Je bezpochyby najväčším svetovým rozprávkarom, no jeho detstvo nebolo rozprávkové ani zďaleka. Dánsky spisovateľ Hans Christian Andersen napísal pre deti 168 krásnych príbehov, v ktorých mimoriadne citlivo poukazuje na svet utláčaných detí.
Hans sa narodil do chudobných pomerov. Izba, v ktorej jeho rodina bývala, bola jedálňou, spálňou aj obuvníckou dielňou zároveň. Z tohto prostredia, v ktorom mu chýbal kúsok pre seba, rád unikal do sveta fantázie. Ten mu pomáhal budovať jeho milovaný otec (obuvník), s ktorým mal veľmi blízky vzťah. Práve on malému Hansovi rozprával rôzne rozprávky a viedol ho k maľovaniu.
Po čase sa Hansov otec rozhodol odísť na front, no keď sa vrátil z vojny, podlomené zdravie ho pripravilo o život. Hansova mama, ktorá zarábala ako práčka chodiaca po domácnostiach, si zakrátko našla nového, o desať rokov mladšieho muža. Ten však nemal Hansa rád a už vôbec nemal pochopenie pre jeho fantazírovanie. K tomu sa pridal problém s posmievaním detí v škole, ktoré poukazovali na Hansov nie práve príťažlivý výzor a zvláštny typ chôdze, čo sa chlapca hlboko dotklo a cítil sa ublížený. Aj to bol zrejme dôvod, prečo sa neskôr vo svojich dielach venoval životu utláčaných detí.
Počas svojho dospievania sníval o sláve, preto v roku 1918 odišiel do Kodane, kde sa pokúšal získať si uznanie ako operný spevák a autor dramatických diel. Neskôr priznal, že to bol životný omyl. Divadelné hry, ktoré písal, sa veľmi neuchytili, ale rozprávky áno. Nápady na ne čerpal z ľudovej tradície, neskôr zo svojej minulosti a zážitkov. Hoci jeho rozprávky mali veľký úspech (najmä doplnené o ilustrácie V. Pedersena), on si ich nevážil a cítil sa nedocenený pre svoju dramatickú a básnickú činnosť. Jeho rozprávky sa však stali hitom po celom svete, no až keď obleteli svet, tak sa uchytili aj v jeho rodnom Dánsku. H. Ch. Andersen zomrel 4. augusta 1875 po ťažkej chorobe vo veku 70 rokov.
Andersen bol človekom chudorľavej postavy s prísnou vychudnutou tvárou, smutnými očami a s melancholickým úsmevom na perách. Najdôležitejšie udalosti svojho života zachytil v knihe Rozprávka môjho života, ktorá má viac ako 500 strán.
Medzi jeho najznámejšie diela patria: Princezná na hrášku, Cisárove nové šaty, Cínový vojačik, Snehová kráľovná, Kúzelný kufor, Škaredé káčatko, Malá morská panna, Dievčatko so zápalkami či Pastier svíň.