Búra mýty o Rómoch. Pavel vyštudoval módnu tvorbu, no známa kuchárska súťaž mu otočila život naruby

Pavel Berky Pavel Berky v známej súťaži. Na fotografii so svojou sestrou. Foto: Archív PB

Pavel Berky je netradičným úkazom toho, ako sa dajú skĺbiť dve úplne odlišné vášne. Na jednej strane stojí móda, na druhej strane zase láska k vareniu. Tak čo poviete, ktorá voľba napokon zvíťazila?  

Pavel Berky pochádza z južného Slovenska, z dediny Veľké Teriakovce. Keď mal asi 6 rokov, s rodinou sa presťahovali do neďalekého mesta Rimavská Sobota, kde bývali 10 rokov. Neskôr sa vrátili späť do rodnej dediny, kde žijú dodnes. „Detstvo som mal celkom pestré. Pamätám si, že sme skoro každý víkend chodili z mesta do rodnej dediny, kde sme so sestrou mali všetkých svojich bratrancov a sesternice a boli sme radi, že môžeme byť všetci pohromade aspoň cez víkendy,“ spomína si Pavel na svoje detstvo. Mestský život ich bavil tiež, ale ako sa hovorí, zvyk je železná košeľa. „Predsa len, na dedine je zábavy trošku viac,“ smeje sa.

Pavel Berky sa zúčastnil známej kuchárskej súťaže. Foto: Archív PB

Pavel navštevoval strednú umeleckú školu v Trenčíne, odbor – módne návrhárstvo. „Rok po maturite ma prijali na vysokú školu do Prahy, do ateliéru Módna tvorba. Tam som strávil 3 roky,“ opisuje svoje študentské časy. Tak sa dostal k módnemu návrhárstvu. Napriek tomu, že ho neskutočne baví móda, je aj skvelým kuchárom. „Variť ma bavilo už od detstva. Vždy som mal také svoje dve vášne. Jedna bola móda a druhá práve varenie. Nakoniec som sa rozhodol, že profesijne sa predsa len budem venovať módnej tvorbe a navrhovaniu a varenie preto muselo ísť stranou a zostalo na úrovni domáceho kuchtenia,“ úprimne dodáva Pavel Berky.

V ich rodine sa totiž varilo neustále. „Každý deň nám mama pripravovala teplý obed. Varil aj otec. Väčšinou sa pustil do varenia cez víkend, alebo na Vianoce pripravoval našu tradičnú hríbovú. Myslím si, že lásku k vareniu a dobrému jedlu poznám práve z domova,“ vysvetľuje svoju vášeň k vareniu.

Pavel Berky a jeho láska k vareniu. Foto: Archív PB

Pavel sa zúčastnil aj známej kuchárskej súťaže. „Súťaž Masterchef Česko mi trošku nabúrala osobné, ale hlavne pracovné plány. Našťastie, v tom dobrom slova zmysle. Vôbec som netušil, čo takáto súťaž obnáša a naozaj vám môže zmeniť život naruby. Samozrejme, bol to boj a celé natáčanie som bol v neustálom strese a napätí, ale vo výsledku to stálo za to!“ Pavol dúfa a verí, že ho ľudia vnímajú ako úprimného človeka, ktorý si ide za tým, čo v živote chce.

„Bál som sa. Viete, Róm a ešte k tomu gay. Nevedel som, ako to budú brať, no bol som prekvapený a milo, pretože reakcie boli veľmi dobré a nečakal som to,“ vraví s nadšením.

Pavel so svojím partnerom, známym spevákom Matejom Pardusom. Foto: Archív PB

Pavel už dávno vie, čo je v živote dôležité. „Všetko materiálne si dokáže človek zaobstarať. Stačí, keď je šikovný a pracovitý. V tomto smere sa moje sny, dá sa povedať, splnili, alebo môžu splniť v priebehu ďalších rokov. Najviac by som si prial zdravie pre celú rodinu, pretože to je to najdôležitejšie v živote,“ uzatvára.