V detstve ťažko pracoval, neskôr slúžil v cisárskej armáde. Práve vtedy spoznal Jánošík veliteľa zbojníkov

Filmový Jánošík v podaní Paľa Bielika. Zdroj FOTO: Archív

17. marca 1713 sa skončila éra zbojníckej družiny, ktorú viedol Juraj Jánošík. V tento deň sa s ním v Liptovskom Mikuláši skončil súdny proces, ktorý skončil vynesením rozsudku smrti. Z navrhnutých spôsobov vybrali preňho ten najkrutejší.

Juraj sa narodil v januári 1688 v osade u Jánošov v Terchovej. Detstvo strávil ťažkou prácou na poddanskom hospodárstve. Konca roka 1707 odišiel do povstaleckého vojska F. Rákociho, no po prehre v boji pri Trenčíne slúžil v cisárskej armáde na Bytčianskom zámku. To sa mu stalo osudným, práve tam spoznal väzneného veliteľa zbojníckej družiny Tomáša Uhorčíka, po ktorom v roku 1711 prevzal vedenie. So svojou družinou prepadával bohatých mešťanov a šľachtu, keďže bohatým bral a chudobným rozdával, stal sa synonymom boja proti ľudskej krivde.

Dlho ho nevedeli chytiť, až sa im to začiatkom roka 1713 napokon podarilo. Jánošíka obvinili zo zbíjania ako rebela spojeného s povstalcami a za zabitie kňaza Juraja Vertíka z Domaniže. Bol kruto mučený, no ani to ho nezlomilo a na otázky neodpovedal a obvinenia z usmrtenia farára nepriznal, napriek tomu ho súd odsúdil na smrť. Hneď na druhý deň po vynesení rozsudku ho obesili na hák na popravisku Šibeničky pri Liptovskom Mikuláši.

V rozsudku stálo: „Poneváč predepsaný obžalovaný Juro Janošak zavrhnúce prikázani jak božské, tak též zákon krajinský, prede dvema roky dal sa na zbojstvo a vúdcem aneb hajtmanem takovým se učinil, ktorý s tými tovariši svými na cestách zastavájíce mnohých lidí o statek (pripravil), áno i jako se z vlastného vyznania zdá, jeho tovariši, kde on též bol prítomný, pána pátera z Domaniže prestrelili a bezbožne zamordovali. Tak též i jinších, jako jest predepsané, zlých skutkuv se dopustil. Potom pre takové veliké zlé účinky a prikázaní prestúpení má byť na hák na levem boku prehnatý a tak napríklad jinších takových zločincov má byť zavesený.“

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:

  • 1756: v New Yorku sa prvý raz oslavoval deň sv. Patrika
  • 1921: v Londýne (Veľká Británia) otvorila Marie Stopesová prvú kliniku na kontrolu pôrodnosti
  • 1934: Nemecko, Rakúsko a Maďarsko podpísali v talianskom Ríme protokoly o vzniku tzv. Dunajského bloku namiereného proti štátom tzv. Malej dohody (ČSR, Juhoslávia a Rumunsko)
  • 1948: krajiny Beneluxu, Francúzsko a Spojené kráľovstvo podpísali bruselskú zmluvu – predchodkyňu zmluvy o NATO
  • 1959: tibetský dalajláma ušiel z okupovaného Tibetu do Indie, kde požiadal o azyl
  • 1963: výbuch sopky v severnej časti ostrova Bali (Indonézia) si vyžiadal 1900 obetí a asi 2800 ľudí bolo zranených
  • 1969: Golda Metrová sa stala premiérkou Izraela
  • 2012: Fľašu značkovej škótskej whisky predali na dražbe v americkom New Yorku za neuveriteľných 94.000 dolárov, Päťdesiatpäťročná whisky bola z kolekcie pozostávajúcej iba z 11 fliaš