Jedna z najväčších skládok sveta zmizla. Môžu za to developeri, na jej mieste vyrastie bytový komplex

Obrovská skládka pneumatík v Kuvajte horela viackrát do roka. Zdroj: Twitter / M. Alsultan

Desiatky miliónov pneumatík zhromaždených asi 12 kilometrov smerom do púšte od Kuvajtu čaká recyklácia. Úrady v Kuvajte sa ich totiž rozhodli zlikvidovať z najväčšej skládky Salmi známej aj ako cintorín pneumatík. Niektoré zdroje uvádzajú, že je ich na mieste uložených až vyše 52 miliónov kusov. Podľa tyreandrubberrecycling.com sa v tejto lokalite plánujú stavebné práce pre bytový projektu.

Na území Kuvajtu sú uložené desiatky miliónov použitých pneumatík, ktoré sa miestne úrady rozhodli odstrániť. Kuvajt ich na svojom území zhromažďoval dlhšiu dobu, nakoľko v 80. a 90. rokoch minulého storočia podnikal s dovozom použitých pneumatík zo zahraničia, pričom len z USA a Európy doviezol až 259 miliónov ojazdených pneumatík ročne, kým to v roku 2001 úrady zakázali. Podľa miestnych aktivistov však mal Kuvajt v minulosti recyklovať málo pneumatík, nakoľko mnohé z nich mali byť vyrobené z nerecyklovateľných materiálov.

Podľa miestneho denníka Al Jarida však teraz čaká starú skládku recyklácia. Ako povedal, pneumatiky už boli zo skládky odvezené a plocha o rozlohe niekoľkých kilometrov bola vyčistená a pripravená na zahájenie stavebných prác.

Aj toto je Kuvajt. Twitter / LorrieHancock18

Kam ich však úrady odpratali? Podľa miestnych médií sa pneumatiky aktuálne nachádzajú pred priemyselnou zónou, ktorá by ich mala zrecyklovať. Problémom je, že v prevádzke je len jeden z recyklačných závodov, ktorý mesačne zrecykluje maximálne 125-tisíc pneumatík. Dovezené množstvo by spracovával desiatky rokov. Aby sa recyklácia urýchlila, miestne úrady sa vraj chystajú vybudovať ešte ďalšie štyri závody na spracovanie pneumatík.

Pre likvidáciu najväčšej skládky, ktorá nepôsobila vôbec vábivo, sa vláda rozhodla z ekologických dôvodov. Najväčším problémom bolo, že na nej neustále vznikali rozsiahle požiare, ten posledný zachvátil skládku len nedávno. Akoby zázrakom oheň z neho smeroval k moru a nie do vnútrozemia. Nehovoriac o toxických splodinách, ktoré sa šíria do okolia a spôsobujú choroby dýchacích ciest. Obyvatelia a odborníci si doteraz právom kládli otázky, prečo je tak horľavý materiál skladovaný na mieste, kde teploty presahujú 50 stupňov Celzia. Veď len v prvej polovici tohto roka boli hlásené už tri veľké požiare na skládke v Salmi, pričom všetky tri niesli stopy podpaľačstva. Na druhej strane, v Kuvajte je aktuálne veľký dopyt po stavebných pozemkoch. Podľa miestnych aktivistov je to však pozitívny krok, Kuvajt tým odklonil ekologickú katastrofu, ktorá mala byť na spadnutie.

Cintorín pneumatík obsahoval tisíce ton gumy, ktorá pri požiari uvoľňovala karcinogénne látky škodlivé pre ľudí a životné prostredie. Pri spaľovaní syntetického kaučuku sa dioxíny uvoľňovali do atmosféry, dokonca aj pri nízkych teplotách. Miestni aktivisti skládku považovali za neviditeľného zabijaka. V krajine sú navyše niektoré obytné štvrte situované v blízkosti ďalších skládok pneumatík.

Pozrite si video z nedávneho požiaru najväčšej skládky pneumatík sveta TU.