Komentár Petra Nôtu: Vojnu v polícii zapríčinil Matovič nedostatkom odborníkov

Inevstigatívny novinár Peter Nôta. FOTO Archív PN

Aby ste pochopili to, čo sa momentálne deje v elitných útvaroch polície, musíme sa vrátiť minimálne niekoľko desiatok rokov naspäť.

Celú túto inštitúciu SIS treba čo najskôr rozpustiť a začať budovať nanovo. Dôvod je jednoduchý. Zakladali ju eštébáci, ktorých jediným cieľom bolo vydierať, zbierať kompro materiál na nepohodlných a zlikvidovať nepoučiteľných. Politici takéto správanie siskárov ospravedlňovali tým, že bez nich nevybudujú tajnú službu. Po nástupe Dzurindu tu bola šanca vyhádzať eštébákov, ale neurobili to. Dôvod – ešte ich potrebovali. Nastúpili ľudia z paralelnej tajnej služby a mysleli si, že eštébákov zvládnu. No nezvládli. Eštébáci si naďalej hrali svoje hry o biznise a ovečkách, čo cinkajú a vyzváňajú. A to bol začiatok konca SIS. Fico potom tento systém zdokonalil.

Vznik strany Smer

Smer je Ficove dieťa. Vznikol z vlastnej hlavy Róberta Fica. Na začiatku Fico slúžil a plnil dohody, no časom si začal budovať vlastné štruktúry. Využil na to Brucha a Nora. Do toho vybudovali sieť práčovní a ľudí, čo sa pohybovali na hrane ostria noža. Vybudoval dokonalý systém poslušných policajtov, prokurátorov, sudcov. Len pár novinárov nezlanáril. Ale väčšinu dokázal ukočírovať cez PR agentúry alebo cez agentúry, čo riadili krízovú komunikáciu. Preto na tlačovke vykrikoval o novinároch – prostitútkach. Ale nevymenoval ich. Lebo vedel, že ich ešte použije. On im len verejne a bez hanby odkázal: “Naša spolupráca pokračuje!”. Fico po vražde Jána Kuciaka nebol na lopatkách. On sa rozhodol, že pôjde cestou dezolátov. Preto prišiel s teóriou o Sorosovi. Preto zafinancovali HOAX stránky a vybudovali Blahu. Vrazili veľké finančné zdroje do TROLOV. A hlavne so všetkými, čo sa zľakli a odmietli ísť touto cestou, rozviazal spoluprácu. Začal budovať štruktúry nanovo a dnes všetci vidíme, že sa mu to oplatilo. Jeho politická a mediálna linka funguje.

Matovič a OĽaNO

OĽaNO je Matovičove dieťa, ale ešte nevyrástlo. Je len v puberte a naivne si myslí, že poctivosťou a transparentnosťou porazí zlo. Dovoľte mi, aby som sa zasmial. Prečo? Lebo nemá finančné zdroje, nemá vybudované štruktúry a hlavne nikomu nedôveruje. Nezastane sa svojich ľudí a hádže ich cez palubu pri menšom probléme. A teraz môžeme ísť ku takzvanej vojne policajtov. Poďme si to rozmeniť na drobné. Čo sa teda stalo?

O tom, že v polícii je tichá vojna, sa vedelo od začiatku. To by nebol problém, ak by Mikulec rozumel policajnému zboru a zároveň OĽaNO by malo dostatok odborníkov, ktorí by do Policajného zboru nastúpili a vyčistili to tam. Ale nemali ich a nemajú ich. A tu je kameň úrazu. Všetko, čo NAKA a elitní policajti dodnes
dokázali, je len ich zásluha. Nie Matoviča a ani Mikulca. Oni im len dali priestor, ale nechránili ich. A toto si všimol Fico a začal okamžite konať. Tu sa ale musím vrátiť naspäť do čias, keď políciu ovládal Noro. Vtedy externisti dostali za úlohu sledovať Matoviča. Robili to dobre, lebo zistili čo potreboval “Šéf”. Keď mali dostatok informácií, spustili kampaň cez tlačovky a otrieskali Matovičovi jeho “kreatívne účtovníctvo – kilometrovné” a dovoz tlačiarne. Fico vedel, že ho za to nezavrú, ale potreboval mu pošpiniť imidž. A to sa mu podarilo. Lebo mal informácie o tom, že gro jeho kampane bude korupcia a transparentnosť. Lenže nemôžete vyžadovať transparentnosť od všetkých, ak vy sám ste bol netransparentný. Celá táto kampaň mala za úlohu len jeden cieľ. Pošpiniť meno. Je to takzvaná „kágebácka“ cesta, kde sa nájde jeden problém a ten sa vykrikuje do konca života. Podľa toho rozoznáte Moskvou kovaného boľševika – dookola opakuje jeden problém, musia za jeho vlády zavraždiť aspoň jedného novinára a ničí slušným ľuďom životy. Takto zničil aj Kisku a vyzerá to tak, že zničia aj Matoviča a s ním celé OĽaNO. Prečo si to dovolím tvrdiť?

Lebo keď Sme rodina ovládla SIS, bolo len otázka času, kedy sa presadí krídlo eštébákov (teda ich ľudia). Musíte si uvedomiť, že Pčolinský prišiel do SIS ako človek zvonka. Poznal pár mien, ale nepoznal “chodbu”. Spolu s Borisom vedeli, že SIS má kábel, cez ktorý dokážu odpočúvať kohokoľvek. Lenže nevedeli, že to sú len spravodajské informácie a nemajú žiadnu hodnotu dokazovania. Chybou Matoviča bolo, že odovzdal SIS jednej strane. A tá strana je jedna rodina a má len svoje záujmy. Takéto politické zoskupenie až časom zistí, že SIS je v tejto forme pre nich zbytočná. Pretože akýkoľvek výstup spravodajskej služby podlieha konkrétnemu stupňu utajenia. Akýkoľvek materiál podliehajúci OUS musí byť doručovaný výhradne buď kuriérom (príslušníkom, ktorý má u seba príslušné poverenie a je zabezpečený), alebo prostriedkom elektronickej komunikácie zabezpečenej certifikovanou šifrovanou ochranou (vydáva iba NBU). Všetko ostatné je mimo zákon! Myslím na oficiálnej úrovni pri komunikácii štátnych a bezpečnostných zložiek. V tomto je zákon o OUS celkom jednoznačný. V rámci spravodajských výstupov nemôže zo zákona “posúvať informácie externista”. Zároveň je nutné doplniť, že pri oficiálnych odposluchoch sudca nemusí mať v
žiadosti dôkazy. Dôvody nasadenia, podozrenia a účel musí byť uvedený. A toto je podstatná časť, ktorú nám politici alebo médiá nepovedali.

Vieme, že NAKA 7.9.2021 zaslala realizačný návrh voči podozrivým (obvineným) osobám : D. Santusová, M. Vyšváder. M. Ciriak, J. Kaľavský a B. Zurian. Plus je pridaný opis skutku. Lenže NAKA nestihla zasiahnuť. Zasiahla inšpekcia v prvý deň návštevy pápeža. V čase, keď polícia nemala svojho dočasného prezidenta. A na základe čoho inšpekcia zasiahla. Podľa všetkých zdrojov, ktoré som oslovil, situácia bola nasledovná.

V SIS pokračoval biznis s informáciami. NAKA to monitorovala a SIS zas monitorovala NAKA. Informácie SIS ale putovali podľa všetkého inšpekcii. Tá si v NAKA našla (zákon jej to umožňuje) agenta J.K., a ten s povolením sudcu nahrával svojich kolegov. Čo je pre mňa zarážajúce, je fakt, že podľa dostupných informácií SIS pravdepodobne nepoužívala informačnú cestu, ktorú jej určuje zákon o OUS. Ak tam bol použitý externista, tak je takéto správanie SIS mimo zákon. Ak boli informácie oficiálne, tak musí byť záznam, ktorý príslušník SIS bol poverený riaditeľom SIS, aby závažné informácie posunul pre OČTK. Toto musí riešiť iba príslušník SIS zákonným postupom. Všetko ostatné je mimo zákon! A tu sa zastavme. Vieme meno človeka, čo nosil informácie zo SIS na OČTK. Zároveň vieme informáciu, ktorý zamestnanec NAKA bol agentom. Teraz je nutné odtajniť správu SIS o činnosti NAKA a aj s dátumami. Kedy SIS poskytla prvýkrát informácie o kajúcnikoch. Kedy inšpekcia oslovila na spoluprácu agenta J.K. Aké väzby mal agent J.K. na SIS a či náhodou nebol s nimi v utajenom kontakte. Zároveň je nutné overiť, kedy prvýkrát agent J.K., začal spolupracovať (presný dátum a hodina musia byť zaznamenané) a zároveň aj to, aké boli jeho prvé výstupy
(informácie, ktoré doniesol inšpekcii). Na základe toho dokážeme presne zistiť, či bol porušený zákon a kto ho porušil. Lebo podľa mojich informácií, SIS začala takzvané náhodné odposluchy voči vyšetrovateľom NAKA cielene. A to by bol veľmi silný prešľap s dôsledkami okamžitého odobrania SIS strane Sme rodina a
zároveň by minister vnútra musel vyčistiť celú inšpekciu a tvorcov “spravodajskej hry” voči vyšetrovateľom postaviť pred súd.

Všetky tieto kroky mohli určité inštitúcie urobiť len preto, lebo či už Mikulec, ale hlavne Matovič nemajú dostatok personálu. Vďaka tomu nedokážu ochrániť čestných policajtov a schovávajú sa za transparentnosť. Vďaka tomu viem, že sme sa práve dostali do obdobia pred vraždou Kuciaka a zodpovednosť za to
nesie len Matovič, lebo dal do Kollárových rúk SIS.

Autor je investigatívny novinár.