovo známych mien, ktoré spolupracujú so značkami ako Coca-Cola, New York Times, Nike a podobne.

Prezraďte, ako ste sa k letteringu dostali? Čomu ste sa venovali pred tým?

K lettering som prišla úplne prozaicky – vyskočila na mňa reklama na internete, ktorá ponúkala 50 % zľavu na online kurz. Mala som doma už dlhšie Ipad s perom, tak som si povedala, že to aspoň využijem. Bolo to počas prvej vlny korony, takže som sa tešila, že budem mať niečo nové, zaujímavé v tej neistej dobe. Počas toho som bola na rodičovskej dovolenke, pred tým som pracovala v korporáte.

Kamila Kabirovová vymenila korporát za lettering. Foto: archív KK

Je pri letteringu potrebné umelecké nadanie? Alebo sa mu môže venovať hocikto? Aké musí spĺňať predpoklady?

Myslím si, že talent je len nízke percento určujúce úspech. Ako pri všetkom, najdôležitejšie je odhodlanie, motivácia a čas, ktorý je človek ochotný venovať oblasti, v ktorej chce byť dobrý. Takže v skratke, som presvedčená, že sa to môže naučiť každý, kto má o to záujem a čas sa tomu venovať. Ak by vás lettering zaujal, rada vás privítam od septembra v mojom ateliéri v KCT (Kreatívne centrum Trnava), kde budem robiť kurzy letteringu pre verejnosť.

Aké nástroje sa pri letteringu používajú? Používajú sa napríklad štetcové perá?

Lettering je krásny v tom, že si každý môže nájsť svoju techniku a nástroj, ktorým ho chce robiť. Ako som spomínala, ja som sa začala učiť lettering na tablete, ale aj sama lektorka mi povedala, že som to zobrala od konca. Odporúča sa, a teraz to aj ja sama odporúčam, začať s úplne obyčajnými nástrojmi, ktoré má každý z nás doma. Stačí papier, ceruzka, guma, fixka. Ale medze sa kreativite nekladú, môžete používať aj akvarel (ten je veľmi populárny v kombinácii s letteringom), akryl, fixky všetkého druhu, gélové perá, finelinery, tuše rôznych farieb. Štetcové pero, ktoré spomínate v otázke, je známe ako brush pen – na používanie brush penu už treba nejaký ten cvik. Brush pen lettering vnímam ako niečo na pomedzí letteringu a kaligrafie. A čo sa týka dokonalosti – lettering a kaligrafia sú práve v tom krásne, že sa v nich človek môže zdokonaľovať celý život, stále sa dajú skúšať nové techniky, hľadať nové tvary písma, experimentovať.

Kde sa dá s letteringom uplatniť? Kto využíva vaše služby?

Sú ľudia, ktorí si chcú lettering vyskúšať, niečo sa o ňom naučiť. Sú to ľudia, ktorí majú mentálne náročnú prácu a raz v týždni sa chcú venovať niečomu, kde budú pracovať hlavne ruky a oni môžu na dve hodiny zabudnúť na prácu a povinnosti. Vnímam, že takáto psychohygiena je v súčasnosti veľmi potrebná. Ďalej to môžu byt napríklad ľudia, ktorí sa venujú handmade výrobe a chcú ručne pekne písať ďakovné kartičky svojim klientom, rodič s tínedžerom, ktorí chcú stráviť spolu zmysluplný čas, alebo hocikto iný, kto má rád dizajn a chce sa niečo nové naučiť. Lettering má široké využitie, od plagátov na rôzne udalosti, obálky kníh, reklamných nápisov na výkladoch obchodov až po kreslenie na steny.

Lettering skrášli aj bežné predmety v domácnosti: Foto: Instagram alettier_kamila_kabirov

Myslíte si, že v budúcnosti môže byť lettering oblasťou, ktorej sa môžete venovať naplno? Aké máte plány?

Verím, že lettering a kaligrafia môžu byť oblasťou, ktorou sa človek uživí a pevne dúfam, že sa mi to podarí. Plánov mám veľmi veľa, ale idem k nim krok po kroku. Z tých hlavných môžem povedať, že od septembra budú kruzy pre verejnosť v KCT v Trnave, budem otvorená práci na zákazku a chcem sa venovať aj vlastnej tvorbe. Všetko nové môžete sledovať na mojom instagrame: https://www.instagram.com/alettier_kamila_kabirov/