Miroslav Kožuch (43) precestoval viaceré európske krajiny, no kúpou domčeka na dedine a pestovaním čili papričiek si splnil svoj veľký sen. Vo svojej firme Chillidivi je sám sebe pánom – pestovanie, spracovanie aj predaj si zabezpečuje úplne sám. Ako hovorí, je to niekedy veľmi náročné, no nemenil by.
Miroslav, pochádzate z Popradu, ako ste sa dostali do Divína (okres Lučenec)?
Pochádzam síce z Popradu, no dvanásť rokov som žil v Prahe, neskôr som pracoval v Tirolsku v lyžiarskom stredisku a v reštaurácii. Domček v Divíne, kde žijem a pestujem čili papričky, je mojim vysnívaným miestom. Vždy som túžil žiť na dedine, v pokojnejšom prostredí a venovať sa niečomu, čo ma skutočne baví a napĺňa.
Pochádzate z farmárskej rodiny? Venoval sa niekto z rodiny pestovaniu plodín?
Som vyučený elektrotechnik, býval som s rodičmi v paneláku, k pestovaniu ma nikto neviedol, vždy ma však fascinovalo. Už ako chlapec som začal pestovať feferónky. Prvé boli kajenské odrody. V Tirolsku som si prvýkrát kúpil papričku Habanero, ktorá na Slovensku ešte nebola. Rozhodol som sa, že to skúsim s pestovaním. A tak som kúpil starší domček v už spomínanom Divíne a začal s pestovaním. Bol som však súčasne zamestnaný v miestnom pivovare, nevedel som, či sa pestovaním dokážem uživiť.
Ako si spomínate na začiatky podnikania?
Bolo to v roku 2016. Ešte sme sa s vtedajšou partnerkou ani nezabývali a už sme sadili (smiech). Začali sme s pestovaním aj iných plodín – paradajok, paprík, cukiet, postupne sme začali vyrábať prvé produkty, kúpil som prvý fóliovník…
Boli začiatky náročné?
Veľmi. Čakali sme druhé dieťa, museli sme si zobrať hypotéku, naozaj sme riskovali. Mal som len tri produkty – Cuketové Habanero, Medovú Morugu (chilli s medom a tekvicou hokaido) a Paprikovú Carolinu, ktoré som sa rozhodol ponúknuť zákazníkom pred Priorom v Lučenci. Bolo to pred Vianocami a všetko som predal. To ma presvedčilo v tom, že to má zmysel. Začal som vymýšľať nové produkty – s medvedím cesnakom, čili džemy a po všetkých bol veľký dopyt.
Spýtam sa priamo – uživí vás to?
Som skromný (smiech). Sadiť sa začína koncom decembra alebo v januári. Sadím aj exotickejšie odrody z Karibiku a tie potrebujú čas, aby stihli dozrieť. V marci ich rozsádzam, nasleduje sušenie, spracovanie. Výhodou čili je, že na jednom kríku sa urodí okolo 400 plodov. Pestujem v malom, na asi 10 árovom pozemku. Mojim cieľom nie je zásobovať veľké reťazce, naopak – mám rád kontakt so zákazníkmi na jarmokoch. Orientujem sa na malé farmárske obchody. Moje produkty odoberajú aj reštaurácie, ktoré sa neboja priplatiť za kvalitný produkt, z ktorého pripravujú jedlo pre svojich zákazníkov. Nemám zamestnancov, všetko si robím sám. Ročne vysadím okolo 10 000 priesad. Polovicu si nechám a spracúvam a polovicu predávam. Veľa sa vzdelávam, napríklad som zistil, že fínsky substrát mi vyhovuje najviac.
Koľko druhov čili pestujete?
Na začiatku som pestoval asi 70 druhov, teraz ich je približne 40. Ročne vypestujem asi 400 kíl. Rád robím prácu poctivo a preto často suším plodiny vonku na pletivách. Je to zdĺhavejšie ako v sušičke, ale kvalitu cítiť.
Keď predávate svoje produkty na jarmokoch, ľudia vám určite kladú veľa otázok. Jednou z nich je pálivosť jednotlivých druhov. Ako to je s pikantnosťou?
Rozdiel je v kapsaicíne – látke, ktorú čili obsahuje. Pestujem odrody z celého sveta. Naše feferóny majú iný kapsaicín, je omnoho dráždivejší, než aký majú exotické plody. Exotické sú viac pálivé, ale telo tento kapsaicín lepšie spracuje. Kapsaicín má veľmi pozitívne účinky na krvný obeh, rozprúdi krv, prekrví končatiny, znižuje krvný tlak, zabíja mikroorganizmy, pomáha pri spaľovaní tukov. Treba byť však opatrný, niektorí ľudia môžu mať na kapsaicín reakciu podobne ako pri mede. Môže im spôsobiť zažívacie problémy či dokonca anafylaktický šok.
Po čom je najväčší dopyt?
Ľudia najradšej kupujú najpálivejšie druhy čili. Či už pre seba, alebo aj ako darček pre svojich blízkych. Veľmi dobre sa predáva môj Diabolský bozk, čo je pasta z najpálivejších odrôd čili – Rinidad Tonque, Carolina Reaper a Moruga Scorpion. Pálivosť čili sa meria v tzv. Scovillleho jednotkách. Najjemnejšia paprička je chalapeňo. Vedeli ste, že existuje asi 30 000 odrôd čili?